Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jouninnn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 paź, 2018 17:00

Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: jouninnn »

Dzień dobry. Sprawdzam różne tropy i jedna z osób poleciła mi zbadać się pod kątem celiakii.
Nie mam typowych objawów. Od zawsze miałam niedowagę, są ogromne trudności z przytyciem, dietetyk zasugerował problemy z kosmkami jelitowymi. Podczas rozmowy (nie z dietetykiem) usłyszałam, że ten problem z kosmkami może być spowodowany spożywaniem glutenu przez całe życie.
Co jakiś czas spada mi masakrycznie żelazo, powraca anemia, teraz nie trzęsą mi się tak bardzo ręce, ale kiedyś koleżanka nazwała mnie pieszczotliwie ,,paralitykiem" - tak trzęsły mi się ręce.
Jestem okropnie senna (co może być związane z żelazem), kawa na mnie nie działa. Mam wysoki cholesterol. Czasem trudno mi się skupić, łatwo się rozpraszam. Nauka czasem trochę mi zajmuje. W bliskiej rodzinie występuje niedoczynność tarczycy, hashimoto, AZS (z podejrzeniem łuszczycy).

Ze względu na ograniczony budżet nie mogę sobie pozwolić na pełen pakiet diagnostyczny pod kątem celiakii. Czy na sam początek wystarczy oznaczenie IgA lub IgE czy IgG (po prostu immunoglobulin ww). Czy wystarczy samo IgA? Nie ukrywam, że to mi się wydaje najbardziej atrakcyjne, bo jeden parametr kosztuje 20zł. Za to P/c. p. endomysium (EmA) w kl. IgA kosztuje 70zł, a EmA w kl. IgA i IgG to 120zł. A wolałabym się zamknąć w 50zł na początek.

Bardzo proszę o poradę, czy jest sens badać się pod kątem celiakii czy alergii na gluten.
g:)


A może jeszcze inne badanie zrobić? Zamiast p/c p.endomysium to może p.gliadynie? Gubię się w tych wszystkich badaniach.
Sometimes it's good to be a little bad.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: Rj79 »

Najwiekszy sens maja przeciwciala p. transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz przeciwciala IgA ogolem. Niestety wyjdzie pewnie troche ponad 100 zl...

Samo Iga nie ma najmniejszego sensu.
jouninnn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 paź, 2018 17:00

Re: Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: jouninnn »

Rj79 pisze:Najwiekszy sens maja przeciwciala p. transglutaminazie tkankowej w klasie IgA oraz przeciwciala IgA ogolem. Niestety wyjdzie pewnie troche ponad 100 zl...

Samo Iga nie ma najmniejszego sensu.
Rozumiem :) Dziękuję. W takim razie zrobię igA i przeciwciała.
Sometimes it's good to be a little bad.
gdzie-idziesz
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: wt 07 cze, 2016 10:58

Re: Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: gdzie-idziesz »

Przeciwciała p. transglutaminazie iga zrób jak najbardziej.
I niezależnie od tego zapisz się do gastrologa na nfz. Bo jeśli okaże się, że jest sens robić dalszą diagnostykę, lepiej żebyś miała to na nfz. zwłaszcza, że wynik później wpiszą Ci do karty zdrowia. Na wizytę czeka się baaardzo długo.
jouninnn
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 paź, 2018 17:00

Re: Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: jouninnn »

Dzięki! Zorientuję się w czasie oczekiwania u mnie w mieście :)

Czy w diagnostyce ma jakieś znaczenie fakt, że miałam sprawdzany poziom albumin i wyszedł on idealnie? A ten parametr oznacza się m.in gdy podejrzewa się niedożywienie.
Sometimes it's good to be a little bad.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia? Prośba o poradę.

Post autor: Leeloo »

Nie ma znaczenia.
Można go też łatwo zafałszować poprzez odwodnienie (wynik wyższy) lub przewodnienie (wynik niższy) przed badaniem.
ODPOWIEDZ