Obecnośc genów HLA-DQ2 - jakie dalsze badania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paula1704
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 09 lis, 2018 15:21

Obecnośc genów HLA-DQ2 - jakie dalsze badania?

Post autor: paula1704 »

Witam.

Lekarz ginekolog zlecił mi pakiet badań, które wykonuje się po poronieniach, były tam między innymi badania genetyczne w kierunku celiaki. W interpretacji wyników mam napisane, że wyniki te swiadczą o tym,że mam predyspozycje w kierunku celiaki, ale potrzebne są jakieś kolejne, żeby to stweerdzić. Może ktoś mi doradzi jakie badania mam teraz wykonać? Dodam, że ginekolog po zobaczeniu wyników z góry zalecił mi dietę bezglutenową więc nie wiem czy to, że nie jem glutenu nie miałoby wpływu na badania, które bym teraz wykonał. Wrzucam wyniki badań
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Inka Malinka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 08 lis, 2018 11:22

Re: Obecnośc genów HLA-DQ2 - jakie dalsze badania?

Post autor: Inka Malinka »

Z tego co teraz wiem to najpierw powinno się wykonać pełną diagnostykę, a później przejść na dietę bg. Niestety ja już od dawna jestem na bg i mam zamiar wykonać tylko testy genetyczne bo nie dam rady wrócić do glutenu.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Obecnośc genów HLA-DQ2 - jakie dalsze badania?

Post autor: Derwid »

Paula 1704, Twoje wyniki świadczą - jak napisałaś - o predyspozycji genetycznej do celiakii, ale osoby z tymi genami niekoniecznie muszą na celiakię chorować.

O diagnostyce celiakii i przechodzeniu na dietę bezglutenową możesz przeczytać tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/

Najlepiej by było jednak, gdybyś diagnostykę wykonywała pod okiem dobrego gastrologa, aby dobrze zinterpretować wyniki i ewentualnie wykonać jakieś badania dodatkowe (jak np. było w moim przypadku).
ODPOWIEDZ