Interpretacja - rozpoznanie patomorfologiczne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
KrzysiekS
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 17 sty, 2019 22:09

Interpretacja - rozpoznanie patomorfologiczne

Post autor: KrzysiekS »

Witam,

Rok temu rozpoznano u mnie celiakię, choć chorowałem dużo wcześniej. Przeciwciała dodatnie i zmiany w wycinku: nacieki zapalne i zanik kosmków 3B w skali Marsh. Dodatkowo HB i przepuklina przełyku.

Przeszedłem na dietę i pozbyłem się HB. Objawy nie do końca ustąpiły, nadal mam częste wzdęcia i zdarzają się bóle brzucha. Morfologia natomiast już jest super.

Tydzień temu miałem kontrolną gastroskopię po 12 mc i dostałem opis jak poniżej (litera w literę).
"Wyć. 3 z dwunastnicy z rozproszony z cecham i aktywności przewlekłym naciekiem zapalnym bez mikroskopowych cech choroby trzewnej ogniskowo cechy przerostu gruczołów Brunnera".

Czy mogę prosić kogoś w temacie o wstępną ocenę?

Oczywiście z wynikami wrócę do mojego lekarza prowadzącego ale na wizytę muszę jeszcze długo poczekać.

Z góry dziękuję,
Pozdrawiam,
Krzysiek
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja - rozpoznanie patomorfologiczne

Post autor: pleomorfa »

Z danego badania wynika, że kosmki się zregenerowały, choć w dalszym ciągu występują jakieś zmiany. Natomiast czy rozrost gruczołów Brunnera jest związany z celiakią czy nie to niestety nie jestem w stanie powiedzieć. Co do występowania objawów to trzeba będzie skonsultować kwestię rozrostu gruczołów z gastroenterologiem, ewentualnie można poruszyć kwestię nietolerancji laktozy lub alergii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ