Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Byaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 16 lut, 2019 21:58

Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Byaaa »

Witam,
Proszę o interpretację wyniku ponieważ wiem tyle co wyczytałam na tym forum, jednak ciągle się łudzę, że źle interpretuje wynik. Poki co mam tylko jeden, mianowicie:
Jest to badanie na obecność przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG) w klasie IgA.
Wynik: 76,510 U/ml
Normy:
<20,0 RU/ml wynik negatywny
>=20,0 RU/ml wynik pozytywny
Metoda Elisa, zestaw Euroimmun

Jeszcze czekam na wynik w klasie IgG plus dwa inne przeciwciala:
Przeciwciała przeciwendomyzjalne (anty-EmA) w klasie IgA i klasie IgG.

Czy na podstawie tego jednego wyniku mozna stwierdzic, ze jest to celiakia?
W przyszlym tygodniu odbiorę pozostale wyniki.
Zastanawiam się nad zrobieniem testu DNA, jest sens? Czy to juz raczej pewne, skoro wynik anty tTG jest 76,510?

Dodam, że około 10 lat temu zdiagnozowano u mnie niedoczynnosc i Hashimoto, przez te wszystkie lata zapadalam na wiele dziwnych schorzen i chorób, za kazdym razem słyszałam ze to od tarczycy...
Od dziecka wieczne problemy, to nerki (białko w moczu), to zatrucia i odwodnienia, to epizody z zapaleniem dwunastnicy, to wkoncu tarczyca od wielu lat uznawana jako jedyna choroba, wkoncu zapalenia stawów i wieczne bole kosci, zapalenia zatok (zapalenie zatoki klinowej, dozylne leczenie sterydami) niemijajace bole glowy od tego, nadmiernie wypadajace wlosy-w ostatnim czasie wlosy wypadaja garsciami :( niska ilość płytek krwi, problemy z sercem, wypadanie zastawki dwudzielnej plus tachykardia, kiepskie wyniki z nadnerczy (diagnozowanie w kierunku przerostu nadnerczy lub guzów w instytucie onkologi-wykluczono), cholesterole i trójglicerydy przekroczone bardzo. Niedobór wit D3.

W 2016 silne zapalenie stawow, w tym czasie robilam badania na bolerioze, testy Elisa wyszly pozytywne, skale przekroczone, a testy potwierdzajace metoda Westerblot wyszly bardzo dziwne, wykluczyly bolerioze. Dodatkowo podwyzszone stężenia kwasu moczowego stwierdzajace poczatki dny.

Od mniej wiecej października 2018 zaczelam miec problem przy wyproznianiu, czasem byla to sama krew. Potem doszły do tego bole w brzuchu w okolicy pępka, po kilku dniach z pępka wyciekal mi biało-przezroczysty płyn. Z czasem wysięki ustały, ból w okolicy pepka pozostal.
Kwestia krwi przy wyproznianiu nie zdarzyla sie po raz pierwszy, przez lata zdarzały mi sie takie sytuacje. Brzuch mam wzdęty od zawsze. Dolegliwości po spozyciu produktów typowo pszenicznych porownalabym do skurczow jelit, bulgotanie, jakby cos jeździło w środku, czasem wręcz uczucie skręcania kiszek :( przez lata nauczyłam się z tym żyć, uznałam że taka moja natura....
Proszę o pomoc, czy może to byc celiakia ?
Pozdrawiam
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Rj79 »

No niestety celiakia jest tu prawdopodobna. Jak bedziesz miec kompket badan, udaj sie prosze do gastroenterologa, aby skierowal Cie na gastroskopie z wycinkami w kierunku celiakii. To badanie da Ci ostateczna odpowiedz. Tylko pamietaj, ze do gastroskopii musisz jesc gluten - jak odstawisz wczesniej, wynik bedzie niemiarodajny.

Badania DNA nie potrzebujesz, wystarczy gastroskopia. Jesli celiakia sie potwierdzi, to bedzie pierwszy krok, abys wreszcie poczula sie lepiej :-).

Czy dalej pojawia sie bialko w moczu?
Byaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 16 lut, 2019 21:58

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Byaaa »

Dziękuję za odpowiedź! Czyli widoczne przeciwciala anty tTg wskazują jednoznacznie na celiakie?
Musiałabym zrobic badanie moczu... Jakie badania jeszcze wykonać?
Umowilam prywatnie gastroskopię na 1.03.19, w między czasie planuję spróbować załatwić skierowanie na nfz do gastroenterologa, bo koszty jednak sa spore..
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Rj79 »

Moze jednoznaczie nie, ale im wyzsze, tym wyzsze prawdopodobienstwo. Dodatkowo Hashimoto jest duze czestsze u chorych na celiakie. Ponadto masz duzo innych objawow - jelitowe, bole stawow. Wizyta u gastroenterologa konieczna.

O bialkomocz pytam, bo sam choruje na przewlekle zapalenie nerek. Niepokojacy bylby trwajacy miesiacami, latami, bialkomocz, krwinkomocz, wysokie cisnienie krwi, wysoki cholesterol, ewentualnie podwyzszona kreatynina, kwas moczowy, mocznik. Ale jezeli nie masz juz ani bialkomoczu, ani krwinkomoczu, kreatynina i cisnienie krwi w normie, to wszystko w porzadku.
Byaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 16 lut, 2019 21:58

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Byaaa »

Ciśnienie krwi mam raczej niskie, w standardzie 100/70 - 100/60, tak mam od zawsze. Zrobię badanie moczu za kilka dni, dawno nie badałam.. Cholesterole zazwyczaj przekroczone wszystkie, kwas moczowy także.

Odebrałam kolejne wyniki :
p/c.p gliandynie (DGP) IgG : 3,56 (wynik negatywny <10,0 U/ml ; wynik pozytywny >10,0 U/ml )
p/c.p gliandynie (DGP) IgA : 3,19 (wynik negatywny <10,0 U/ml ; wynik pozytywny >10,0 U/ml )

Czekam jeszcze na p/c p endomysium IGA i IGG
Byaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 16 lut, 2019 21:58

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Byaaa »

Odebrałam kolejny wynik:
P/c.p. transglutaminazie tkankowej (anty tTg) w klasie IgG wynoszą: 4,58 U/ml
Zakres referencyjny:
<8 wynik negatywny
8 - 12 wynik graniczny
>12 wynik pozytywny

Czyli póki co do tej pory pozytywne wyszly tylko przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (anty tTG) w klasie IgA.
Byaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 16 lut, 2019 21:58

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Byaaa »

Witam,
Wpiszę kolejne wyniki, bo może ktoś kiedyś tak jak ja będzie przekopywać to forum w poszukiwaniach podobnego przypadku ;)

Przeciwciała przeciw endomysium w klasie IgA: nieobecne
Przeciwciała przeciw endomysium w klasie IgG: nieobecne

Gastroskopia/Panendoskopia: wykonano endoskopem Olympus GIF-185H.
Błona śluzowa przełyku prawidłowa. Lina Z położona prawidłowo. Wpust oglądany z obu stron endoskopowo prawidłowy. Podatność ścian oraz motoryka prawidłowa. Błona śluzowa dna oraz trzonu i antrum prawidłowa. Odźwiernik oraz opuszka dwunastnicy i część zaopuszkowa endoskopowo prawidłowe.
Test ureazowy (helicobacter) negatywny.
Histopatologia z części zstępującej dwunastnicy oraz z opuszki dwunastnicy.
Na wyniki wycinków czekam.

Badanie genetyczne:
HLA-DQ2.2 pozytywny
HLA-DQ2.5 pozytywny
HLA-DQ8 negatywny
Stwierdzono predyspozycję genetyczną do zachorowania na celiakię (grupa ryzyka).
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: pleomorfa »

Masz pozytywną genetykę i masz pozytywne klasyczne przeciwciało (transglutaminaza IgA). I jeżeli nie pomylono się podczas badania przeciwciał to pozwala na stwierdzenie celiakii w w większości przypadków.
Teraz pozostaje tylko czekać na wycinki.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Erinye
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 03 kwie, 2019 14:48

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Erinye »

Witam serdecznie :)
Czytając forum nie mam złudzeń, ale byłbym wdzięczny za pomoc w interpretacji wyników badania histopatologicznego (zanim przyjmie mnie lekarz).
Otóż w opisie badania mam zapisane:
Rozpoznanie kliniczne: Dyspepsja
I. Obraz mikroskopowy spełnia morfologiczne kryteria choroby trzewnej - Marsh 3a, IEL >40.
II. Gastropatia reactiva antralis. H. pylori (uj.)

Wycinki do badań:
1. XIIca 2. Antrum

Z góry dziękuję.

p.s.
Badań krwi nie miałem.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Czy to celiakia ? Prośba o interpretację

Post autor: Rj79 »

To celiakia.
ODPOWIEDZ