Podejrzenie celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mejkat77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 27 cze, 2019 17:53

Podejrzenie celiakii

Post autor: mejkat77 »

Witam serdecznie,
Jestem całkiem zielona w temacie celiakii, zatem wybaczcie brak wiedzy na ten temat. Od jakiegoś czasu, mniej więcej od pół roku, jestem diagnozowana z powodu podwyższonej amylazy i jasnych stolców. Przeszłam już najróżniejsze badania, w tym m.in gastroskopię i tu właśnie jest moje pytanie do Was. W opisie przeprowadzonej gastroskopii na samym końcu mam napisane:
„Opuszka XII-cy i obszar pozaopuszkowy z wygładzonymi fałdami (wycinki butelka nr 1).” Nie mam jeszcze wyniku z histopatologii. Czy taki opis i pobrane wycinki stanowią podejrzenie celiakii?

Tak jak napisałam na wstępie, jest to temat całkiem świeży dla mnie, bo od pół roku lekarze i ja skupiamy się na trzustce, ale żadne badania obrazowe (usg, TK, rezonans) nie potwierdzają kłopotów z trzustką. Lipaza i elastaza w normie.

Czyżby coś było nie tak z jelitem cienkim? Wiem, muszę czekać na wyniki z wycinków, ale czy sam taki opis wygładzonych fałdów może świadczyć o podejrzeniu celiakii?
Nigdy nie robiłam żadnych innych badań/testów w kierunku cielakii.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Podejrzenie celiakii

Post autor: pleomorfa »

Wygładzone fałdy mogą sugerować celiakię, ale niezbędny jest tu wynik histopatologii.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ