pytanie od nowej ale ważne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

pytanie od nowej ale ważne

Post autor: nicola23 »

Na jakiej podstawie wykryto, tu chodzi mi o dzieci, celiakię.
Z jakim problemem zgłosiliście się ze swoimi dziećmi do lekarza i co zdiagnozował lekarz na jakie badania was skierował.
Pytam bo po wizycie u 2 lekarzy otrzymałam 2 całkiem różne opinie.
Wizyta pierwsza:
zgłaszam problem: od czwartku moja Mati ma żadsze śmiedzące kupki, dodoatkowo od 1-2 miesięcy ma powiększoną jedną pierś.
Diagnoza pierwsza bez żadnych winików, bez USG: "podejżewam że to może być celiakia prosze wykluczyć gluten z diety i zrobić ogólne wyniki, poza tym według lekarza powiększona wątroba i węzły chłonne. Uff... Jeśli chodzi o pierś to patologia i odrazu do skierowanie do kliniki endokrynologicznej.
Dzień drugi wizyta u kolejnego lekarza, nie da on sobie nawet powiedzieć co mowil poprzedni lekarz, jego diagnoza:
"jakiś wirus powodujący biegunkę, a może coś z ziemi zjadła..?.."
Jeśli chodzi o pierś : to zrobiła USG i powiedziała że to tylko powiększenie tkanki miękkiej wokól sutka spowodowane urazem, albo za dużą ilościa drobiu(pędzonego sterydami"
Zaleca dietę bez soków i drobiu, świerzych warzyw i owoców..itp
Wczoraj zrobiliśmy jej wyniki z krwi i moczu:
z nieprawidłowości w moczu to odczyn zasadowy, ph7, bakterie nieliczne w polu widzenia,
krew: krwinki czerwone: 4.18
hemoglobina 11.9
krwinki białe 11.9I co teraz zrobić, pytam was bo czytając formu zorientowałam sie że większość z was lepiej orientuje się w stanie zdrowia dzieci i dorosłych niż lekarze.
prosze o radę i wasze opinie

Mati ma 13 miesięcy, żywność z glutenem je od 7miesiąca, wcześniej nie miałam z nią ZADNYCH problemów, niegdy nie chorowała.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Na temat moczu za malo napisalas inf(zbyt ogolnie by cos powiedziec, bad. ogolne rozumiem bez posiewu; najistotniejsza jest liczba leukocytow i erytrocytow)
Co do diagnozy- na pewno z rozpoznaniem celiakii to nie tak szybko, jest 1000 innych przyczyn; znacznie prostrzych i latwiejszych w leczeniu. Z tym drobiem to moze byc sluszne, czesto tak jest, ze dzieci reaguja intensywnie hormonalnie na takie przeladowanie sztucznizna i pedzeniem zjadanego miesa (ale na pewno warto sprawdzic u endokrynologa)
Co do celiakii to akurat jest o tyle proste, ze zrobienie markerow z krwi zanim przerzuci sie dziecko na diete daje juz jakis trop i mozna sie tego trzymac. Mysle, ze nie ma sie co na zapas stresowac, celiakia miewa rozne oblicza i zdecydowanie czesciej zdarza sie po prostu jakas reakcja alergiczna; zakazenie bakteryjne lub wirusowe, czy jakies choroby typu robaczyce itp.
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

Post autor: nicola23 »

Czyli jakie badania mam zrobić, już nie chcę czekać na kolejne diagnozy lekarzy po prostu chciałabym zrobić odpowiednie wyniki żeby wiedzieć coś więcej o stanie moejgo dziecka.
Doradzcie proszę jakie? I gdzie je można zrobić czy w każdym laboratorium?
Ja mieszkam w Głogowie

[ Dodano: Czw 23 Mar, 2006 09:41 ]
a wyniki moczu:
Barwa :słomkowa
przejrzystośc: zupełna
odczyn : zasadowy
pH: 7
ciężar właściwy: 1.010
białko, cukier, bilirubina, ciała ketonowe, azotany: nieobecne
urbilinogen: w normie

Nabłonki płaskie: poj. w polu widzenia
leukocyty: obecne w polu widzenia w ilości 2-2-2
bakterie nieliczne w polu widzenia
pasemka śluzu pojedyncze
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Mocz wyglada dobrze; jesli chodzi o celiakie to poszukaj na forum, sporo bylo na temat badan, podejrzewam, ze tylko na prawde duze laboratoria, byc moze szpitalne beda odsylac do centrow w ktorych sie to robi.
Poza tym mozna zrobic kal na krew utajona; na nosicielstwo pasozytow(rozne szczegolowe badania, najlepiej pytac w konkretnym lab.) Poza tym endokrynolog i ew gastroenterolog; najlepiej dzieciecy. Tyle co mi przychodzi do glowy na biezaco.
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Na pytanie o badania krwi na celiakię już Ci odpowiadałam:
viewtopic.php?t=1125
dnpolkowice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 19 lut, 2006 12:39

Post autor: dnpolkowice »

hej to bardzo ciekawe co piszesz ja mieszkam w polkowicach i nawet jezdze regularnie do głogowa do lekarza,właśnie dziś dzwonołam ale przez tydzień jest gabinet zamknięty. ciekawa jestem jak u ciebie. mój synek ma 13 miesięcy i od dwóch tygodni robi takie właśnie kupki, na dodatek mało rośnie sama już też nie wiem.
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

Post autor: nicola23 »

Kilka dni tu nie zaglądałam i dopiero teraz widzę co napisałaś. A do jakiego lekarza jeździsz? Mati czuje się troche lepiej, kupek jest jakby mniej i nie są tak śmierdzące, ale dalej są żadkie , ja też nie wiem co dalej robić??? Obdzwoniłam przychodnie i nie dowiedziałam się zbyt wiele oprócz tego że sama celiaki nie zdiagnozuję lekarz musi mnie pokierować na jakieś badania bo przeciwciał do zrobienia jest całe mnostwo i oni tez nie wiedza co i jak w tym przypadku trzeba zrobić. Napisz prosze co masz zamiar zrobić?

[ Dodano: Wto 28 Mar, 2006 11:47 ]
Hmm właśnie dzwoniłam do lekarki u której byłam ostatnio chyba chodzisz do tej samej bo faktycznie gabinet jest nieczynny do końca tygodnia. Chciałam się zapytać czy to normalne że kupki dalej są żadsze niż zwykle, bo według niej do niedzieli po lekach (na wirus który ponoć spowodował biegunkę) powinno jej przejść. I co tu dalej robić? Iść do 3 lekarza po 3 diagnoze, robić jakieś wyniki (laboratoria w moim mieście przynajmniej te do których dzwoniłam nie są do końca zorientowane jakie to miałyby być wyniki. Co byście zrobiły na moim miejscu ? Prosze o rade doświadczonych w tym temacie mam ?
dnpolkowice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 19 lut, 2006 12:39

Post autor: dnpolkowice »

hej. dziś usiadłam do internetu i bardzo się ucieszyłam że piszesz. jezdze do doktor czekańskiej. mam starszą córkę którą tez leczyłam na alergie wziewną i naprawdę wiem co przezywają rodzice. myślę że należy zaufać jednemu lekarzowi, choć to nie proste. zgłoś sie po niedzieli jak już będzie czynny gabinet i wszystko opowiedz. napewno widzisz jak sięczuje maleństwo ,mój już robi takie kupki drugi tydzień ale nie wykazuje innych zmian jest pogodny, znowu zaczął bardzo żle sypiać wiem że to przez te zęby więc lużne kupki też tu mogą robic swoje. najważniejsze nie można się pogrążać. dziś rano zdałam sobie sprawę że nawet jeśli ma mieć ta celiakię to najważniejsze jest ta diagnoza i można nauczyć się żyć. mój synek ma 13i pół miesiąca waży 9 500 i tylko wzrostu 74. bardzo mnie to martwi ponieważ urodziłsię duży. jednak lekarz uważa że to nie ma wspólnego nić z tą chorobą. będę u niej w poniedziałek więc powiem o tych kupkach i zobaczymy co dalej. napisz ile dokładnie ma twoje maleństwo ile mierzy waży czy budzi się w nocy czy są jeszcze jakieś inne objawy, czy ma apetyt.moj synek gluten je od 10 miesiąca a kupki też robi teraz. trzymaj się pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr 29 mar, 2006 12:11 przez dnpolkowice, łącznie zmieniany 1 raz.
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

Post autor: nicola23 »

Witam, ja też się cieszę że napisałaś. No właśnie ze spaniem mamy problem ale wszyscy mówili mi że to normalne i kiedyś jej minie. Mała budzi się w nocy co najmniej dwa razy a dzisiaj w nocy np 4. Musi się czegoś napić albo coś zjeść(kaszkę) dopiero dalej śpi, inaczej nie mogę jej raczej uspokoić. Jeśli chodzi o wizytę u doktor czekańskiej to nie byłam do końca zadowolona ponieważ nie dała mi nawet powiedzieć co powiedział mi inny lekarz czyli że podejżewa celiakię. Powiedziała że to na pewno wirus albo mała coś zjadła. Dała jej leki jakieś antybakteryjne i do niedzieli miało jej przejść. Faktycznie jest jakby lepiej ale kupki dalej nie są idealne. Nie wiem czy to normalne? Kupki są duże, żadsze niż zwykle (ale nie całkiem wodniste), są tam kawałki jedzenia. Dzwoniłam do Pani doktor chciałam chociaż zapytać czy pownnam się udać w międzyczasie do innego lekarza ale usłyszałam że dopiero w poniedziałek uzyskam odpwiedz na jekiekolwiek pytanie...
Nie wiem co robić. Wczoraj obdzwoniłam wszystkie laboratoria i dzisiaj mam wiedzieć czy będzie możliwość w jednym z nich zrobienia odpowiednich wyników. Mała urodziła 13.02.2005 się 3300 kg i 53 długa. Teraz patrząc do księżeczki strwierdzam że od jakiś 4-5 miesięcy przytyła może z kilogram, waży do 10kg. Chociaż pewności nie mam bo żaden z lekarzy jej nie zważył ostatnio na wizytach. pani Czekańska powiedziała że za bardzo płacze i nie będzie jej ważyć. Może miała zły dzień... Sama nie wiem co myśleć chciałabym żeby miała rację i żeby to był tylko wirus, ale może ktoś mi odpowie czy po takiej chorobie te kupki dalej mogą być takie nie do końca dobre?
dnpolkowice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 19 lut, 2006 12:39

Post autor: dnpolkowice »

hej nie wiem co się dzieje tyle się napisałam i cos nie wysyła próbuję jeszcze raz. jeżeli chodzi o doktor to się nie przejmuj ,nigdy nie słucha co mowią inni lekarze pożniej stwierdziłam że może dobrze. lekarz musi bardzo dobrze poznać dziecko więc ja bym tak szybko sie nie poddawała i poszlabym w poniedziałek. z córką jezdziłam prawie 3 lata aż naprawdę pomogło jest alergikiem i bardzo chorowała! też przyjezdzałam i płakałam jeżdiłam po różnistych lekarzach jednak przekonałam sie że każdy mówi co innego . teraz jest wszystko dobrze. ja jadę w poniedziałek napisze ci co doktor powiedziała, synkowi rosną bardzo zęby pewnie twojemu też wię z tym spaniem też różnie. córka zaczęła sypiać dopiero mając 3 lata.rozumiem co rodzice przeżywają ale trzeba być dobrej myśli skontaktuj się jeszcze raz z lekarzem i dopiero myśl o badaniach. moj synek dziś w nocy budziłsię około 8 razy. ile twoje maleństwo ma zębów ,czy ma apetyt. a może pije nowe mleko,karmiłaś piersią to teraz co dajesz?mój synek urodził się 10 lutego4 kilo i 56 długi. a teraz niecałe 10 kilo i 74 wzrostu ja tez się martwię. choć lekarze mowią że dobrze,jeden też mi powiedział że to gluten a pożniej zmienił zdanie. będę w poniedziałek to napisze co powiedziała doktor.

W związku z tym, że nie czytasz PW jeszcze raz:
Pisanie TYLKO WILEKIMI LITERAMI jest w netykiecie uznawane za krzyk, a poza tym jest mało czytelne
Nie ma potrzeby tutaj krzyczeć. Zdania zaczynające się z wielkiej litery zupełnie wystarczą :)

Następne posty będę po prostu kasował.
Ostatnio zmieniony pt 31 mar, 2006 18:21 przez dnpolkowice, łącznie zmieniany 2 razy.
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

Post autor: nicola23 »

Więc czekam na info od Ciebie co powiedziała Ci Pani doktor. Moja mała ma 8 zębów, dzisiaj będę robiła jej wyniki w sanepidzie posiew kału. Może one dadzą jakąś odpowiedź. Jest niby lepiej, tzn mała ma 1-2 kupki dziennie ale nie są ładne. Tzn nie są takie jak były gdy było wszystko ok. (plastelinki ;-)) tylko żadsze i z kawałkami jedzenia) . Dodatkowo ma troszkę wysypkę na buzi, ale nie jakąś czerwoną tylko taką jakby kaszkę na policzkach, tego tez nie było zanim te kupki zrobiły się gorsze.
Moim dodatkowym zmartwieniem jest ten powiększony gruczoł piersiowy. Pani Czekańska zrobiła USG i powiedziała że to nic poważnego ale mimo wszystko jadę z małą do Kliniki endokrynologicznej do Wrocławia 27.04.2006 sprawdzic u lekarzy którzy zajmują się właśnie tymi sprawami.
Pozdrawiam i z nieceirpliwością czekam na info od Ciebie.
mam nadzieję że pozytywne.... ;-)
P.s. udanego weekendu
dnpolkowice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 19 lut, 2006 12:39

Post autor: dnpolkowice »

Myślę że zrobiłabym tak samo. Ja mojemu daje lacidofil i czekam do tego poniedziałku choć wiem że ta wizyta i tak mnie nie oświeci. Napisz jak można umówić się do tego Wrocławia muszę też pojechać i sprawdzić ten wzrost ponieważ jest bardzo niski. czy trzeba mieć koniecznie skierowanie?też miłego weekendu. pa

[ Dodano: Pią 31 Mar, 2006 18:23 ]
Jak o tym wszystkim myślę to sama podświadomość mi mówi że celiaka mały wzrost, te kupki, pchłania tyle jedzenia i nic nie wchodzi. ostatnio jak byłam u lekarza i mówiłam o badaniach to usłyszałam że jestem przewrażliwiona. i tak niestety większość traktuje, lub że taka uroda dziecka. Mąż i ja nie należymy do niskich a córki wzrost jest też normalny. więc można tu być przewrażliwionym?
nicola23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 20 mar, 2006 23:48
Lokalizacja: głogów

Post autor: nicola23 »

Witam i jak tam wizyta u lekarza? Jakie zalecenia? U nas narazie bez większych zmian czekamy na wynik z posiewu w sanepidzie i potem ewentualnie podejmiemy kolejne kroki.
dnpolkowice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: ndz 19 lut, 2006 12:39

Post autor: dnpolkowice »

No hej. jestem tak zmęczona i tyle się wydarzyło że nie miałam kiedy nawet napisać. byłam i nic jakaś biegunka?wróciłam wczoraj na wieczór i dopiero się zaczeło już tak z niego leciało że właśnie przyszłam z przychodni dał jakies lekarstwo. i taka diagnoza albo wirus albo właśnie ta alergia. mam skierowanie do wrocławia . co dalej nie wiem jestem już pdłamana bo najgorsze że spadł na wadze a to już nie przelewki. najważniejsze aby dziecko przybierało na wadze to jest naprawde plus. napisz co u Ciebie, żeby tylko dobrze to może ja wyciągne wnioski.pa
ODPOWIEDZ