Wynik deaminowanej gliadyny

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AntosiaAsia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 14 cze, 2013 09:00
Lokalizacja: Żory

Wynik deaminowanej gliadyny

Post autor: AntosiaAsia »

Witam,
Ponad 10 lat temu pisałam w sprawie córki.
Wtedy w końcu nie była zdiagnozowana pozytywnie.
Teraz ma 13.5 roku i bóle brzucha w losowych momentach, osłabienie, bladość twarzy, mówi, że ma mroczki przed oczami, badania wykazały anemię megaloblastyczna i poziomy B12 i kwasu foliowego blisko dolnej granicy. Hematolog zaleciła przebadać tarczycę, pasożyty, celiakię, bo ma geny HLA2.5 dodatnie i USG brzucha.
Z dotychczasowych badań wyszło p/c anty-GAF(3x) IgG - stwierdzono i miano 1:64.
Nigdzie nie umiem znaleźć co to za wynik, ale mnie zmroziło. Transglutaminaza IgA wyszła ujemna, a ogólne IgG ma w środku normy dla jej wieku.

Pilnie proszę o interpretację.
Dziękuję
Asia

Wszystkie inne badania ma w normie, retikulocyty podwyższone, ale to pomoc efekt leczenia Wit.B12 i kwasem foliowym. Ostatnio ma nieregularne cykle i dość często obfite miesiączki, pierwszą dostała jak miała 11 lat.
Joanna
Awatar użytkownika
AntosiaAsia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 14 cze, 2013 09:00
Lokalizacja: Żory

Re: Wynik deaminowanej gliadyny

Post autor: AntosiaAsia »

Miało był IgA całkowite ma w środku normy.
Joanna
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wynik deaminowanej gliadyny

Post autor: Leeloo »

Z tych badań można jedynie gdybać. Badanie z mianem jest raczej mało diagnostyczne (poza tym to b. małe miano). Przeciwciała powinno się oznaczać ilościowo, z konkretnymi normami do tych ilości.
Warto też pamiętać, że nie zawsze wyjdą przeciwciała, a celiakia jest aktywna. USG brzucha też celiakii nie pokaże.
Córka na pewno wymaga dalszej diagnostyki, już pomijając sprawy samej celiakii, pytanie skąd anemia megaloblastyczna.
Awatar użytkownika
AntosiaAsia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 14 cze, 2013 09:00
Lokalizacja: Żory

Re: Wynik deaminowanej gliadyny

Post autor: AntosiaAsia »

Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź.
Ponad rok temu mojemu teściowi a dziadkowi córki wyszedł zanik kosmków 3b Marsh a przeciwciała są cały czas ujemne i on twierdzi, że nie ma celiakii. Ciekawe że ma biegunki po pszenicy...
Najgorsze dla mnie, że niby choroba taka stara, pełno badań dostępnych, a nie da się zdiagnozować na 100%. Tak jak pisałam bujamy się 10 lat od kiedy córka miała wysypkę po glutenie na brzuszku i plecach.
Miała wtedy biopsję i nic nie wyszło, tylko wygładzone fałdy podczas gastro, mikroskopowo wszystko w normie.
Raz do roku jej badali igA w poradni CZD do 2019 roku, zawsze ujemne, choć teraz myślę, że bez sensu to badali, skoro nigdy nie miała dodatnich w kl.A, a wtedy GAF miała graniczne do 0.8 była norma, a ona miała 0.92. To tak jakby badać choremu na raka markery i wychodzą mu ujemne, a rak jest. Doktorka uznała, że nie ma się czym martwić. Teraz temat wrócił, bo się źle czuje. Jeszcze ma depresję, wprawdzie ma swoje powody, rozstanie z dziewczyną, zmiana klasy, mój mąż a jej tato ciężko chorował na raka i leczy i bada się się cały czas, ale mnie to martwi...
Cóż z tego jak jej zrobią gastro znowu i biopsję jak może znowu nie trafią na uszkodzone kosmki jak wtedy...
Nie chcę jej też wmawiać choroby, bo wiadomo że dieta to duże ograniczenie w życiu, a przechodzić niby nie wolno na własną rękę, przed diagnozą i w czasie dojrzewania. Jeszcze by mogła urosnąć, ma 154cm wzrostu.
Pozdrawiam
Joanna
ODPOWIEDZ