Celiakia u osob dorosłych

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Martyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 13 kwie, 2004 11:14

Celiakia u osob dorosłych

Post autor: Martyna »

Witam :))
Na początek podziękowanie za stworzenie takiej strony i serwisu : )))
Mam pytanie do osób dorosłych chorujących na celiakie
- czy dieta bezglutenowa ( uboga w witaminy z grupy B oraz żelazo i inne pierwiastki ) przyczyniła się u Was do powstania jakichś dodatkowych dolegliwości ??
Mam 30 lat i jestem na diecie już 3 rok, stwierdzono u mnie - po długim chorowaniu i biegunkach które prawie wyniszczyły mój organizm - celiakie i czwarty stopień zaniku kosmków. Ciesze się z takiej diagnozy bo miałam już najgorsze myśli ... i byłam prawie jedną nogą na tamtym świecie.
Cała ta choroba od początku aż do pełnego zdiagnozowania kosztowała mnie bardzo dużo wewnętrznego wysiłku. Ale jestem dobrym przykładem że z celiakią można się pogodzić i można z nią żyć.
Czasem boję sie że celiakia może być przyczyną innych schorzeń. Nie mam pojęcia dlaczego na to zachorowałam , całe życie jadłam normalnie , przechodziłam ciąże i urodziłam dziecko ( na szczescie jest w pełni zdrowe ) jakoś nie umiem sobie wytłumaczyć pewnych rzeczy :(
Z pozdrowieniami Martyna
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

Jeśli dieta będzie prowidłowa to niczego nie powinno brakować. Aczkolwiek w początkowym okresie diety stosuje się suplementy z mikroelementami, które mają pomagać w okresie, gdy kosmki się jeszcze nie odbudowały.

Celiakia "nie leczona" (czyli bez stosowania diety) jest przyczyną innych chorób, natomiast na diecie nie ma co się obawiać chorób z nią związanych.

Z tym, że warto znaleźć dietetyka/lekarza z doświadczeniem dot. celiakii ewentualnie korzystać z publikacji np. książki pt "Dieta bezglutenowa i bezmleczna dla dzieci i dorosłych" autostwa pań Rujner i Cichańskiej, aby dieta rzeczywiście nie była uboga w pewne składniki.

Co do pytania "dlaczego jestem chora" to dla mnie jest to pytanie o charakterze filozoficznym typu "dlaczego jest zło i choroby na świecie" :wink:
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Celiakia nie jest chorobą zakaźną, nie "złapałaś" jej nagle... ujawniła się tylko później. Wyczytałem, że nawet ludzie koło pięćdziesiątki są diagnozowani na celiakię po "nagłych" objawach.
Martyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 13 kwie, 2004 11:14

Post autor: Martyna »

Dziękuje panowie za wyczerpujacą odpowiedz :? Marcin czy to Ty jesteś chory czy Twoje dziecko ? bo piszesz tak jakbyś miał 7latkę po drugiej stronie 8) ...... jestem na diecie 3 lata więc podstawową wiedze mam na ten temat ale mimo wszystko dziękuje za wysiłek ;) pozdrawiam Martyna
ODPOWIEDZ