nie znam tej choroby. Może mój syn ją ma. POMOCY !!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 13 kwie, 2004 14:58
Lokalizacja: Łódź

nie znam tej choroby. Może mój syn ją ma. POMOCY !!

Post autor: Kris »

:( Mam syna w wieku 4 lat. Ostatnio panie w przedszkolu zasugerowały , że Janek może nie tolerować glutenu ponieważ: ostatnio często puszcza gazy, ma wydęty brzuch choć mało zjada, skarży sie na bóle brzucha i przestał rosnąć. Wystraszyliśmy się z żoną i umówiliśmy wizyte u gastrologa na 5 maja. Bardzo jesteśmy ciekawi jak wygląda pierwsza (i każda następna) wizyta. Czy lekarz musi wkładać rure do żołądka, czy można przeprowadzić badanie w inny sposób?????? :?:
Boje się że Janek po czymś takim już nigdy nie wejdzie do żadnego lekarza. Mieliśmy podobny przypadek u laryngologa który robił badanie na siłe i syn bardzo się rozpłakał. Prosze powiedzcie mi prawde.
A może ktoś zna dobrego, delikatnego gastrologa z Łodzi lub okolic :?:
Dzięki z góry
Tatko, który boi się o swojego synka
Awatar użytkownika
cam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 11 sty, 2004 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cam »

Pierwsza wizyta? Chyba w dużej mierze zależy ona od lekarza. Nie, pierwsza wizyta nie musi być związana z wkladaniem rurki...z moich wiadomości wynika, że zanim przystąpi się do badania jelita, należałoby zrobić badania krwi. Wykrywa ono przeciwciała i na jego podstawie można stwierdzić, czy ktoś ma celiakie czy nie. Badanie jelita a dokładniej stan kosmków jelitowych - wykonuje się dopiero po stwierdzeniu czegokolwiek we krwi. Tak jak napisałam wszytsko zależy jednak od lekarza. Moja Pani doktor kiedy wykryła u mnie zaledwie jeden marker (na cztery) powiedziała, że musze trzymać się diety bezglutenowej i badania jelita w ogóle nie zaleciła. Ale wiem, że są tacy, którzy traktują to badanie jako podstawe do zdiagnozowania choroby. Badanie krwi ma jedna wadę - długo trwa...ja na wyniki swojego czekałam miesiąc, niestety.

Myśle, że najlepiej bedzie porozmawiac o tym z lekarzem. nie wiem, na czym polega dokładnie biopsja jelita i czy jest to bolesne...napewno nieprzyjemne. Może tez warto byłoby przygotowac malca, pogadać z nim? Mam nadzieje, że wszytsko powiedzie się bezboleśnie, czego z całego serca życzę.

Tymczasem pozdrawiam serdecznie
Kamila
jezyk żyrafy, nie szakala
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nasza mała Kasia miała przeprowadzone tylko badanie krwi: wyszły trzy markery. Biopsję jednak lekarka zapowiedziała nam dopiero w wieku kilkunastu lat. Mała przed badaniem schudła, nie rosła, miała wzdęty brzuch i dostała zapalenia jelit. Teraz po 8-miesięcznym stososowaniu diety urosła 7cm i przytyła ponad kilogram. W maju skończy 3 latka :)
Ostatnio zmieniony czw 15 kwie, 2004 23:44 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
Kris
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 13 kwie, 2004 14:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kris »

dzięki wielkie.
troche mniej sie boje.

DZIĘKI I POZDRAWIAM
Tatko, który boi się o swojego synka
Wojtek

Post autor: Wojtek »

U dzieci gastroskopię, w czsie której pobiera się wycinek z jelita robi się w znieczuleniu ogólnym, czyli dziecko jest uśpione i nic nie czuje.
ODPOWIEDZ