Badania przeciwciał w rodzinie celiaka

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Badania przeciwciał w rodzinie celiaka

Post autor: Małgorzata »

Ten problem mnie nurtuje od dawna, a wczoraj upewniłam się u źródeł, że jest to bardzo ważna sprawa.
Wszyscy wiemy, że celiakia ma podłoże genetyczne czyli część ludzi (dość duża) ma predyspozycje do bycia celiakiem. W rodzinie osoby już zdiagnozowanej prawdopodobieństwo, że ktoś jeszcze jest chory wynosi od 10 do 70%
Oczywiste jest (nie dla wszystkich, niestety :( ), że rodzina celiaka powinna się przebadać, tzn. zbadać sobie przeciwciała (przypominam, że już można się zapisywać na Biocard Celiac Test, który też wkrótce będzie dostępny w aptekach).

Świadomi problemu celiakii lekarze jednak zalecają badanie rodziny chorego co 2-3 lata, zwłaszcza jeśli mamy jakieś podejrzenia bądź miało miejsce wydarzenie (ciężka infekcja wirusowa lub bakteryjna, poważny zabieg operacyjny, ciąża itp), które mogło uruchomić proces ujawnienia się choroby.

Tak więc jeśli robiliście sobie lub swoim rodzinom badania przeciwciał i wyszły one negatywnie nie oznacza to, że możecie pożegnać się z widmem celiakii. Niestety. Zachorować można w każdym wieku, więc trzeba trzymać rękę na pulsie. Mam nadzieję, że wraz z pojawieniem się i upowszechnieniem testów będzie nam łatwiej. Poza tym niedługo będzie możliwość zbadania się pod kątem genetycznej predyspozycji, a to potwierdzi lub wykluczy możliwość zachorowania (będzie wiadomo czy jest się w grupie ryzyka czy też nie).

Pisząc o tym nie miałam na celu dobijać czy siać paniki, jednak wydaje mi się to naprawdę warte podkreślenia.
Obrazek
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Gdzie można zapisywać się na Biocard Celiac Test? Chyba coś mi umknęło :oops:
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Zgadzam się, jest to ważna sprawa, bo prawdopodobieństwo że u kogoś z rodziny wystąpi celiakia, jest duże. Niestety namówienie członków rodziny na zbadanie się nie jest takie łatwe. Pojawiają się wymówki typu "przecież nic mi nie jest", "nie mam teraz pieniędzy ani czasu", itp. Teraz jak będzie test, będzie łatwiej nakłonić bliskich do zbadania się- nie muszą wychodzić z domu, test jest łatwy do zrobienia i można go przynieść do domu, a jak już jest, to szkoda żeby się zmarnował, nie? :D
U mnie rodzina się dobrze spisała, szczególnie moja mamusia, która zasugerowała lekarzowi pobranie wycinków przy gastroskopii, choć nie musiała. Jestem z niej dumna :)
Obrazek
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Baaardzo dziękuję. Już zamówione :)
monia 004
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 12:47
Lokalizacja: myslowice

Post autor: monia 004 »

Witam... Czy robiliście już te testy dziecku.Jakie jest wasze zdanie.Można im zaufać, czy są naprawde wiarygodne :) Pytam się dlatego że mam jeszcze 2 dzieci i tez bym im chciała zrobić taki test :)
Ostatnio zmieniony sob 21 lip, 2007 22:50 przez monia 004, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja jeszcze nie robiłam niestety, bo coś Lencomm nie może tych testów nam doręczyć, mimo, że zamówione na początku czerwca. Ale czekam...
Obrazek
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

No właśnie, ja też czekam. Mieli doręczyć, skontaktować się, a tu nic.
Chyba będę musiała tam zadzwonić.

moniu - moje zdanie na temat testów jest takie - jeśli wykryje przeciwciała - jest to bardzo silna podstawa do tego, aby dziecko natychmiast skierować do lekarza gastroenterologa. Natomiast jeśli nie wykryje - nie jest to podstawa do niczego :) Jak zapewne wiesz jest część osób chorych na celiakię, która nie wykazuje obecności przeciwciał. U dzieci (szczególnie małych - nie wiem w jakim wieku są Twoje) też często przeciwciała nie ujawniają się.
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

W mojej rodzinie sprawę potraktowały poważnie tylko kobiety - mama, siostra oraz dzieci siostry są po badaniach. Testy z krwi (w laboratorium, po 120 zł za komplet) wyszły wszystkim ujemne.
Mam jeszcze tate i brata, ale faceci chyba boją się "czegoś", bo jakoś im strasznie nie po drodze do labu :( No siłą ich nie zaciągnę, muszą sami chcieć.... Może ten test "domowy" ich przekona i spróbują chociaż.

Moje dzieci oczywiście też diagnozowane. Magda "czysta", Mać za miesiąc "do sprwdzenia". Łatwiej mi o tyle, że mają już badania za free ze względu na mnie. Ale tak czy siak nie żałowałabym pieniędzy, żeby to sprawdzić. Warto zapłacić. Każdą cenę...

Nie mówię już o "dalszej" rodzinie, typu dziadkowie, rodzeństwo rodziców - dla nich to w ogóle kosmos, w życiu nie pójdą, choć u kilku osób "podejrzanych" objawów nie brakuje. Niestety moja kampania w tym kierunku została potraktowana ze zbytnim przymrużeniem oka :(
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
monia 004
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 12:47
Lokalizacja: myslowice

Post autor: monia 004 »

Właśnie dzisiaj zamówiłam te testy dla wszystkich domowników, zapewniono mnie że będą do 3 dni.Bardzo na nie czekam. Synek 2 latka ma już rozpoznanie a córeczki 4 i 7 również mają problemy (które dopiero teraz zaczełam ze sobą łączyć} ;( Tak czy inaczej badania laboratoryjne i tak zrobie (chociaż dziewczyną) Serdeczne pozdrowienia :)
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Poczekajcie cierpliwie, ja dziś właśnie odebrałam testy na poczcie. Firma miała problem z zamówieniem, długo nie bylło dostawy ale z tego co wiem już konsekwentnie do wszystkich wysyłają.

I uwaga - prośba- dopytujcie się o te testy (Biocard Celiac Test) w aptekach, zawsze i w każdej - dopiero jeśli będą wiedzieli od aptekarzy, że jest zapotrzebowanie wrzucą testy do aptek.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Do mnie właśnie wczoraj po południu dotarły, trochę wytargane pudełka są (możliwe, że przez pocztę), ale zawartość nienaruszona. Niech teraz tylko dorwę kogoś podejrzanego z rodziny, zaraz go nakłuję i przetestuję! :diabelek: :D
Ostatnio zmieniony śr 25 lip, 2007 20:11 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
monia 004
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 12:47
Lokalizacja: myslowice

Post autor: monia 004 »

Dzisiaj dostałam testy :!: :!: :!: dziewczyną zaraz zrobiłam, obie ujemne :D :D Jestem bardzo szcześliwa i buzia mi się sama śmieje (pierwszy raz od dawna) :D Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam :!: :!: :!:
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Do mnie też już dotarły testy.Zrobiłam je mojemu młodszemu synowi (starszy miał zdiagnozowaną celiakię w wieku 15-lat ) i sobie.Wyszły ujemne.Mąż na razie nie dał się namówić.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Możecie powiedzieć ile płaciliście za zakup testu przez internet od dystrybutora? I czy za tą cenę jest jeden test, czy zestaw 10-ciu testów (o jakim mowa na stronie dystrybutora)? Chciałabym sprawdzić i porównać cenę z apteczną.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
ODPOWIEDZ