czy wystarczą badania na antyciała?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
RochelJo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 10 maja, 2004 21:41
Kontakt:

czy wystarczą badania na antyciała?

Post autor: RochelJo »

w końcu postanowiłam zrobić badania :) oczywiście za późno - u gastrologa termin za półtora miesiąca... do głowy mi nie przyszłol, że się tak długo czeka :( niestety wyjeżdzam niedługo za granicę, więc nie mogę czekać. na prywatną wizytę mnie nie stać - więc postanowiłam zrobić sama badania :)
ceny zaporowe... markery odpadają, zrezygnowałam z gastroskopii i badania wycinka jelita. w końcu zrobiłam badania na antyciała (przeciwretikulinowych ARA i przeciw endomysium IgAEmA) - za jakieś dwa tygodnie wyniki.

czy to wystarczy? wiem, że mam celiakię - zdiagnozowana byłam w dzieciństwie, jednak nie przestrzegałam diety przez przeszło dwadzieścia lat ( lekarzenie nie poinformowali mamy że to na całe życie) - stąd głównie choidzło mi o potwierdzenie i stwierdzenie "zakresu zniszczeń" ;-)

czego mogę sie spodziewać po tym badaniu? czy wynik mógłby być negatywny, skoro w dzieciństwie byłam zdiagnozowana i na diecie przez kilka lat?
czy bez badania wycinka jelita za mało jest danych? objawy też mam jak najbardziej, większość z listy :)


nie mogę sobie wybaczyć, że się tak późno za to zabrałam. ofiara jestem :(
Basia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: czw 22 sty, 2004 14:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Basia »

Niestety jak przeciwciała Ci wyjdą pozytywnie, to będziesz musiała na pewno zrobić biopsję. Nie radzę oszczędzać na badaniach i dobrych lekarzach. Ja już parę razy robiłam sobie gastroskopię w Centrum Gastroenterologii w Warszawie - polecam. Trochę to kosztuje, ale lekarze są b. mili i profesjonalni (to właśnie tam, dzięki temu, że lekarz zdecydował się wziąć wycinek do badania histopatologicznego, wykryto mi celiakię, mimo tego, że wcześniej byłam leczona 5 lat na... wrzody). Można tam też robić gastroskopię w narkozie ogólnej - ja z tego korzystałam. Słyszałam też, że gastroskopię bardzo dobrze robią w Centrum Zdrowia Dziecka - tam dobrze pobierają wycinki i dobrze je badają, bo mają oddział dla dzieci z celiakią i się na tym znają. Poza tym gastroskop jest dziecinny i przez to badanie jest mniej dokuczliwe. Dorośli też się mogą tam badać, tylko muszą płacić. A ceny niestety są wysokie.
agusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 12 maja, 2004 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agusia »

Pozdrawiam Waszawskich bezglutenowców. Polecam badania w Centrum Medycznym - prywatnie, ale też bardzo profesjonalnie i sympatycznie.
Celiakię zdiagnozowano u mnie w lutym tego roku.
Na wszystkie wyniki badań trzeba czekać przynajmniej 2 tygodnie. A następną gastroskopię zaleca się po około 0,5 roku od stosowania diety.
Teraz jest wszystko ok. ale zbliża się termin badania. :?
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Agusia! Jakie badania w kierunku celiakii robi CM? Ja mam u nich abonament, czy mogę mieć zniżki?
Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
agusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 12 maja, 2004 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agusia »

W CM możesz zrobić tylko gastoskopię. Jest na nią zniżka, natomiast antyciała robiłam w innym miejscu, ale w Warszawie. Nie pamiętam dokładnie gdzie - jutro napiszę jeśli chcesz.
Poza tym mają bardzo dobrych lekarzy.
Agnieszka
owca
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 03 mar, 2004 23:08
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: owca »

RochelJo:

dzięki wszystkim za rady.
właśnie dziś otrzymałam wyniki badań na antyciała przeciw endomysium w klasie IgA - ujemne. teraz już nic nie wiem :(
czy mogą wyjść ujemne wyniki badań , jeśli ma się celiakię?
Miałam stwierdzoną celiakię w maleńkości, potem przestałam stosować dietę - mam wiele symptomów, wydawało mi się oczywiste, że wyniki wyjdą pozytywne...
wiem, że powinnam zrobić więcej badań - problemem są nie tylko pieniądze, ale i fakt, że wyjeżdzam na studia za granicę - a tam moje ubezpieczenie na pewno nie będzie pokrywało takich badań... :(

strasznie jestem zła na siebie, że nie zrobiłam tego już dawno.
owca/Rochel - przed badaniami ale już z wyrokiem :)
aga72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 25 paź, 2004 22:32

Post autor: aga72 »

ODPOWIEDZ