Choroba Duhringa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

Dodam może jeszcze, że sklep z żywnością bg w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej(żetka) jest dość dobrze zaopatrzony. Ja metodą prób i błędów dopasowałem w końcu taką mieszankę, że chleb wychodzi smaczniutki i zawsze się udaje
Awatar użytkownika
Zawtra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 18:59
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Zawtra »

No właśnie jak to jest z tym jodem. Wiem że przy Duhringu towarzyszy alergia na jod, ale czy zawsze? Ja na przykład nie zauważyłem reakcji ani na ryby ani na pobyt na morzem. I w jaki sposób skutkuje przyjmowanie jodu? Wiadomo gluten uszkadza jelita, ale jod chyba tylko może zaostrzyć objawy skórne, ale to już tylko osobista kwestia ile zmian skórnych każdy znosi. Wydaje mi się, że całkowite wyeliminowanie jodu może mieć przykre skutki, np dla tarczycy.
Choroba Duhringa - diagnoza 05.04.2008
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Ja z Duhringiem żyję ponad 25 lat, staram się przestrzegać diety i od wielu lat nie mam specjalnych problemow. Nad morze (polskie, a wiec z dużą ilością jodu) jeżdże regularnie i nie widzę żadnego pogorszenia. Nie mam też objawów jelitowych, jeśli przez pomyłkę zjem coś z glutenem natomiast wiele razy miałam zmiany skórne na twarzy jak np. krem był - jak się potem doczytałam z kiełkami pszenicy, czy olejkiem z pszenicy.

Disulone biorę pół tabletki raz na parę miesięcy jak zaczyna mnie charakterystycznie swędzić łokieć.

Może trafiła mi się jakaś łagodna postać Duhringa :)
Obrazek
omuss
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 01 lut, 2010 17:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: omuss »

Witam wszystkich
Przeczytałem wszystkie strony tego tematu i mam pytanko. Moja sytuacja wygląda następująco : 1 lutego 2010 ( po gastroskopii i biopsji ) otrzymałem wyniki z badania - wykryto u mnie celiakie IV stopnia. Od razu internet, google i trafiłem na tą stronę. OD tego czasu ciągle jestem już na diecie bezglutenowej.
Czytając ten temat mam podejrzenia , że choroba Duhringa tez niestety u mnie sie zadomowiła. OD paru lat mam wysypki właśnie w okolicach łokci, kolan i oczywiście na pośladkach ( z pośladków praktycznie to nie znika ). Strasznie to swędzi - najgorsze jest to,że śpiąc - w nocy się drapię i mam później strupy, które dość długo się goją.
w 2008 roku często chodziłem do alergologa z tą skórą. Miałem przeprowadzonych wiele badań i Pani doktor doszła do wniosku , że to atopowe zapalenia skóry. Dostałem maść sterydową do smarowania chorych miejsc i na tym się skończyło. Poza tym mam też alergię na trawy, zboża, drzewa, kurz, grzyby - ale z tym w miarę sobie radzę - zażywając tabletki.
Czytając temat wywnioskowałem, że jedynym badaniem, które potwierdzi tą chorobę jest biopsja skóry ( z pośladów ). Czy dobrze myślę ?
Do jakiego lekarza mam się udać, aby przeprowadzić to badanie ? Dermatolog ?

Z góry dziękuję za odp.

Pozdrawiam

Tomek
Ostatnio zmieniony ndz 07 lut, 2010 00:07 przez omuss, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Zawtra
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: pn 16 mar, 2009 18:59
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Zawtra »

Miałem podobnie jak piszesz, swędzenie, drapanie, podejrzenie atopowego zapalenia skóry. Mnie diagnozowano w klinice akademickiej w Poznaniu (na Przybyszewskiego), na oddziale dermatologii. Najpierw badanie krwi, potem wycinek skórny. Nie miałem niestety robionej biopsji jelita. Wszystko wskazało na Duhringa.
Choroba Duhringa - diagnoza 05.04.2008
Awatar użytkownika
mirush
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008 10:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mirush »

omuss pisze:(...)
Dostałem maść sterydową do smarowania chorych miejsc i na tym się skończyło.
(...)
Unikaj jak 'ognia' wszelkiego świństwa sterydowego.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony ndz 07 lut, 2010 12:18 przez mirush, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

omuss pisze: Czytając temat wywnioskowałem, że jedynym badaniem, które potwierdzi tą chorobę jest biopsja skóry (z pośladów). Czy dobrze myślę?
Biopsję skóry najlepiej zrobić z pośladków, ale pobiera się tylko zdrową skórę i szuka w niej przeciwciał. Jeśli masz zmiany właśnie na pośladkach, to pewnie lepiej by było pobrać wycinek z innego miejsca, ale to już lekarz musi zdecydować.
A lekarz chyba powinien być dermatolog, ale musi wiedzieć, co to Duhring.. <:>>

Tylko ja się tak zastanawiam, czy jest sens badać się w tym kierunku - to znaczy źle mówię, sens oczywiście jest, tylko tak czy siak jedynym lekiem na celiakię (i jej skórną postać) jest ścisła dieta bezglutenowa. Zmiany skórne będą powoli ustępować, ale trzeba na to co najmniej kilku miesięcy. Dopiero jak po tych kilku - kilkunastu miesiącach nie będzie poprawy, to włącza się dodatkowe leki.
Ciekawa jestem - z zupełnie innej beczki - czy jako alergik po powiedzmy roku diety zaczniesz zauważać zmniejszanie się alergii i reakcji alergicznych (u mnie tak było).
Tak czy siak - najważniejsza jest dieta.
Pozdrawiam ciepło :)
Obrazek
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

Tomek. Nie wiem w jakich stronach mieszkasz ale gdybyś miał nie daleko Bydgoszczy to polecam Panią dr. Annę Wankiewicz. Klinika Dermatologiczna ul. Kurpińskiego 5. Z tego co napisałeś istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo choroby Duhringa. Prawdą jest, że nie każdy dermatolog potrafi to zdiagnozować i dlatego, żeby być pewnym musisz trafić na lekarza który będzie w temacie. Znim zdjagnozowanu u mnie Duhringa, inni dermatolodzy leczyli mnie na rózne choroby ze świerzbem włącznie. Dopiero gdy trafiłem pod rękę wymienionej tu Pani dr. okazało się co mi jest.
Dieta bezglutenowa to nie koniec świata. Mozna się przyzwyczaić. Pozdrawwiam
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

I jeszcze jedno. Gdyby ktoś bardzo potrzebował [...]
Ostatnio zmieniony wt 09 lut, 2010 00:37 przez janusz2264, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Przykro mi, sprzedaż leków poza aptekami jest wg naszego prawa zabroniona. Jako prowadzący i użytkujący to Forum, musimy to prawo przestrzegać...
omuss
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 01 lut, 2010 17:51
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: omuss »

Witam
Dziekuję wszystkich za rady. Jestem ze Śląska, a dokładnie z Rudy Śląskiej. Tak jak piszecie, na razie nie ma sensu wybierać sie do lekarza. Na diecie jestem od 1 lutego i szczerze powiem, w ogóle mi to nie przeszkadza ( to specyficzne odżywianie się). Na początku myślałem, że będzie gorzej ... ale teraz - powiem szczerze, że nawet te chlebki i mąka kukurydziana zamiast tartej bułki bardziej mi smakują :)
Co do objawów alergii - no, oby to się zmniejszało, bo im później tym objawy mam coraz gorsze.

Pozdrawiam wszystkich.
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

Ktoś mnie tu żle zrozumiał. Nie miałem zamiaru brać za te leki złamanego grosza. Chodziło o pomoc.
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Choroba Duhringa,.... czyli swędząca wysypka na łokciach jest chyba najbardziej charakterystycznym objawem.
Ja przez parę lat taką miewałam, zanim jeszcze pojawiły się u mnie dolegliwości brzuszne. Ale teraz wysypki już nie mam, tylko czasami pojawiają się pojedyncze krostki powyżej łokcia u jednej ręki. Natomiast mam szalejące objawy brzuszne.
Czy ta wysypka parę lat temu ( przypuśćmy, że był to Duhring ) mogła teraz zamanifestować się chorobą trzewną?
Dodam jeszcze, że miałam też przez jakiś czas wysypkę typu "trądzik" na łopatkach, która także po 2 miesiącach znikła i pojawiła się w takiej samej postaci na pośladkach, by później również zaniknąć bez śladu. Czy taki objaw może mieć coś wspólnego z celiakią?
janusz2264
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 13:17
Lokalizacja: kołaczkowo

Post autor: janusz2264 »

Nie tylko na łokciach. Wykwity skórne w postaci swędzących pęcherzy wodnych pojawiają się oczywiście na łokciach ale równierz na kolanach, okolicach kości krzyżowej i często na głowie. Mam Duhringa 23 lata i nie spotkałem się osobiście z dolegliwościami trzewnymi. Czy miałaś kiedykolwiek brany wycinek skóry do badania? Jeżeli nie to powinnaś to zrobić.
grubymiś
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 281
Rejestracja: sob 12 gru, 2009 19:33
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: grubymiś »

Nie miałam pobieranego wycinka skórnego. Piszesz, że są to wykwity w postaci pęcherzy wodnych. U mnie te krostki są bardzo swędzące, ale nie są wypełnione wodą. Na nogach też miewam, ale nie na samych kolanach, lecz w ich okolicach. A na pośladkach i ramionach miałam kiedyś ropny trądzik, który znikł niespodziewanie, tak samo jak się pojawił.
ODPOWIEDZ