Choroba Duhringa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
madmok
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 lis, 2004 10:02
Lokalizacja: Toruń

Post autor: madmok »

Chyba się pożegnamy. Byłam dzisiaj z Agnieszką u alergologa. Twierdzi, że to co widać to na pewno nie jest uczulenie na gluten. Co gorsza na AZS to też jej nie wygląda. 17 grudnia będziemy robić testy skórne na alergeny wziewne. Później ma przyjść kolej na pokarmówkę. Co najciekawsze to przed kilku laty u dermatologa wyszło uczulenie na nikiel, a lekarka twierdzi, że to wygląda inaczej. trochę się uspokoiłam. Będziemy czekać na wyniki. Aha wszyscy lekarze twierdzą, że to co Aga miała mając lat 1-5 to nie była celiakia bo z tego się nie wyrasta. Miała po prostu zwykłą wrażliwość na gluten.
Pozdrawiam wszystkich i powodzenia :P
Monika
Trollek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 21 sty, 2005 13:39
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Czy choroba Durhinga mija?

Post autor: Trollek »

Niedawno rozpoznano u mnie tę chorobę... Mialem tak rozlegle rany i pęcherzykowate wypryski ze odbylem 15 dniowa hospitalizacje. Tam wlasnie odkryli ta chorobę, zalecili dietę bezglutenową i tabletki o nazwie Disulone które musze sobie zalatwic za zgoda jakiegos tam ministra. Długo się na tą zgodę czeka? Najwazniejsze jest to ze od czasu stosowania diety bezglutenowej i tabletki wszystkie wypryski podskórne znikły a pozostaly tylko stare rany... Czyli efekt prawie ze natychmiastowy... Moze ktos wie jak działa ta tabletka?
Pozdrawiam.
Choroba Durhinga rozpoznana 7 stycznia 2005.
Sfenson
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 05 lip, 2004 09:58
Lokalizacja: Z Czarnej Dziury

Do Trollka !!!

Post autor: Sfenson »

Witaj !!!

Słuchaj ja już mam za sobą pierwsze problemy z tą chorobą!Ja też stosuję dietę i biorę tablety Disulone Dapson!Różnie się one nazywają!A z ich załatwianiem to jest tak: Muszisz wziąść od lekarza skierowanie czy zaświadczenie o pozwolenie na import leku!Makabra żeby trzeba było tyle zachodu żeby dostać lek który pomaga utrzymać zdrowe i w miare normalne zdrowie!Ale to Polska tu WSZYSTKO jest możliwe!Hehe!Później muszisz znaleść konsultanta wojewódzkiego i poprosić go o podpisik!A później wysyłasz to do Ministerstwa Zdrowia!Najlepiej poleconym!I czekasz, czekasz, czekasz ...!Ciągle czekasz i czekasz ....aż Ci to odeślą!I wtedy idziesz z tym do Apteki jakieś dobrej która ma możliwośc w miare szybko sprowadzić ten lek!Podsumowując wszystkie te zabiegi zajmą Ci troche czasu!!!Ja czekałem ok 2i pół miesiąca!A poza tym to troche kasy wydałem na bilety!Bo mieszkam na samym końcu woj. pomorskiego a w gdańku wszystko załatwiałem!Zresztą już niedługo znowu musze się tym zająć bo zostało mi mało tablet!

Pozdrawiam Sfenson !!!
Trollek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt 21 sty, 2005 13:39
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Tak trudno o Disulone???

Post autor: Trollek »

Hm...po pobycie w szpitalu dostalem 14 tabletek, w tej chwili mam 10 sztuk... Wyslalem list do tego konsultanta i czekam na odpowiedz... Ale jezeli mówisz ze na racepte z ministerstwa czeka sie tyle czasu to jestem zalamany... Podobno w niemczech mozna kupic ten lek bez recepty tyle ze 37E... czy ktos juz zalatwial z tamtad lek? Mam tam rodzine wiec bede zmuszony poprosic ich o kupno leku i wysylke... Moze ktos potwierdzic ze zeczywiscie lek tam do kupienia jest bez recepty?
Choroba Durhinga rozpoznana 7 stycznia 2005.
Momac
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 09:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Momac »

mam prośbę-pewnie było to juz poruszane to gdzieś ale jakoś uciekło mi lub nie moge się dokopać

POWIDZCIE MI CZYM TAK NAPRAWDĘ RÓŻNI SIE DUHRING OD CELIAKI I KTO MA ŁATWIEJSZE ŻYCIE

wielkie dzieki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Nie podejmuję się odpowiedzieć, kto ma łatwiejsze życie (przypuszczam, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :) ), ale na pytanie, czym różni się Duhring od celiakii odpowiedź znajdziesz choćby tu:
topics8/co-to-jest-choroba-duhringa-vt1 ... ht=duhring
http://www.celiakia.org.pl/index.php?la ... ba.duhring

Podpowiedź: jeśli wpiszesz słowo Duhring w forumową wyszukiwarkę (niebieska lupka na górze strony), znajdziesz inne wątki o Duhringu. Proszę, używaj w przyszłości tej opcji przed zadaniem pytania.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Momac
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 09:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Momac »

te linki które dostałam od Ciebie już czytałam :)

czyba niezręcznie zadałam pytanie (choruję już długo i byłam leczona metodą prób i błędów i nawet pani dr do końca nie powiedziała mi co mogę jeść) i o to mi chodzi ORÓŻNICĘ W DIETACH POMIĘDZY DUHRINGIEM A CELIAKIA.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Nie ma żadnej różnicy w diecie - ścisła bezglutenowa dla obu :)
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Momac
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 12 lip, 2007 09:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Momac »

chyba jestem dociekliwa :) i jeśli oczywiści Ci to nie przeszkadza to trochę Cię pomęczę na forum :|

a ponad dietą bg, np. jod, mleko-słyszałam ze CELIACY mogą a DUHRINGOWCY zwykle maja nietolerancję, że jest to choboba o podłożu bakteryjnym i rozwijają się one na mleku jak drożdże (na słodkim bo kwaśne dozwolone w każdej ilości).

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Przykro mi, ale chyba mnie przeceniasz ;) Nie jestem lekarzem i do drążenia tematu się zupełnie nie nadaję, bo nie mam wystarczającej wiedzy. Mam celiakię i ileś tam lat doświadczenia w życiu z nią, to wszystko. Nie mam Duhringa. Natomiast oprócz celiakii mam również nietolerancję laktozy, co poniekąd nie zgadza się z twoją teorią powyżej. Tyle jestem w stanie na ten temat powiedzieć.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Choroba Duhringa nazywana jest skórną postacią celiakii.
Obie choroby różnią się obajwami. W przypadku klasycznej celiakii mamy do czyninia objawami pochodzącymi z przewodu pokarmowego, w przypadku choroby Duhringa objawy są skórne.
W przypadku klasycznej celiakii "wystarczy" przejście na dietę bezglutenową i objawy pokarmowe zanikają. W przypadku choroby Duhringa, czasem bywa tak, że zmiany skórne nie chcą przechodzić tylko po diecie, trzeba przyjmować leki - na przykład Disulone - a nie są to leki obojętne dla organizmu.
Jeśli chodzi o jod w chorobie Duhringa, to powoduje on nasilenie objawów skórnych, tak więc w momencie gdy próbujemy się pozbyć wysypki należy go unikać, ale - przynajmniej w moim przypadku -już po wyleczeniu wysypki przestałam się nim przejmować.
Co do mleka - to produktów zawierających laktozę powinno się unikać w początkowym etapie leczenia zarówno Duhringa jak i klasycznej celiakii - po to aby nie obciążać zniszczonych już jelit.

Że Duhring jest chorobą o podłożu bakteryjnym to chyba jakieś bzdury. Powiedz mi proszę skąd masz takie informacje?Nie jestem lekarzem, ale ze wszystkich publikacji i artykułów które miałam okazję czytać wynika, że Duhring to skórna postać celiakii i obydwie choroby mają podłoże genetyczne.
Gdyby podłoże choroby było bakteryjne, oznaczałoby to, że da się chorobę wyleczyć.

Aha, nie mam i nigdy nie miałam nietolerancji laktozy.
Awatar użytkownika
espressivo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 22 sie, 2007 16:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: espressivo »

czy skutki nieprzestrzegania diety bg w chorobie duhringa są takie same jak w jelitowej postaci celiakii? czy może się czymś różnią, są większe/mniejsze?
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

espressivo pisze:czy skutki nieprzestrzegania diety bg w chorobie duhringa są takie same jak w jelitowej postaci celiakii? czy może się czymś różnią, są większe/mniejsze?
Jeśli w pytaniu mówiąc skutki - masz na myśli objawy po zjedzeniu glutenu, to są one inne - w przypadku klasycznej celiakii mamy do czynienia z biegunką i problemami żołądkowymi, w przypadku choroby Duhringa - na skórze pojawia się wysypka.
Jednakże gluten tak samo powoduje zanik kosmków w przypadku klasycznego celiakia jak i duhringowca. I w tym sensie - mówiąc o skutkach - nie ma żadnej różnicy, nie stosując diety w przypadku choroby Duhringa narażasz swój organizm na wyniszczenie tak samo jak w przypadku klasycznej celiakii. Nie ma taryfy ulgowej!
A do czego może doprowadzić nieprzestrzeganie diety - odsyłam na strony Stowarzyszenia: Skutki nieprzestrzegnia diety
Ostatnio zmieniony czw 23 sie, 2007 09:54 przez Ola*, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzysiek234
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 14 sie, 2007 23:40
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: krzysiek234 »

W chorobie Duhringa też trzeba uważać, aby nie przedawkować dapsonu bo tez jest to złe, a tym bardziej, że nie którzy myślą, że jak zażywają dapson to mogą sobie pozwalać na nieścisłe przestrzeganie diety np. jedzenie zwykłych wędlin ponieważ one również zawierają gluten.

// moderator poprawił ortografię
Ostatnio zmieniony ndz 26 sie, 2007 05:28 przez krzysiek234, łącznie zmieniany 1 raz.
tinka233
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 19 wrz, 2007 09:28
Lokalizacja: anglia

Post autor: tinka233 »

witam

Mam pytanie: moj mąż w dzieciństwie byl na diecie bezglutenwej od roku ma swedzace pęcherzyki na kolanach , lokciach,posladkach czasami na twarzy czy to moze byc Duhring?
ODPOWIEDZ