Afty

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

sebek2893
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 16 paź, 2013 14:28
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: sebek2893 »

Leeloo pisze:sebek2893, afty mogą być skutkiem wielu czynników.. rozumiem, że na celiakie/nietolerancje glutenu sie nie badałeś? może masz jakiegoś grzyba? napisz coś więcej o sobie
nie badałem się ale podejrzewam że to może być np po czekoladzie albo po cytrusach + może niedobór witamin b12, żelaza i kwasu foliowego, weliminuje te produkty, będę brał witaminy i zobaczymy...
danka.heniek@wp.pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 20:07

Re: Afty

Post autor: danka.heniek@wp.pl »

Chcę wam powiedzieć, ze ja też męczę się z Aftami, które mam już miesiąc i stosowałam Dezaftan w żelu, Nystatynę w płynie, propolis do płukania, i w ogóle mi nie przechodzi. W końcu wczoraj pobrano mi wymaz z jamy ustnej, no i czekam, czy coś wyhodują, są bardzo bolesne, na policzkach wewnątrz, na języku, na dolnej wardze. Diety przestrzegam, chyba, ze cos nieświadomie, ale bardzo pilnuję. Na diecie już jestem przez 4 lata, nigdy nie miałam takich zmian w jamie ustnej, naprawdę się męczę, Czekam teraz na wynik wymazu. jak tylko będę miała to napisze, co dalej. Zastanowiło mnie, czy nie odstawić soków z cytrusów, bo ostatnio dość dużo sobie robiłam i wypijałam :?: .Piszcie kochani jak tylko będziecie mieć jakieś wiadomości na temat ;Afty" :?:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Afty

Post autor: Leeloo »

Sok z cytrusow, do tego swiezy, moze podraznic sluzowke jamy ustnej- szczegolnie już czyms poharatana, nie polecam tez kiwi i ananasow.

Poczekalabym na wynik, zeby wiedziec z czym dokladnie trzeba walczyc.
danka.heniek@wp.pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 20:07

Re: Afty

Post autor: danka.heniek@wp.pl »

Tak właśnie robię, czekam już na wynik . Najpóźniej w piątek będzie już wiadomo. Niczym już teraz nie smaruje, a jeszcze mam pytanie, czy ktoś próbował gencjanę na wodzie, ja jeszcze nie, bo nie chciałam zamazywać obrazu , ale kiedyś to był jedyny lek i skuteczny, co wy na to?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Afty

Post autor: alva_alva »

Amol pomaga. Należy zamoczyć w Amolu wacik do ucha i przyłożyć do afty na chwilę. Płukać też jamę ustną wodą z Amolem.
danka.heniek@wp.pl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 20:07

Re: Afty

Post autor: danka.heniek@wp.pl »

Mam już wreszcie wynik wymazu jamy ustnej, oczywiście wyszły poj .Candida spp to podobno drożdżaki. Otrzymałam od lekarza znowu nystatynę do płukania , Flukonazole w tbl..no i witaminy z gr B. Narazie to nie widzę żadnej poprawy. Ale chyba udam się do stomatologa, może coś mi poradzi. W ostatnim czasopiśmie Bez Glutenu jest artykuł pięknie opisany o Rzekomych Aftach przy celiakii. Przeraziło mnie to okropnie, ale takie dokładnie mam objawy. Należałoby się udać do Parandotologa, jest to stomatolog o takiej specjalności, i on się tym zajmuje, tylko na razie nie wiem, gdzie są tacy, jeżeli ktoś zna to proszę napiszcie namiary, będę wdzięczna. Może ktoś korzystał już z pomocy . Jestem z Dęblina, a więc może być Lublin, Warszawa... :
Awatar użytkownika
Ninka_90
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: sob 11 sty, 2014 10:03

Re: Afty

Post autor: Ninka_90 »

czytałam wielokrotnie, że objawem celiakii jest uszkodzenie szkliwa, a jak wygląda sprawa z dziąsłami??
mam ładne zęby, ale dziąsła to porażka... paradontoza stwierdzona ze 3 lata temu, no i te afty :(
If there's one guy, just one guy
Who'd lay down his life for you and die
It's hard to say it
I hate to say it
But it's probably me
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Afty

Post autor: Leeloo »

Ninka, afty to już zapewne wiesz, że sa typowe dla nietolerancji glutenu.
parodontoza w Twoim wieku..no nie zdziwiłabym sie gdyby to były skutki złego wchłaniania i celiakii. poszukam czegoś, ale nie dziś- jutro egzamin o.O
ODPOWIEDZ