Diagnoza CELIAKI przez USG

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Diagnoza CELIAKI przez USG

Post autor: Dago »

Witam !

Dnia 25.10.2008r. byłem na ogólnokrajowym spotkaniu chorych na celiakie w Brnie(Czechy)

Nie wiem czy było o tym kiedyś na forum.

W każdym razie prelekcje na temat diagnozowania choroby mieli czescy specjaliści z kliniki w Brnie.
Metoda badania przez USG, nie powiem robi to wrażenie, po tym pokazie sam sie zastanawiam dlaczego nikt na to nie wpadł szybciej.Normalnie można zobaczyć jelito cienkie i jego wnętrze z kosmkami.
Metoda ta daje około 85% pewności że ma sie celiakie no i jest bezinwazyjna.
Ciekawie pokazano procentowo sprawdzalność innych metod:
-transglutaminaza około 95%
-i najciekawsze wycinek z jelita około 56% pewności

Odnośnie tego badania do dzisiaj "wszyscy" lekarze nawet i ch koledzy biorą to z uśmiechem że to jest niemożliwe a jednak widziałem na własne oczy.

Pozdrawiam ;) !
-POZYTYWNIEINNY-
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

Na zwykłym USG nie zobaczysz wnętrza jelita (kosmków) oni muszą mieć na to jakąś metodę. A to pewnie bardziej skomplikowane i droższe...
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Jak można obejrzeć na USG coś co ma milimetr długości?
Absolutnie niemożliwe. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Małgorzata pisze:Jak można obejrzeć na USG coś co ma milimetr długości?
Absolutnie niemożliwe. :)
Małgosiu nie byłabym tego taka pewna. Ja swoje dziecko widziałam na USG jak miało 2 milimetry i nawet mam to na zdjęciu, oczywiście w sporym powiększeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Dago »

Witajcie ;)

Szkoda że nie zrobiłem tam pare foto !
Jak pisałem nawet lekarze się z tego śmieją a to faktycznie działa.
Co do technologi to nie wiem nie jestem fachowcem od USG ale lekarz przedstawiając tą metode stwierdził że jedynym ograniczeniem jest to czy pacjęt jest szczupły czy otyły tym szczupłym to może zajrzeć po same plecy(jego cytat)

Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony ndz 02 lis, 2008 21:18 przez Dago, łącznie zmieniany 1 raz.
-POZYTYWNIEINNY-
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

OK, zobaczymy co z tego wyniknie :)
Lekarze się śmieją, no cóż....
Póki co żeby zdiagnozować celiakię trzeba pobrać wycinek, taki jest złoty standard, a tego chyba nie potrafi żaden ultrasonograf.... :)
Pożyjemy, zobaczymy ;)
Obrazek
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Hm a ja jestem chyba jak niewierny Tomasz- jak nie zobaczę to nie uwierzę :|
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Tu jest streszczenie artykułu "Dokładność ultrasonografii w diagnozowaniu celiakii": http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=15518951
Obrazek
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

A ja dzisiaj zapytałam o to radiologa i powiedział że w stosowanych powszechnie aparatach USG nie ma takich częstotliwość żeby zobaczyć kosmki. Co najwyżej błonę śluzową jelita... także na razie zostaje gastroskopia...
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Dago »

Tak jak pisałem, szkoda że nie zrobiłem tam pare fotek !
W opisach skanowanego(chyba tak moge powiedzieć) jelita było ładnie wszystko widać, razem z częstotliwością USG była ona w Hz czy Khz nie pamiętam.
Piszecie czy jest czy niema tak jak bym sobie to wymyślił a nie w tym żecz !!
Jest coś takiego i tyle, kto u nas ma o tym wiedzieć skoro nasi lekarze nawet o chorobie mało co wiedzą sam przechodziłem diagnozowanie w szpitalu, patrzyli na mnie jak na symulanta i nie wymyślili nic dopiero prywatnie u mnie zdiagnozowali celiakie, ale nie o tym chciałem napisać.

I jeszcze jedno pacjeńci czescy trafiają na badanie tak jak u nas poprzez przekaz coś jak u nas l. rodzinny.
jak ktoś chciałby prywatnie się przebadać tą metodą to jest taka możliwość koszt 800 koron.

Pozdrawiam ;)
-POZYTYWNIEINNY-
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Polacy też mogą robić to badanie w Czechach?
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

No i przede wszystkim gdzie dokładnie można to zrobić? Dago, możesz podać jakieś namiary? Lub też podać imię i nazwisko lekarza, który miał wykład na ten temat? Może ktoś od nas przy okazji wyjazdu do Czech tam zajrzy i zafunduje sobie fotkę ;)
Ostatnio zmieniony śr 05 lis, 2008 23:01 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dago
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pt 12 wrz, 2008 08:46
Lokalizacja: Łaziska

Post autor: Dago »

Prelekcje mieli:

-MUDr.Daniel Bartušek - lekarz mający wykład
-Prof.MUDr.Vlastimil Válek - opiekun

Radiologická klinika LF a FN Brno - prac. Bohunice

Pozdrawiam !

Napisałem do nich maila odnośnie diagnozy pacjentów z polski zobaczymy co z tego będzie.

;)
-POZYTYWNIEINNY-
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Znalazłam następującą dyskusję w ramach AOECS na powyższy temat (wklejam po angielsku, jeśli ktoś ma chęć może przetłumaczy?):


"In the Czech republic, there is no systematic national-wide screening methodology of CD yet. A proposal of screening method based on blood tests (tTg antibodies) was prepared in the 2005 by prof Fric (Frič), but this was not realised.
In last two years, another group (Uteseny et al / Utěšený) propose "new" methodology, based on ultrasound (ultrasonic) method, used for diagnostics of CD in abdomen area. This methodology was tested in one region of the Czech republic in 2007.

In these days, introduction of the later mentioned - ultrasound screening methodology - as an alternative of enterobiopsy in FINAL PROVE of CD and national wide screening is discussed very intensively. (Patient would choose, whether diagnosed using ultrasonic or enterobiopsy).

We have issued proclamation of almost all czech gastroenterologic authorities, saying that this is not "step in the right direction", but it also did not help. (Argument no prospective clinical study proving the possibility of replacement of histilogical duodenal biopsy with ultrasonic examination of intestine in diagnosis and screening of celiac disease).

Does any other society have experience with ultrasonic diagnosis (or any other alternative of screening/diagnostic)?"


Odpowiedzi na to :
(lekarz ze Słowenii, z ośrodka zajmującego się celiakią):

"Current diagnostic critera of both ESPGHAN and NASPGHAN do not consider ultrasound (USG) to be a very usefull diagnostic tool. There have been several studies which proved this method to be of some value, however due to its relative low sensitivity, not a superb specificity, as well as because of its high demand for medical system and time consumption, it probably will not be of huge benefit, especialy if we consider a great development in serology."


(opinia z Belgii):

"I asked prof Chris Mulder, who is our national expert on CD whether this might be a reliable alternative to EMA or tTG antibodies and his answer was: it's higly unlikely this will work."


Zatem sprawa jest bardzo ciekawa, ale na razie nierozstrzygnięta ze względu na niską czułość badania, na pewno nie jest to metoda, którą pochwalają wszyscy lekarze, zdania są podzielone, ale pożyjemy, zobaczymy :D
Obrazek
Awatar użytkownika
TataOli
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn 01 gru, 2008 15:49
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TataOli »

W USG nie można zobaczyć kosmków bo do tego potrzeba mikroskopu, ale można zmierzyć inne parametry. Polecam artykuł znaleziony przez Nastkę - cytat:
US evaluation of 6 parameters (ie, fasting gallbladder volume, transverse diameter of small bowel loops, thickness of the small bowel wall, pattern of peristalsis, presence of free abdominal fluid, and diameter of the mesenteric lymph nodes)
Próba przetłumaczenia:
W USG oceniane jest 6 parametrów (objętość pęcherzyka żółciowego na czczo, poprzeczna średnica pętli jelita cieńkiego, grubość ściany jelita cieńkiego, rodzaj perystaltyki, obecność płynu w jamie otrzewnej, średnica węzłów chłonnych krezkowych [tych do których spływa chłonka z jelit])
Nie każdy chłop z widłami to Neptun.
dentysta Gliwice
ODPOWIEDZ