Historii mojego syna ciąg dalszy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mamimo
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 137
Rejestracja: śr 21 sty, 2004 20:03
Lokalizacja: Tarnów

Historii mojego syna ciąg dalszy

Post autor: mamimo »

We wrześniu zeszłego roku Michał miał zdiagnozowane podejrzenie wtórnego zespółu złego wchłaniania. Najpierw przez naszego pediatrę, a w listopadzie rpzez gastrologa. Na diecie bezglutenowej miał być 3 miesiące po czym miała nastąpić prowokacja glutenem, aby sprawdzić jak to przyjmie jego organizm. Między czasie miał brać enterol. Przy diecie bezglutenowej stolce znacznie się poprawiły. Enterol też trochę pomógł. Miał też jeść nan ha2. Na początku było ok, później pojawiły się wysypki, aż w styczniu syn spuchł po mleku. Sytuacja powtórzyła się dzień później. Mleko odstawiłam. Gluten wprowadziłam pod koniec grudnia. Na początku było super. Enterol brał nadal i robił fajne "dorosłe" kupki. Niestety sytacja zmieniła się diamterlanie około 2 tyg. później. Najpierw luźne stolce, częste, tłuste, potem już woda ze śluzem. Od niedzieli jest znowu na diecie bezglutenowej. Wczoraj byliśmy u gastrologa. Michał ma już zdiagnozowany zespół złego wchłaniania, do tego atopowe zapalenie skóry, opuchliznę alergiczną i zaburzenia odżywniania. Do tej pory leczyl się w Krakowie, teraz przechodzimy na pełną diagnostykę u nas - w Tarnowie. Będzie miał biopsję jelit. W tej chwili dietę bezglutenową ma ustaloną na minimum rok (oprócz prowokacji do biopsji oczywiscie), ma być pod stałą opieką gastrologa. Będzie miał też wykonywane badania w kierunku celiakii i IgA z krwi (co to takiego to IgA??).
I to chyba tyle :)
Mam nadzieję, ze nie zanudziłam. Pewnie będę tu często zaglądać w celu uzyskania info i podzielę się tez swoim doświadczeniem, chociaż ono jeszcze marne.
Pozdrawiam, Monika, mama Kubusia (06.02.2008), Michałka (ur. 26.03.2002) i Maksia (ur. 14.02.2000)
Awatar użytkownika
Aśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: sob 03 sty, 2004 23:29
Lokalizacja: Pruszków

Re: Historii mojego syna ciąg dalszy

Post autor: Aśka »

mamimo pisze: Będzie miał też wykonywane badania w kierunku celiakii i IgA z krwi (co to takiego to IgA??).
IgA - jedna z 5 klas immunoglobulin (przeciwciał), czyli białek syntetyzowanych przez komórki układu immunologicznego (obronnego).
W przypadku nadwrazliwości na gluten wykrywa się we krwi chorego, który spożywa gluten, IgA przeciw endomysium (IgAEma) oraz IgA przeciw retykulinie (ARA).
Przeciwciała te są tzw markerami celiakii.
Obrazek
>>pozdrawiam<<
ODPOWIEDZ