celiakia - objawy, jakie badania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wszystko na ten temat jest na Forum. Jeśli nie ma, to znaczy, że nie wiemy.
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

witam, info o badaniach jest w faq... jednak z tego co sie orientuje w moim miescie kosztuja 200-250zl, a tez nie wykluczaja choroby na 100%, pozniej jest jeszcze biopsja, ale tego tematu nie zglebialam
viewtopic.php?t=1879
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jeśli miałabym wybierać - przeciwciała czy biopsja, to wybrałabym biopsję. Badanie średnio inwazyjne, dość szybkie, a ocena wycinka w zasadzie daje pewność. Natomiast przeciwciała są albo ich nie ma, zwłaszcza u dorosłych. I jeszcze jedno - jeśli robimy sobie histopat, zawsze możemy (a czasem nawet powinniśmy) wziąć nasz wycinek i dać innemu specjaliście celem konsultacji. Preparat jest własnością pacjenta. I należy z tego korzystać. ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

kabran jak juz jestesmy rpzy tym bo ja w koncu nie wiem, wycinek mam z dwunastnicy i opis: "czesciowy zanik kosmkow", myslalam, ze kosmki sa w jelicie cienkim, czy ten wynik mi cos daje, czy to zupelnie co innego niz wynik biopsji?
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

To jest to, tylko że zamiast opisu typu:
fox pisze:czesciowy zanik kosmkow
oczekiwałabym od histopatologa oceniającego wycinek jakichś szczegółów. Przy ocenie pod kątem celiakii stosuje się skale zaniku i fachowiec powinien o tym wiedzieć. Dlatego sugerowałam Ci wcześniej, żebyś ten preparat zaniosła jeszcze gdzieś, gdzie wiedzieliby co to jest skala Marsha....
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
bebeto
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 07 gru, 2008 12:46
Lokalizacja: świetokrzyskie

Post autor: bebeto »

dzieki za info.zdecydowanie wolałbym uniknąc tej biopsji chociaz znając życie pewnie jest konieczna.jaka jest wykrywalność za pomocą testu krwi?przeraża mnie rurka w jelicie kiedys miałem gastroskopie, wspomnienia nieciekawe
Awatar użytkownika
magdusia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: czw 27 lis, 2008 12:14
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy

Post autor: magdusia »

Już mam wyniki hist.: Błona śluzowa dwunastnicy z łagodnymzanikiem kosmków,hipertrofia krypt oraz wskażnikiemIELprzekraczającym 40.Mikroskopowo zmiana odpowiada chorobie trzewnej w skali Marsha typ 3a. :(
Ostatnio zmieniony czw 11 gru, 2008 05:35 przez magdusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Magda.
Colitis Ulcerosa+Celiakia.
Na diecie od 15.12.2008r.
renata85
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 54
Rejestracja: wt 01 lip, 2008 19:03
Lokalizacja: Sopot

Post autor: renata85 »

Mam takie pytanie.. co oznaczaja nacieki limfatyczne na dwunastnicy?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Nacieki są jedną z cech charakterystycznych dla celiakii.
W nabłonku jelita jest pewna określona liczba limfocytów - przy stanie zapalnym ich liczba mocno wzrasta i wtedy tworzą się nacieki.
W prawidłowej ocenie wycinka z jelita powinna się znaleźć informacja o procentowym udziale limfocytów w nabłonku. Z tego co pamiętam, to 40% jest taką graniczną ilością przy celiakii, znaczy jeśli ich więcej niż 40%, to potwierdza diagnozę.

(Przepraszam z góry za nieścisłości, nie jestem lekarzem).
Ostatnio zmieniony czw 11 gru, 2008 12:53 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

zapisze sobie wszystko, w poniedzialek jedziemy razem z matka probowac odyzskac te moje wycinki, gdzie sie to dalej daje? do laboratorium tak jak krew?
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Ciągle czytam i i się uczę :) I znowu to zależy od lekarza chyba jak opisze badanie, mój jakos się nie przejął wszystko było lakoniczne, krótkie tyle że teraz nikt tzn inny lekarz nawet nie potrafi ocenić o co specjaliście chodziłao, bonp napisał " liczne nacieki limfocytarne i ezynofilarne, pogrobiłae nieprawidłowe kosmki jelitowe" i tu nikt nie wie o co mu chodziło nieprwaidłowe? czy;li jakie? Potem nikt mnie nie dopytał o diete córki przed badaniem ( praktycznie bezglutenowa bo wtedy córka miała mocno zaostrzony autyzm i nie jadła glutenu (jadłowstręt) ) A do kliniki pojechałyśmy na diagnozę jelita grubego w związku z zaparciami na zmianę z biegunkami -podejrzewali guza, praktycznie na dzień przed endoskopią pani profesor zadecydowała że córka ma autyzm wzrost 6 latka przy skończonych 10 latach ,ze jak już ja maja usypiać to niech i gastroskopie zrobią . No i wyszło na to ( teraz po 6 latach) ,że córka byla źle przygotowana do badania, powinna jeśc gluten i by cos się raz jasno wyjaśniło, szokoda,ze ja wtedy tak nikłe pojęcie o celiaki miałam .................

teraz historie z bólem brzucha małą wagą i zaparciami przerabiam raz drugi z moja 14 miesięczną córcią. Na razie karmie ja cistkami i bułkami bo badania robimy dop 19.01

POZDRAWIAM
Ostatnio zmieniony pt 12 gru, 2008 08:41 przez jomate, łącznie zmieniany 1 raz.
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

"Polska" ;)
W szpitalu, gdzie robiono badanie wycinkow nie trzymaja, wycinki siedza zamrozone gdzies w szpitalu psychiatrycznym, ktory ma laboratorium. Wycinka nie dostane, moga mi wypozyczyc preparat, ale tylko na wniosek lekarza prowadzącego. Czyli musialam odszukac doktor, ktora robila mi badanie. Preparat ma byc zbadany ponownie tylko pod kątem celiakii, ale bardzo sie obawiam, ze dr badajaca, ta sama co poprzednio znow napisze mi tajemnicza diagnoze "czesciowy zanik". No i nie wiem jak dalej robic, pewnie lekarz u ktorego zaczelabym sie leczyc tez moze zadzwonic, napisac o wypozyczenie tego, zebym zaniosla zbadac gdzie indziej. I tak sie ciecze, ze mnie biopsja ominie, bo byłam pewna, ze tych wycinkow tyle nie trzymaja :)
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Fox - "moja" pani prfesor od celiakii sama "odszukała" moje wycinki i je osobiście zbadała. Ja nawet palcem nie ruszyłam w tym kierunku, choć wcześniej konował patomorfolog mający w diagnozie "podejrzenie celiakii" napisal właśnie lakoniczne "częściowy zanik kosmków".
Może zatem spróbuj znaleźć lekarza specjalistę w naszej "branży", żeby te kosmki osobiscie obejrzał? Albo zaznacz pisemnie na skierowaniu do badań, że chodzi o skalę Marsha?
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

dostalam wynik powtornego badania, 3 stopien zaniku
w czwartek mam lekarza, coprawda polecanego przez chorych na zapalenie jelita, ale to tez niestety mam
taki wynik biopsji wystarcza do pelnej diagnozy?
ODPOWIEDZ