Badanie krwi...

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: śr 11 sie, 2004 12:43

Post autor: Alka »

Myśmy badań takich nie przeprowadzali to nie odpowiem Tobie na pytanie, ale przecież lekarz powinien umieć na nie odpowiedzieć.
Pozdrófki
Alka
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Napisz coś więcej co to jest transglutaminoza tkankowa ???
W jakim celu robili ci to badanie , co ono oznacza ???
napisz coś więcej, bo może wartoby to zrobić mojemu dziecku.
Małgorzata Jasińska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 06:56

Post autor: Małgorzata Jasińska »

Ja robilam to badanie(w Krakowie na Klinice Gastroenterologii na Kopernika) mojemu dziecku(wtedy 2 lata) jak był na diecie gezglutenowej wynik był bliski 0 p.doktor powiedziala ze to znak ze dobrze stosuje diete .Robiłam to badanie też męzowi (sprawdzałam czy nie jest chory na celiakie ,był na normalnej diecie)wynik byl podobny tzn bliski 0 tzn ze nie jest chory.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Badanie krwi...

Post autor: michal_mg »

podłączę się.

Są różne testy badania krwi z różnym stopniem prawdopodobieństwa. Czy jest jakieś zestawienie, które jest najbardziej wiarygodne i czy działa na wszystkie rodzaje celiakii jak i gdzie stoi badanie na obecność przeciwciał na transglutaminoze tkankową w klasie IGG / IGA

Wiem, że lekarze uznają TYLKO badanie gastro, ale i to badanie też nie diagnozuje każdego rodzaju, bo nie przy każdej kosmki jelitowe są zniszczone - chodzi o ukrytą wersje celiakii.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie krwi...

Post autor: Leeloo »

z tego co czytałam najlepiej na początku zbadać transglutaminazę w klasie IgG i IgA (ALE POD WARUNKIEM, ŻE IgA OGÓLEM JEST W NORMIE). to są informacje z różnych publikacji i opinii. osobiście tak bym zaczęła diagnostykę z krwi.
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Badanie krwi...

Post autor: michal_mg »

Takie właśnie mam zrobione i czekam na wynik. Niestety już dłużej nie chcę zwlekać z przejściem na dietę wg wyników tutaj
Gastroenterolog co prawda wyklucza u mnie celiakię z powodu dość dobrej kondycji zdrowotnej i łagodnego przebiegu choroby jelit, ale wykazane przeciwciała na gluten... lepiej mieć już jakąś odskocznie po przejściu na dietę jeśli będzie coś nie tak.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie krwi...

Post autor: Leeloo »

"z powodu dość dobrej kondycji zdrowotnej i łagodnego przebiegu choroby jelit" niedorzeczne.
Są ludzie, którzy mają celiakię i nic, absolutnie nic im nie dolega!!
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Badanie krwi...

Post autor: michal_mg »

Leeloo pisze:"z powodu dość dobrej kondycji zdrowotnej i łagodnego przebiegu choroby jelit" niedorzeczne. Michał, z dala od takich konowałów. Są ludzie, którzy mają celiakię i nic, absolutnie nic im nie dolega!!
To akurat "guru" gastroenterologii i jelita w szczególności :D
Jednak zdecydowana większość ma objawy dlatego taka wstępna opinia.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie krwi...

Post autor: Leeloo »

"To akurat "guru" gastroenterologii i jelita w szczególności :D" :okulary2:
michal_mg
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 360
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 01:05
Lokalizacja: Łódź

Re: Badanie krwi...

Post autor: michal_mg »

Widzę, że tylko żółć wylewasz na WSZYSTKICH lekarzy i traktujesz ich jednym sikiem bez wnikania o kogo chodzi i najwyraźniej nie interesuje Cię czy ten osąd jest słuszny czy też nie.
Akurat nie wcelowałaś w nic, ani nie dowiadywałaś się na jakiej podstawie taki osąd został wydany - a zdaje się, że obrażanie kogokolwiek na forum jest niedozwolone i to bez ograniczenia się tylko do zalogowanych użytkowników, bo nazywanie kogoś konowałem do pochlebstw nie należy.
nie mam celiakii, a "jedynie" nietolerancje glutenu - między innymi...

Obrazek
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie krwi...

Post autor: Leeloo »

hahaha, ale mi humor poprawiłeś. Powszechna generalizacja..Michale, a co Ty w tym temacie możesz wiedzieć? Do refleksji.

Nie pytam już w co dokładnie miałam 'wcelować' itd, po prostu chciałam, żebyś dla własnego dobra nie ufał ślepo innemu człowiekowi. Lekarze to nie bogowie, tylko ludzie. Popełniają błędy i niestety często w kwestii celiakii nadal trafiamy na ścianę, nie pomoc i prawidłową diagnozę.

Pozdrawiam zatem Twojego guru i życzę zdrowia.
ODPOWIEDZ