Puchnące nogi- pomóżcie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Karolina-soleil
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 15 wrz, 2004 21:38
Lokalizacja: Poznań

Puchnące nogi- pomóżcie

Post autor: Karolina-soleil »

Witam jestem na tym forum od niedawna. Celiakie wykryto u mnie gdy miałam roczek. Po pieciu latach diety wróciłam do normalego trybu zycia, bo wg. lekarzy byłam juz zdrowa. Teraz mam 23 lata i choroba wróciła, przez rok badano mnie na wszystkie sposoby (leczac mnie na chorobe Crohna, jelito drażliwe, nawetn zapalenie jelita grubego, nie wspominając o trzustce i wrzodach na żołądku). Mój stan był tragiczny, gdy w koncu trafiłam do szpitala w Poznaniu im, Przybyszewskiego. Tam zajeto sie mna naprawde bardzo dobrze. Mam jednak problem bardzo puchna mi nogi zcasami sa to tylko łydki i stopy a czesto tez bywa tak ,ze puchna mi strasznie całe uda, tak ze nie moge założyc nawet spodni dresowych. Dodatkowo mam silne bole stawów ( co jak juz czytałam tez moze byc spowodowane ta choroba). Nogi tak strasznie mi puchna ,ze boje sie iz któregos dnia wstane i nie bede miała w czym isc do pracy, bo nie założe butów!!!!!!! Czy to moze byc spowodowane celiakią???? :(
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Pytanie ile jestes na diecie?? i na ile scisla jest to dieta, bo podejrzewam, ze Twoje dolegliwosci sa reperkusja niestosowania diety przez wiele lat i patrzac na to chlodnym okiem-jeli przez ok 20lat nie bylas na diecie, a jestes na niej od kilku np. miesiecy to trudno wymagac od organizmu, zeby tak szybko sie zregenerowal; bole stawow wystepuja w nieleczonej celiakii, choc nie sa jakims objawem pojawiajacym sie u wszystkich, mozliwe, ze brak diety spowodowal juz spustoszenia w organizmie, ktore tak latwo sie nie poddadza i poza stosowaniem diety beda wymagaly innej diagnostyki i leczenia. Mozliwe ze sa problemem stricte krazeniowym i z celiakia nie maja nic wspolnego, zwlaszcze jesli po dluzszym stosowaniu diety(ok roku) nie bedzie widac zadnej poprawy.
Teresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 24 mar, 2004 10:05

Post autor: Teresa »

Przy dłużej trwającej nierozpoznanej celiakii występuje niedobór białka /bada się surowicę krwi/ i to powoduje opuchliznę stóp i nie tylko. Oczywiście są też inne niekoniecznie związane z celiakią powody obrzęków. Pozdrawiam.
Karolina-soleil
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 15 wrz, 2004 21:38
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karolina-soleil »

o ile dobrze pamiętam, problem ze stawami miałam bardzo długo jak jeszcze chodziłam do podstawówki :(. Jednak nogi zaczeły mi puchnąć dopiero od jakis 5 miesięcy. Klasycne objawy celiaki miałam miniej wiecej od roku zanim lekarze "doszli" ze to celiakia.... Jednak nigdy przed tem nie miałąm problemów z opuchlizną, nie miałam biegunek buli brzucha. mozna powiedzieć ,ze to przyszło z nienacka, z dużym impetem i zabrało sie za mnie solidnie :( :( Na diecie jestem od lipca od czasu kiedy wyszłam ze szpitala, bardzo przestrzegam tej diety, nie jadam kompletnie niczego co brzmi podejrzanie. Raz tylko sobie narobiłam, bo uwielbiam sezamki ( a propos sezam można jesc ????) kupawałam sezamki i na nich było napisane syrop glukozowy, i było ok!!! któregos dnia nie spojrzałam a kupiłam innej firmy a tam użyty był syrop skrobiowy...no i rewolucje wróciły....Teraz nie kupuje nic co jest "zapakowane" staram sie sama przyządzac wszystko. czasami idzie zwariowac :evil: Dietedyczka powiedziała mi ,ze przy tej diecie nie powinnam jesc nic ostrego nic słodkiego nic nadymającego...ech a co jeszcze zostało opróc tej wody i bezglutkowej mąki :? :D
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Juz sie rozpisalam i....nie poszlo; w skrocie-za krotka dieta, by wszystko wrocilo do normy; nie martw sie tak; dieta lekkostrawna jest tylko na pocaatku, zeby pomoc organizmowi dojsc do siebie; pozniej ani pikantne, ani rozdymajace od czasu do czasu nie zaszkodzi. Zrob densytometrie-mozesz miec totalna osteoporoze; oraz mikroelementy i proby reumatoidalne; zeby uzupelnic niedobory i ew. podleczyc lekowo w zakresie stawow.
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

A ja jeszcze mam taką doraźną informację: ogranicz sól, ale pij nadal dużo płynów. Jak ograniczysz sól to generalnie pragnienie zmaleje, a Ty musisz nadal dużo pić. Tak mieliśmy zalecone przez lekarkę, choć z innego powodu.
Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
ODPOWIEDZ