jak wygląda biopsja, co z "w.k.u."?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomek_21
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 14:38

jak wygląda biopsja, co z "w.k.u."?

Post autor: Tomek_21 »

Cześć. Od dziecka byłem na diecie bezglutenowej. Bardzo obawiam się badania bo rodzice zawsze powtarzali że `niezgodziliśmy się na biopsję jak byłeś małym dzieckiem gdyż to by był za duży uraz dla Ciebie`. Hmmm... Teraz to już sam nie wiem, bardzo bym pragnął się zdiagnozować gdyż jeśli był bym zdrowy to odpadł by mi jeden wydatek ;) no a jak bym był chory to oczywiście przystąpił bym do bardzo ścisłej diety. Czy ktoś mógłby mi przystepnym językiem wytłumaczyć na czym polega biopsją, ten zabieg? Moja dziewczyna gdzieś się doczytała że jest możliwe znieczulenie ogólne i że cały ten zabieg jest wykonany od strony jelita gróbego, czy to prawda? Chciałbym się też dowiedzieć (tu apel do mężczyzn ;) ) czy zdiagnozowana celiaka zwalnia ze służby wojskowej?
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Biobsje wykonuje się od strony żołądka, tzn lekarz wykonuje gasrtoskopię ( przeez usta wkłada giętką rurkę ze światełkiem i szczypczykami , wkłada ją przez przełyk do żołądka i dwunastnicy , pobiera mikroskopijne wycinki , które idą do badania histopatologicznego.) Dzieciom robi sie to badanie w znieczuleniu ogólnym , ale dorosłym raczej nie , chyba ,że umowisz się w jakimś prywatnym gabinecie. To nie jest tragiczne , da się wytrzymać. :wink:
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

O ile mi wiadomo jedynie znieczulenie miejscowe; tzn znieczulenie gardla i krtani, zeby wprowadzic te rure...nie powiem jest to mocno nieprzyjemne i raczej utrudnione u osob z silnym odruchem wymiotnym...(a ja sie do takich zaliczam), a wykonywania w narkozie u doroslych sie nie praktykuje...co do sluzby wojskowej to nie wiem, ale na zdrowy rozsadek chyba zwalnia, bo kto u licha zapewnilby Ci diete w koszarach...??
Wojtek

Post autor: Wojtek »

Gastroskopię lepiej jest robić bez znieczulenia ogólnego, bo konieczna jest współpraca chorego przy badaniu. A samo pobranie wycinka nic nie boli.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skoro jesteś na diecie bezglutenowej to gastroskopia powinna być poprzedzona prowokacją glutenową - o ile mi wiadomo. Badanie na diecie jest bez sensu, wykaże, że jesteś zdrowy...
agusia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: śr 12 maja, 2004 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: agusia »

Rafal_tata pisze:Skoro jesteś na diecie bezglutenowej to gastroskopia powinna być poprzedzona prowokacją glutenową - o ile mi wiadomo. Badanie na diecie jest bez sensu, wykaże, że jesteś zdrowy...
I tutaj się z kolegą nie zgodzę, ponieważ badanie jest potrzebne do określenia poziomu wyniszczenia kosmków jelitowych oraz pobrania materiału do badania. Ja po półrocznym stosowaniu diety miałam wykonywane te badania, aby sprawdzić w jakim stopniu kosmki się odbudowały.
Co do samego badania - nie jest tak źle (byłam już dwa razy)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

no przecież napisał, że jest na diecie od dziecka, a teraz idzie do wojska... tzn. nie chce iść :)
Awatar użytkownika
MariuszO
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 236
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 17:55
Lokalizacja: obywatel świata

Post autor: MariuszO »

Za moich czasów to sie wdychało zmieloną kawę i na RTG wychodziła pylica płuc... albo na "świra"... :wink:
wojtek27
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 10 wrz, 2004 15:04
Lokalizacja: Warszawa

Gostroskopia to pestka

Post autor: wojtek27 »

Miałem gastroskopie robioną 2 miesiące temu. Bez znieczulenia i innych głupstw. Trwa około 10 min, leżysz na boku a w gardło wsuwają Ci rurke. Kiedys u dorosłych było to nieprzyjemne bo rurka nie miała wspomagania. Obecnie w szptitalach mają gastroskopie ze wspomaganiem (tak to nazywam). W rurce zainstalowane są przewody które tłoczą wode i powietrze, co rozluznia Ci mieśnie przełyku. Jedyny efekt uboczny to ciagle, nieustające "bekanie" oraz nieprzyjemne uczucie obcego przedmiotu w przelyku, ale na pewno nie traumatyczne i straszne. Przede mna robili to samo dzieciakom i nikt nie robil paniki. Tak wiec glowa do gory a raczej na bok i bez obaw :-)

Celiakia pozwala na otrzymanie kategorii D, trzeba tylko załatwić sobie odpowiednia zaświadczenia od lekarza.

Pozdrawiam
Tomek_21
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 10 paź, 2004 14:38

Re: Gostroskopia to pestka

Post autor: Tomek_21 »

wojtek27 pisze: (...)Celiakia pozwala na otrzymanie kategorii D, trzeba tylko załatwić sobie odpowiednia zaświadczenia od lekarza.

Pozdrawiam
Dziękuję Panu Wojtkowi27 za wyczerpującą odpowiedź ... w sumie przeczytałem ją dopiero dzisiaj(20pańdziernik2004) dzień po mojej "B" .... nie powiem, trochę to było nieprzyjemne... teraz czekam na wynik....

Chciałem dopytać o to zaświadczenie. Jakiej specjalizacji lekarz powinien mi wystawić takie zaświadczenie chonorowane przez WKU

Mój post z chyba najważniejszymi kwestiami w sprawie W.K.U dla celiaków : http://www.celiakia.pl/modules/phpBB/vi ... .php?t=361
ODPOWIEDZ