co robic? co robic?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

co robic? co robic?

Post autor: mama_blanki »

juz pisalam tu kiedys, ze mam coreczke teraz ponad 2 latka. mala od poczatku kiepsko przebiera na wadze, wazy teraz niewiele ponad 10 kg, jest miedzy 3 a 10 centylem, ze wzrostem ok. co jakis czas pojawiaja sie kupy z resztaki jedzenia.
poza tym wszystko ok.
juz 2 razy miala robione przeciwciala na celiakie i nic nie stweirdzili. jestesmy pod opieka Centrum Zdrowia Dziecka w W-wie. Pani doktor nie widzi podstaw do dalszych badan w tym kierrunku. nie wiem juz co robic dalej a wiem ze cos na rzeczy jest? juz nie chodzi o tą wagę, bo wiem że są takie zdrowe dzieci ale te kupy..ciągle nie dają mi spokoju.
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

i co? jakieś rady?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Resztki też nie muszą świadczyć o celiakii. Raczej biegunki lub (rzadziej) zaparcia. Ale to są objawy wspólne dla różnych chorób. Celiakię ciężko zdiagnozować tylko na podstawie wypróżnień.
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

Rafal_tata pisze:Resztki też nie muszą świadczyć o celiakii. Raczej biegunki lub (rzadziej) zaparcia. Ale to są objawy wspólne dla różnych chorób. Celiakię ciężko zdiagnozować tylko na podstawie wypróżnień.
wiem, dlatego nie wiem co mam dalej robić, bo widze że w Centrum Zdrowia Dziecka Pani gastrolog też nie, stąd moje obawy.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja bym próbowała pytać innego gastrologa. A może mała je jakoś w pospiechu czy stresie? I nie zdąża wystarczająco dobrze pogryźć? A przeciwciała właściwe dla celiakii można badać regularnie, co rok-dwa, zwłaszcza, jeśli zauważysz jeszcze inne niepokojące objawy. Ostatnio pojawiło się też w diagnostyce nowy typ przeciwciała, tak zwany GAF (antygliadynowe, ale bardziej specyficzne niż starsze). Tu lista laboratoriów: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... Itemid=125
Obrazek
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

dzieki, ale to nie o resztki tylko chodzi, bo jak pojawiaja sie resztki to te kupy są poprostu luźne i jakies dziwne, śmierdzące, to napewno nie kwestia żucia.oczywiścei ma takie co jakiś czas.
młoda mało przybioera na wadze, więc jakaś nietolerancje musi mieć moim zdaniem.
thh-polka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 191
Rejestracja: czw 01 lut, 2007 08:46
Lokalizacja: Larvik, Norwegia

Post autor: thh-polka »

Z moim Juliuszem bylo podobnie. Gdy mial 2 lata wazyl niecale 10 kg. Ciagle mial biegunki. Kupy byly kwasne, zielone z niestrawionymi resztkami jedzenia. Wzrost i obwod glowy mial w normie. Bardzo slabo przybieral na wadze, nie mial apetytu.

Gdy mial 7 lat badanie krwi wykazalo:
Anti Gliadin Antibodies IgG 48
Anti Endomysjum Antibodies IgA <10
Od tego czasu jest na diecie bezglutenowej.
Biegunki i bole brzucha ustapily. Zaczal lepiej przybierac na wadze. Chociaz nadal jest b. szczuply.

Gdy mial 11 lat mial gastroskopie i biopsje. Wszystko bylo w normie.
IgA 1,18
calkowite IgE 2,8
tTGA:<1
Lekarz wykluczyl celiakie. Stwierdzil zespol jelita wrazliwego.

Syn ma 12 lat i nadal jest na diecie bezglutenowej.

Nie pamietam co oznacza tTGA, ale lekarz mowil, ze to jest najnowsze badanie krwi w kierunku celiakli.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Może nietolerancja laktozy? Albo jednak ta celiakia, tylko np. do tej pory robiłyście przeciwciała w klasie A, a akurat w tej klasie Twoja córka nie wytwarza i trzeba próbować w drugiej? (bodajże G, ale nie pamiętam). A jakieś inne niedobory, anemie, inne problemy są widoczne?
Obrazek
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

poza tym wszystko ok, poza wagą i kupami dobrze, morfologia zawsze ok, poziom zelaza w normie.rozwija sie prawidlowo, ruchliwa, pogodna. z jedzeniem tez raczej nie ma problemów, tzn nie jest jakimś żarłokiem ale niejadkiem też nie.
no gastrolog chce zroboic w marcu test na nietolerancje laktozy ale nie sadze zeby to bylo to, przeciez byla na piersi 6 miesiecy, potem mleko piła modyfikowane , zreszta nadal pije bardzo duzo bo jest mlekocholiczką. po laktozie z tego co czytalam to są raczej częste zielone kupy i bóle brzucha i naogoł od urodzenia.
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

Rafal_tata
widzę,że napisałeś w innym wątku, że wyniki przeciwciał przed 2 rokiem życia moga być nie miarodajne. no to nad tym się właśnie zastanawiałam, bo córka miała pierwsze badania w wieku półtora roku, drugie tuż po 2 urodzinach.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Jeśli córeczka nie będzie na diecie, to można te badania powtórzyć później. Najlepiej przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej.
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

ehhh

Post autor: mama_blanki »

znowu drążę temat.

nie wiem co dalej.
Mieliśmy test na nietolerancje laktozy- nie ma nietolerancji , wyszły natomiast jakieś bakterie w przewodzie pokarmowym i lekarz stweirdził dysbakterioze. brała przez 10 dni antybiotyk i dostawała probiotyki i inne aby wproiwadzic na nowo dobrą flore. po tym wszystki kupy sie poprawiły na ok 4 tyg, ale bardzo mało jadła praktycznie nic oprócz mleka. dodatkowo dostawała nutridrinki więc podejrzewam ze stąd ten brak apetytu bo jak tylko je odstawiłam apetyt wrócił. przytyła na tych nutradrinkach. no ale jak apetyt wrócił po tygodniu wróciły też brzydkie kupy od kilku dni. zaczęło się biegunką , wczoraj też 3 brzydkie stolce, dzisiaj znowu z resztami jedzenia. Córka wcześniej nie miała biegunek tylko poprostu 1 kupa dziennie ale brzydka.

Lekarze tweirdzą, że nie ma podstaw do dalszej diagnostyki w kierunku celiaki, bo przeciwciała ujemne. Żelazo ma w dolnej granicy ale w normie 58. reszta badań ok.
ja juz nie wiem co robić, chuda ta moja córka, odstaje od rówieśników, wzrostem niby jest na 50 centylu ciągle ale wśród dzieciaków zawsze najmniejsza. Wszedzie mi mówią, aby samodzielnie na diete nie przechodzić. Konsultowałam już z 2 innymi gastrologami i nie widzą też problemu.
Awatar użytkownika
J W
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pn 05 kwie, 2010 13:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J W »

A może napisz co mała je,tak dokładniej szczegłowo i jak duże porcje,ile razy,dwa trzy dni.
ODPOWIEDZ