celiakia + refluks

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Wiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: wt 22 cze, 2004 10:44
Lokalizacja: Warszawa

celiakia + refluks

Post autor: Wiki »

Kochani, nie wiem już co mam robić, proszę niech ktoś mi pomoże. Na celiakię choruję już prawie 2 lata (została zdiagnozowana w lutym 2003 r.) Przeszłam na diętę bezglutenową, wszystkie objawy tej choroby minęły, zaczęłam przybierać na wadze, zniknęły problemy z anemią, nudnośći, wymioty. Wszystko układało się super do maja br. Po wizycie u dwóch gastrologów dowiedziałam się, że dodatkowo cierpię na refluks przełykowo - żołądkowy. I zaczęły się schody - jeszcze ściślejsza dieta bo oprócz bezglutenowej jeszcze jedna na refluks. Zakaz picia soków, jedzenia kwaśnych zup, słodyczy, mleka, surowych owoców, tłustych i smażonych potraw. Zaczęłam brać leki, najpierw controloc, potem polprazol i famogast. Objawy trochę ustąpiły (a były to: zgaga, puste odbijania, utrata apetytu - uczucie ciągłej pełności, w krtani czułam jakbym tam coś miała) lecz po odstawieniu leków po 3 - 4 dniach powracają. Niestety mimo diety i leków pogorszyły się wyniki badań, bardzo chudnę z 64 kg już jestem na etapie 57, mam mdłości no i co jest najgorsze wyniki gastroskopii wykazały, że kosmki jelitowe są zniszczone czyli - celiakia. Naprawdę nie wiem co mam robić, błagam podpowiedzcie mi coś, może ktoś jeszcze cierpi na te same schorzenia co ja. Ja już tracę wiarę, że kiedykolwiek będzie dobrze.

Pozdrawiam bardzo serdecznie
Celiakia - zdiagnozowana w marcu 2003 r.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Co prawda nie znam się za bardzo na połączeniu tych dwóch schorzeń, ale chciałabym Cię jakoś pocieszyć. Musisz wierzyć że będzie dobrze, musi być dobrze. Przez jakieś 2 m-ce schudłam 3 kg a gdy zaczęłam stosować dietę a to jest już ponad miesiąc już nadrobiłam te stracone kilogramy i już mam trochę „na górkę”. U Ciebie też na pewno będzie lepiej Obrazek
Obrazek
Teresa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr 24 mar, 2004 10:05

Post autor: Teresa »

Jak długo zażywałaś controloc? Uważam, ze jest to najlepszy lek na tego rodzaju schorzenie. Miałam podobną sytuację w celiakii - objawy refluksu minęły po ok. 1 roku zażywania controlocu. Dwa lata mam spokój.
Wiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: wt 22 cze, 2004 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wiki »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi, jest mi bardzo miło, że się odezwałyście :D .
Controloc zażywałam stosunkowo krótko bo miesiąc czasu, natomiast cały czas zażywam polprazol - 1 tabletka rano, oraz controloc 1 tabletka wieczorem, do tego piję siemie lniane (mielone) na noc.
Ciekawi mnie co było u Ciebie przyczyną refluksu. W moim przypadku lekarze za bardzo nie wiedzą - wpust żołądka kurczy się w sposób prawidłowy. Czy nadal jesteś zmuszona stosować dietę na refluks i jeszcze jedno czy refluks może mieć coś wspólnego z celiakią?

Pozdrawiam serdecznie
Celiakia - zdiagnozowana w marcu 2003 r.
Magdalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: ndz 17 paź, 2004 17:33
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Magdalena »

Droga Wiki
U mnie prócz celiakii mam tzw. refluks przełyku, to jest inaczej przepuklina. Objawy były takie jak opisałaś wcześniej. Bardzo cierpiałam tym bardziej, że zawód jaki wykonuję wymaga nienagannej wymowy, a wtedy dopadały mnie te objawy. Dodatkowe objawy to zapalenie przełyku, języka, ból w okolicy mostka.
Lekarz przepisał mi HELICID 20. Brałam go bardzo długo. Około 4 miesięcy (wiem, że podobnie jak controloc minimum 4 tygodnie). Oprócz tego postępowanie takie jak przy wrzodach żołądka. Ja nie mogłam sobie na taką dietę pozwolić ze względu na wycieńczenie skrajne organizmu. Mogłam natomiast bez problemów podjąć dietę bezglutenową. To i ten powyższy lek sprawił, że zapomniałam o refluksie.
Mój lekarz powiedział, że czasami refluks można zoperować jeśli leczenie farmakologiczne nie daje rezultatów.
Najlepiej skonsultować to z gastroenterologiem.
aga72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 25 paź, 2004 22:32

Post autor: aga72 »

Wiki!!!

Jeżeli dobrze zrozumiałam- zrobiłaś gastroskopię i masz zanik kosmków!!! Czyli to nie żaden refluks tylko nawrót celiakii. W czymś co jesz muszą być ślady glutenu - masz zanik jelita i dlatego masz objawy żołądkowe i chudniesz. Dla mnie to jest najprostsze wyjaśnienie.

Pozdrawiam
Aga
Wiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: wt 22 cze, 2004 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wiki »

Obawiam się, że oprócz celiaki jednak mam i to drugie schorzenie. Gdy wykryto mi celiakię miałam przeważnie mdłości po jedzeniu, raz co jakiś czas biegunkę, wymiaoty i bóle brzucha (mniej więcej co 3 - 4 miesiące) Wtedy myślałam, że znowu sie czymś zatrułam pomimo, że jadałam od zawsze delikatnie i świeże produkty. Po przejsćiu na dietę bezglutenową wszystko minęło jak ręką odjął. Pozbyłam sie anemii żelazowej i wreszcie przytyłam co było moim marzeniem od zawsze (znajomi ciągle powtarzali mi , że jestem cytuję:"chudzina, chudzielec, anemiczna" itd. itp. - było to dla mnie bardzo przykre). I do czego zmierzam, mając nawet nierozpoznaną celiakię nie miałam nigdy objawów refluksu (zgaga, uczucie sytości, jakby coś przeszkadzało mi w przełyku i żołądku). A teraz mimo diety bezglutenowej (starannie czytam etykiety tego co spożywam) pojawiły się wspomniane wyżej objawy refluksowe. Poza tym gdybym przemycała gluten pewnie nigdy bym nie przytyła, a jednak tak się stało. No i właśnie dlatego mam mętlik w głowie i nie wiem jak z tym walczyć. Ostatnio bardzo dokładnie wczytałam się w skład leku i zastanowiło mnie czy czasem w lekach które biorę na refluks (polprazol, famogast) nie ma glutenu - lekarz twierdził, że są bezpieczne, ale znalazłam w składzie polprazolu coś takiego jak: sodowy glikolan skrobiowy :?: , oprócz tego w substancjach pomocniczych występują: sacharoza, skrobia kukurydziana, glukoza, mannitol, laurylosiarczan sodowy, poliwinylopirolidon, hydroksypropylometyloceluloza, ftalan hydroksypropylometylocelulozy, talk, dwutlenek tytanu, żelatyna, woda oczyszczona. Niestety nie znam się na tym kompletnie, ale może ktoś na forum ma większą wiedzę w tej materii :?
Według mnie to jest kwadratura koła lecząc refluks mogę szkodzić celiakii.

Pozdrawiam gorąco
Celiakia - zdiagnozowana w marcu 2003 r.
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

witam a myslałam że jestem sama na świecie :cheesy:
A tak na poważnie ja nie przestrzegam, aż tak fanatycznie diety to znaczy czasem nie czytam etykiet :oops: celiakie zdiagonozowano u mnie po 1 roku zycia i z przerwami na eksperymenty niedouczonych lekarzy jestem na diecie do dziś. Do tego doszło "helicobater" i przepukina rozworu przełykowego magdalena witaj w klubie. Nigdy nie miałam jednak jezeli przestrzegam w miarę diety, aż takich nasileń, a zanik kosmków najwyżej malutki :cheesy: Wiki po 2 latach restrykcyjnej diety masz silny zanik oj oj cos tu jest nie tak one tak same nie znikają :cheesy:
jestem uczulona na gasec i controloc i byłam leczona trochę controlociem na mus i czyms tam jescze :? raz na rok kuracja, ostatnia starczyła na 2 lata, ale ostatnio czuję że coś się zaczyna "dziać" zima i siedzący tryb pracy zawsze dzialają "pobudzająco" na te miłe schorzenia :evil: nie zawsze pierwsza kuracja jest skuteczna może jesteś uczulona jak ja na lek po gasecu wylądowałam na pogotowiu miło było :cheesy:
pozdrawiam i powodzenia w leczeniu
Patka
ps. chudniecie jak podjadacie? ja nigdy nie byłam chuda jestem w "sam raz" nawet na 3 letniej prowokacji (lekarz się na mnie uczył że celiakia jest na cale życie :D ) za to zasypiałam!
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Nie bardzo Wiki wiem jak ci pomóc. Mój Robert ma refluks żołądkowo-przełykowy. Zastanawiam się czy w Twojej diecie nie pojawiło się zbyt dużo "czynników refluksowych" tzn. pomidory i wszystkie przetwory, kawa, czarna herbata, kakao i czekolada, o paleniu nie wspomnę. Poza tym mój Robert bardzo źle reaguje na mannitol i talk. Właśnie cofaniem treści pokarmowej.
pozdrówki Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Aha i zapomniałam dodać, że jeśli soki z owoców i warzyw to tylko z dodatkiem kleiku ryżowego. (Rozpuczszony gęsty kleik ryżowy ok. łyżecza na szklankę soku) Smak niewiele zmieniony, ale zobojętnia trochę kwasy.
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Wiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: wt 22 cze, 2004 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wiki »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc, naprawdę jestem bardzo wdzięczna :P
Ostatnio znowu byłam u lekarza, chyba już czwartego z kolei i co stwierdził, że mój refluks jest wynikiem nerwowoego trybu życia. Ha jeszcze tego mi brakowało! :? celiakia, refluks, nerwica....... i co jeszcze? Polecił, żebym zasięgnęła opini psychoterapeuty, może ma rację, bo rzeczywiście odkąd pamiętam byłam bardzo wrażliwym i nerwowom dzieckiem, co pozostało mi do tej pory.
Po odstawieniu leków na refluks jak zwykle objawy powróciły, terz biorę omar i metoclopramidum i zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam świątecznie :P
Celiakia - zdiagnozowana w marcu 2003 r.
Jukka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 02 mar, 2005 10:33

Post autor: Jukka »

CześĆ. U mnie pierwsze zdiagnozowali refluksik z przepuklinką, dopiero potem celiakię. A swoją drogą zastanawiam się skąd ona się wzięła? Przeciesz na celiakię chorują dzieci? W każdym razie też jestem przerażona i nie mam pojęcia co właściwie mogę jeśĆ?
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Skąd Ci przyszło do głowy że na cieliakie choruja tylko dzieci dzieci przecież dorastają a celiakia (nie uczulenie na gluten) nie mija rosniesz razem z nią i dieta przez całe życie :D Na tym forum znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię problemy i pytania :D Nie ma czym się az tak przerażac pozdrawiam jeśli masz jakieś pytania smiało 25 lat doświadczenia :mrgreen: to zawsze cosik :cheesy:
Awatar użytkownika
alicja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: czw 20 sty, 2005 18:16
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: alicja »

Mam 6 letnia corke,ktora ma celiakie.Mam rowniez synka,ktory ma 7,5 miesiaca co wypil mleko to wymiotowal.Bylam z nim u pulmonologa w Grudziadzu,stwierdzil,że 6 miesieczne dzieci nie powinny juz wymiotowac.Od urodzenia kicha i kaszle.Obecnie otrzymuje na stale budesonid mite,lekarz zapytal czy jest poprawa,no wiec odpowiedzialam,ze synek juz nie kicha tak czesto ale kaszle nadal.Kolejne pytanie bylo czy kaszle w nocy i po jedzeniu?Moja odpowiedz byla taka,że w nocy nie kaszle a nie umiem okreslic czy po jedzeniu,bo nie zwracalam na to uwagi.Otrzymalam skierowanie do Bydgoszczy do gastroeterologa z podejrzeniem refluksu przelykowo-żolądkowym.Teraz mam 100% pewnosci,ze synek kaszle po jedzeniu,lekarz mnie na to uczulil a ja zwracam na to baczna uwage.Ten kaszel jest bardzo dziwny ja nazywam go "szczekający"jest suchy i silny.Jedziemy pod koniec czerwca do lekarza i nie wiem jakie bedzie mial badania.Prosilabym o jakas wypowiedz na ten temat.Mam jeszcze jedno pytanie,czy to oznacza,że syn moze tez mieć celiakie?

mama Agnieszki i Lukasza
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Nie znam sie zbytnio, ale reflux przelykowy na pewno nie musi swiadczyc o celiakii, z cala pewnoscia Twoje dziecko ze wzgledu na obciazenie rodzinne powinno byc na profilaktycznej diecie bezglutenowej do ok 18m-ca zycia oraz jesli wystepuja problemy alergiczne rowniez na bezmlecznej(mozna podawac preparaty hydrolizowane czy sojowe dla dzieci) Pozniej wprowadza sie prowokacje glutenem i w zaleznosci od objawow po ok. 3m-cach robi badania z krwi. Tak wyglada procedura a zycie weryfikuje nie raz to co wymyslono, gdy dochodza wlasnie jakies inne objawy. Wydaje mi sie, ze przy silnym refulxie przede wszystkim jest niechec do jedzenia, bo dziecko wie instynktownie co mu szkodzi i sie przed tym broni...
ODPOWIEDZ