wyniki badań proszę o pomoc w interpretacji

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

wyniki badań proszę o pomoc w interpretacji

Post autor: krakowska »

Cześć zrobiłam sobie badania na celiakie i kompletnie nie wiem co o nich myśleć i co dalej robić. Może mi poradzicie? Proszę!

P/c p. gliadynie (AGA) IgG dodatni - 320


i reszta ujemna :


P/c p. endomysium IgA ujemny (EmA)
P/c p. retikulinie (ARA) w kl IgA ujemny
P/c p. gliadynie (AGA) w kl IgA ujemny
P/c p. endomysium, (EmA) w kl IgG nie wykryto
P/c p. retikulinie (ARA) w kl IgG nie wykryto


Nawet nie wiem do kogo sie zwrócić z tym wynikiem. Robiłam go na własną rękę, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, kaszel, choroby skórne i biegunki.
Będę wdzięczna jak coś mi podpowiecie, np co to może oznaczać, albo do kogo mogę się udać.

Pozdrawiam
Zosia

p
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Do świadomego lekarza. On powinien pokierować do gastrologa. Masz przeciwgliadynowe przeciwciała. Znaczy, że coś jest na rzeczy. Tym bardziej, jeżeli masz dolegliwości.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ObywatelPK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 05 lis, 2010 00:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ObywatelPK »

Apropo przeciwciał gliadynowych..
Czy zanik kosmków oceniony na 3c wg Marsha oraz p/c gliadynowe dodatnie w IGA i IGG, przy jednoczesnym braku przeciwcial tTG (IGA, IGG) oraz endomysium (IGA, IGG) oraz obrazie tj ogólne mocne osłabienie, osteopenia przy niedoborze D3, problemy jelitowe(gazy, cuchnące stolce, nie wodniste, ale "jakoś takie" lepkie, tzn brudzące mocno sedes;) ), problemy z opryszczką na twarzy i plecach, i kilka lat temu wyskoczyły mi w jamie ustnej niebolące krostki, wychudzonych kończynach, ale dużym objętosciowo brzuchu, itd.... paradoksalnie nigdy nie bolał mnie brzuch
... uprawnia do 100% rozpoznania celiakii?
Ostatnio zmieniony czw 25 lis, 2010 01:59 przez ObywatelPK, łącznie zmieniany 3 razy.
ObywatelPK
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pt 05 lis, 2010 00:15
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ObywatelPK »

dodam, że mam 27 lat, a p/c gliadynowe były zbadane w Diagnostyce testem ELISA ANTY- GLIADYNA (GAF 3X)
chwalą się, że mają specyficzność 95% i czułość 94%....
Wiem, że zadaje męczące pytanie, ale gnębi mnie to;]
Lekarz odracza rozpoczęcie diety, bo nie wystąpiły p/c tGT i endomysium, więc nie jest do końca przekonany do celiakii.. czekam za szpitalem
z jednej strony autorytet lekarza, ale z drugiej w cudowny sposób nie za pauzuje mojego życia do czasu rozstrzygnięcia i teraz odliczam każdy dzień i godzinę do diagnozy...


odwracając moje obawy, to bardzo boje się o inną chorobę, np crohna.. co uważacie?
Ostatnio zmieniony czw 25 lis, 2010 01:55 przez ObywatelPK, łącznie zmieniany 2 razy.
ania_sb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: pn 29 wrz, 2008 09:55
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: ania_sb »

Ja usłyszałam od też innego niż gastrolog że najbardziej wiarygodne badanie to gastroskopia.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Do oceny stanu jelita. Wyłącznie zanik kosmków niekoniecznie musi wskazywać na celiakię.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

ObywatelPK pisze:Apropo przeciwciał gliadynowych..
Czy zanik kosmków oceniony na 3c wg Marsha oraz p/c gliadynowe dodatnie w IGA i IGG, przy jednoczesnym braku przeciwcial tTG (IGA, IGG) oraz endomysium (IGA, IGG) oraz obrazie tj ogólne mocne osłabienie, osteopenia przy niedoborze D3, problemy jelitowe(gazy, cuchnące stolce, nie wodniste, ale "jakoś takie" lepkie, tzn brudzące mocno sedes;) ), problemy z opryszczką na twarzy i plecach, i kilka lat temu wyskoczyły mi w jamie ustnej niebolące krostki, wychudzonych kończynach, ale dużym objętosciowo brzuchu, itd.... paradoksalnie nigdy nie bolał mnie brzuch
... uprawnia do 100% rozpoznania celiakii?
Wszystkie objawy, które opisałeś, pasują idealnie do klasycznej celiakii, masz znaczny zanik kosmków, przeciwciała (jeden typ wystarczy), wzdęty brzuch i chude kończyny, afty - nie wiem szczerze mówiąc, czego więcej lekarz chciałby jeszcze...
Obrazek
krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: krakowska »

Sheep napisałaś, że jeden typ wystarczy tzn że ten mój wynik

P/c p. gliadynie (AGA) IgG dodatni - 320

też jest tym jednym typem, który może wystarczyć?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Te przeciwciała AGA są starszego typu i chyba teraz lekarze chętniej robią tTG i EmA. Ale to też są przeciwciała i jeśli występują, to są potwierdzeniem choroby. Aczkolwiek musisz pamiętać, że tu na forum nikt nie jest lekarzm, możemy mówić tylko na podstawie historii swojej i innych. Bardzo często jest tak, że u dorosłych przeciwciała w ogóle nie występują (mimo jednoczesnego zaniku kosmków), nie wiadomo jak na razie dlaczego. Poza tym diagnoza musi być całościowa, to znaczy nie tylko wyniki badań, ale i inne występujące jednocześnie symptomy. Tu możesz poczytać o symptomach: http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=65 i o procesie diagnozy: http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67
Obrazek
krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: krakowska »

Miałam robioną gastroskopię i lekarz niby pobierał mi wycinek. Mówię niby bo bardzo bagatelizował moje objawy. Czy wycinek pobrany z dwunastnicy też się liczy? Czy podczas gastroskopii można "zajrzeć" do jelita cienkiego?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

krakowska: Wycinki do diagnozy celiakii pobiera się właśnie z dwunastnicy. Do dwunastnicy znacznie łatwiej dotrzeć przez usta niż przez odbyt. Wystarczy wepchnąć endoskop trochę dalej :) niż do żołądka.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: krakowska »

Jeśli więc gastroskopia i badania na przeciwciała były zrobiona prawidłowo ( chyba) nie mam celiaklii.


Może mam alergię........ stąd te przeciwciała...
Ostatnio zmieniony sob 27 lis, 2010 01:20 przez krakowska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Przeciwciała w alergii to całkiem inne przeciwciała niż przeciwciała w celiakii. Możliwe, że jelito nie zostało zniszczone akurat w miejscu, z którego pobrano wycinki. Łysienie jelita może zachodzić plackowato, a na oko nie widać zanikania kosmków. Możliwe też, że nie zaszło jeszcze zniszczenie jelit. Nie ma co na nie czekać. A może masz jeszcze jakiś inny problem (np. Candida). A badania na alergie mogłabyś zrobić swoją drogą (gł. testy skórne).

Alergię i celiakię leczy się tak samo: unikając alergenu.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
krakowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 03 lip, 2009 23:56
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: krakowska »

Przeciwciala IgG to sa chyba wlasnie na alergię typu 3
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ale czy to są przeciwciała przeciwgliadynowe, przeciw endomysium czy przeciw tranglutaminazie? Chyba nie. Zresztą alergolodzy, z którymi miałem styczność, masowo zawężają alergię do reakcji IgE zależnej :).
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ