Gastroskopia czy przeciwciała?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

marteczka77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob 05 lut, 2011 19:02
Lokalizacja: szczecin

Gastroskopia czy przeciwciała?

Post autor: marteczka77 »

Witam proszę o poradę które badanie jest lepsze i daje większą pewność,czy nie ma się celiakii.Moje problemy z żołądkiem zaczęły się w sierpniu przestałam jeść produkty zbożowe jakos odrzucało mnie od chleba czy makronu ,chciało mi się jeść owoce,jogurty, twarogi i tego typu rzeczy ,a chleb jadłam sporadycznie od czasu do czasu pojawiały się biegunki ,wzdęcia byłam pewna ,że to jakieś zatrucia tym bardziej ,ze po 2 dniach niejedzenia z powodu mdłości mijało.We wrześniu nagle zaczęło mnie wszystko boleć stawy ,mięśnie miałam przez 10 dni wysoka gorączkę lekarz orzekł ,że to prawdopodobnie zapalenie oskrzeli dziwne ,bo kaszlu ani kataru nie miałam.Po tej chorobie do dnia dzisiejszego nie czuje się jak jeszcze czułam sie np, w Lipcu.Po antybiotyku powyrastały mi w buzi i na wargach krosty z bólu nie mogłam jeść .Jestem osoba aktywną dużo ćwiczę zdrowo się odżywiam i od września czułam ,że jakbym opadła z sił ,ciężej mi się ćwiczy mam słabsze wyniki w treningach.Także ostatnia miesiączkę miałam we wrześniu.Od tego czasu na przemian starałam sie jeść normalnie ,ale po kilku dniach lapał mnie ten ból do tego biegunki ,nie mogłam wiele zjeść jadłam troszkę twarogu ,owoce owsiankę na wodzie ,ale były to niewielkie ilości ,gdyż mimo ,że mało zjadłam czułam się przepełniona miałam takie odczucie jakby jedzenie mi się nie mieściło i brzuch robił się strasznie wzdęty.Takie coś lapało mnie 1-2 razy w miesiącu i po takich atakach i złym samopoczuciu zawsze waga spadła koło kilograma od września schudłam już 11kg .Z badań krwi wyszła mi bakteria helikobakter ,za wysoki cholesterol i żelazo w granicach dolnej normy,mimo brania na to witamin.Przeszłam cała kuracje antybiotykową do dziś biorę porpazol ,mam uważać na dietę dostałam taką jak przy wrzodach z nakazem obserwacji po czym gorzej się czuje myślałam ,że już zdrowieje ,ale nie ciągle to wszystko wraca.Jak tylko zaczynam w miare normalnie jeść np. kromkę chleba czy 100g makronu ,więc nie są to wielkie ilości tym bardziej ,że nie jem tego jednego dnia ,bo na bardzo długo mnie syci taki posiłek i wole zjeśc potem owoc,jogutr itp.,ale po takim jedzniu po paru dniach znowu to mam czyli bardzo złe sampoczucie ,uczucie przygnębienia,bóle brzucha ,"najadam" się nawet herbatą,straszne wodniste i występujace kilka razy dziennie biegunki trwają koło 2 dni,dzis znowu od 2 dni przwie nic nie jem z powodu tych dolegliowsci to biegunki minęły ,ale doszedł nowy objaw w kącikach ust w środku na wardze i języku pojawiły się takie bolące krostki.Brzuch wzdęty ciągle pobolewa ,ale na szczęście dziś minęły biegunki ,prawie nic nie mogę zjeść ,bo czuje się pełna,waga znowu pokazła mniej wyglądam koszmarnie chciałbym przytyć ,a nie mogę jeść.Najlepiej się czuje po kilku dniach takiego niejedzenia mija ból brzucha ,przechodzi przygnębienie i mimo prawie głodówki czuje przypływ sił ,dziwne ,ale tak mam .Boje sie ,że ból przejdzie i jeśli zacznę znowu jeść chleb,makron to znowu wróci.Nie bolał mnie brzuch jeśli jadłam nabiał,warzywa,owoce dobrze się czułam przez te dni i skusiłam sie na pieczony domowy chlebek tylko kromke,nastepnego dnia na obiad zjadłam makron koło 80 gram i po dobie znowu pojawiły sie te objawy.Lekarka namawiała mnie wcześniej na gastroskopie ,ale sie bałam i jakoś udało mi się jej uniknąć,ale już dłużej nie mogę znieść tego stanu bólu żołądka ,krost w buzi spadku wagi już nie mam z czego chudnąć ,nie mogę spać ,jeść skupić się na niczym.Musze sie upewnić ,że nie mam celiaki i chciałabym sie Was poradzić które badnie może ją w 100% wykluczyć czy wystarczy zrobić makery z krwi(nie wiem czy nie pomyliłam nazwy) w laboratorium są jakieś 3 badania z krwi w tym jedno to jakaś nowość czy lepiej gastroskopię.Chciałabym mieć pewność ,że nie mam tej choroby.Bardzo dziękuję za Wasze porady i wskazówki.
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Proszę przeczytaj to http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67 a z pewnością będziesz wiedzieć jak rozpocząć swoją diagnozę.
Obrazek
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

marteczko, nikt ci nie powie, masz to, czy tamto zrobić. Nie jesteśmy lekarzami. Objawy prawie u każdego są inne... Często oprócz celiakii, czy nietolerancji mleka wystęują inne nietolerancje, złożone alergie lub choroby wynikające z nieleczonej alergii...
Możemy powiedzieć o swoich "drogach" do ostatecznej diagnozy... Ja zrobiłam sobie najpierw badanie krwi na antygeny /300 produktów/. Mam pełny przegląd nietolerancji pokarmowych. Teraz dalsza droga, biopsje...
Wiedząc, czego nie mogę jeść, trzymam się ściśle diety i czuję się lepiej. Ciarki dostaję na myśl, że musiałabym robić prowokację glutenową, czy mleczną.
Biopsja wykluczy lub potwierdzi celiakię. Nie odpowie jednak na co jeszcze ma się nietolerancję. Dieta na "tzw" czuja jest ryzykowna. Pozdrawiam :)
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Dlaczego dieta na tzw. czuja jest ryzykowna? Z pewnością mniej ryzykowna niż dieta niezmieniona, ze wszystkimi alergenami.

A badania warto zrobić jedne i drugie. Przeciwciała mogą wskazać na nietolerancję glutenu, gastroskopia z biopsją dwunastnicy pokaże, czy dwunastnica jest zniszczona.
Ostatnio zmieniony ndz 06 lut, 2011 21:21 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

Bo "na czuja" /intuicyjna diagnoza lekarzy/ podobno szkodziło mi mięso, jajka i mleko... A badania z tego potwierdziły mleko, doszedł gluten...
Mięsa i jajek, w dzieciństwie nie jadłam w ogóle, potem, gdy tylko źle się czułam ograniczałam te dwa produkty... A tymczasem bardzo szkodzi mi gluten...
Masz rację spozywanie wszystkich alergenów jest szkodliwe, ale nie ma efektów leczenia, gdy stosujemy dietę nie tę co powinnismy... Dlatego ważne są badania :)
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Aha, myślałem, że chodzi o własną intuicję i przesłanki z samoobserwacji. Choć muszę przyznać, że sam wiele miesięcy wiedziałem, że szkodzi mi mąka, a jakoś nie mogłem się zebrać, żeby ją rzucić. Podobnie następne lata było z cukrem, który jeszcze nieraz teraz nieraz mnie pokona, mimo, że wiem jakie będą następstwa.
Ostatnio zmieniony ndz 06 lut, 2011 21:28 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
marteczka77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob 05 lut, 2011 19:02
Lokalizacja: szczecin

Post autor: marteczka77 »

Dziekuje Wam za odpowiedzi chyba zrobię gastroskopię może uda się w tym tygodniu ,mam tylko obawę co do gastroskopii,bo mam bakterię Helicobacter i boję się ,że lekarze jak ją zobaczą nie będą robić dalszych badań ,bo zrzucą wszystko na tą bakterię ,a przeszłam juz kuracje antybiotykową i niewiele ona pomogła .Czy przy każdej gastroskopi rutynowo wykluczają celiakię?Bardzo boje sie tego badania i nie chciałbym "męczyć" sie tylko po to by sie ponownie dowiedzieć ,że mam bakterię.Potem zrobię przeciwciała i badanie na antygeny.

Puma czy badanie na antygeny jest płatne ?Rozmawiałam z lekarzem i też sugerowałam ,że może to jakaś alergia pokarmowa ,a lekarka stwierdziła ,że mam za silne objawy jak na alergię.Na pewno ma to związek z jedzeniem ,bo jak nie jem przez kilka dni to lepiej się czuje ,a potem jak zaczynam jeść to po kilku dniach bóle wracają.

Bardzo jestem ciekawa jak u Was rozpoznano chorobę jakie drogi przeszliście .
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Marteczko każdy ma swoja historię związana z chorobą. Co do gastroskopii to lekarz przystępujący do wykonania badania powinien wiedzieć, że koniecznie należy pobrać wycinki a nie tylko obejrzeć jelito. Na skierowaniu powinno być napisane w jakim celu masz mieć zrobioną gastroskopię, czyli pod kątem celiaki.
Obrazek
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

marteczko, tak te badania są płatne. Tak naprawdę warto zrobić obydwa badania, wtedy ma pewność, że nic nie zostało przegapione. Bardzo często przy nieleczonej celiakii rozwija się nietolerancja mleka i inne alergie. Wybór jest tylko kolejności badań. Badanie na antygeny warto zrobić, zanim podejmie sie dietę bezglutenową, bo wynik może być zafałszowany.
Ja biopsję mam przed sobą. Lekarz powiedział, żę nie muszę przerywać diety bezglutenowej...ale, czy u wszystkich tak się robi, nie wiem...
Ostatnio zmieniony pn 07 lut, 2011 15:53 przez PUMA, łącznie zmieniany 1 raz.
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Błąd. Jeśli dieta jest stosowana długo, badanie wycinków jelita jest niemiarodajne. Zawsze tak było. Wszyscy diagnozowani na celiakię nie mogą być na diecie bezglutenowej. Dotyczy to biopsji i przeciwciał.
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

Rafał_tata, czy jesteś lekarzem? Jesśi chodzi o mnie, jest to opinia dr. nauk medycznych z gastrologii... Być może czas diety jest istotny, bo ja jestem na niej od 10 sierpnia 2010 roku.
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Nie, i nigdy nie będę. Tutaj masz link o diagnostyce celiakii: http://www.celiakia.pl/index.php?option ... &Itemid=67
Nie takich gastrologów już tutaj mieliśmy. Sześć miesięcy to dużo, na pewno za dużo, żeby robić gastroskopię na diecie.
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

No cóż, mogę tylko przytoczyć opinię lekarza, a prywatnie podać nazwisko. Część lekarzy uważa, że regeneracja kosmków trwa do 5 lat diety, a bywa, że w ogóle nie następuje, szczególnie u dorosłych. Być może jestem w tej grupie tych trudnych przypadków...
Zresztą ciągle nie podjęłam decyzji, czy w ogóle chcę zrobić biopsję. Wiem, że mam alergię pokarmową na gluten i inne produkty. Jestem według tego co wykazało badanie na antyciała, na ścisłej diecie, czuję się lepiej, a stwierdzenie celakii nic nie zmieni w moim życiu. Nawet, gdyby to "lekarstwo" nad, którym pracują australiscy lekarze potwiersdzili skuteczność. Dla Celiaków jest na nadzieją. Ja mam za dużo tych alergii. I tak dalej będzie dieta...
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
marteczka77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: sob 05 lut, 2011 19:02
Lokalizacja: szczecin

Post autor: marteczka77 »

Mam juz wystawione skierownie na gastroskopie ,ale nie jest w nim napisane ,że ma być pod kontem celiakii.Chyba zrezygnuje z gastroskopii i pójde najpierw zrobić przeciwciała i antygeny,muszę zacząć coś robić ,by w końcu obajwy ustąpiły,a jak wyjdzie podejrzanie celiakii w tych badanich to wtedy pójdę na gastroskopię.Jutro zadzwonie do labolatorium i dowiem się ile kosztują te badania.
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Jest to ważne, ja przed trafną diagnozą miałam robioną gastroskopię i niestety wynik był zupełnie inny niż za pół roku kiedy stwierdzono celiakię. Nie ukrywam, miałam szczęście trafić w ręce dobrych lekarzy.
Obrazek
ODPOWIEDZ