Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

małagosia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 06 maja, 2011 21:09
Lokalizacja: małopolskie

Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: małagosia »

Czy choroba ma swoje odzwierciedlenie na paznokciach dłoni.Tak ostatnio ciągle myśle o tej chorobie i zastanawiam się czy moje paznokcie też mi" czegoś nie mówią".Mam na środku paznokcia kciuka znaczne ,widoczne i wyczówalne wgłębienie.Drugi delikatniej ale też poprzecznie pofałdowany. Jak wyglądają Wasze paznokcie ?
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Tak, ma... byłam chyba we Wrocławiu na wykładzie i tam dowiedziałam się, że właśnie paznokcie mające bruzdy świadczą o naszej chorobie. Ja mam na dwóch palcach bardzo widoczne pofałdowania.
Obrazek
małagosia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 06 maja, 2011 21:09
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: małagosia »

Cecylia dzięki za szybką odpowiedź.Naprawde jestem w szoku ,że ja i córcia mamy tyle objawów tej choroby i tak dziś pomyślałam o tych paznokciach ,a Ty potwierdzasz ,że nawet one świadczą o celiaki.Ależ jestem w szoku.
Mam już skierowanie dla siebie do gastroenterologa .Kogo i gdzie polecacie dla dorosłych w Krakowie?
Ostatnio zmieniony ndz 15 sty, 2012 21:57 przez małagosia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Moje paznokcie też mają "fałdy" pionowe. U moich dzieci (z celiakią) paznokcie wyglądają tak samo.
Na diecie od 15.03.2011
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Nie wiedziłam, że to objaw celiakii ..:) Ja mam lekkie fałdy na paznokciach kciuków, ale gorzej wyglądają paznokcie na dużych palcach stóp - są pofałdowane i dziwnie grubsze:( Zastanawiałam się kiedyś czy może to jakaś odmiana grzybicy. Kosmetyczka (będąca przy okazji "specjalistką" od grzybicy) stwierdziła jednak, że nie jest to grzybica.. Przypominam sobie jeszcze, że gdy miałam naście lat to robiły mi się "dziurki" w paznokciach, potem samoczynnie przeszło.
Obrazek
Awatar użytkownika
mamadwójki
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 356
Rejestracja: śr 14 cze, 2006 15:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mamadwójki »

ja kiedyś szukałam informacji na temat paznokci, bo po zapaleniu opon mózgowych, tzn mniej więcej w tym samym czasie porobiły mi się pionowe bruzdy na kilku paznokciach i znalazłam coś takiego:
http://mediweb.pl/symptoms/wyswietl.php?id=219
czyli generalnie bruzdy mogą świadczyć o problemach z układem trawiennym niż o samej celiakii - CHYBA
Asia
Justyna1982
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: śr 20 paź, 2010 16:47
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Justyna1982 »

Ja mam bardzo ładną i dużą płytkę tylko mi się okropnie rozdwajają :( ale to chyba taka natura po mamie bo ona też ma z tym problem (dieta raczej odpada, nawet brałam różne cuda na paznokcie skrzypy i inne takie to było jeszcze gorzej).
Dwa bezglutki - mama i syn :) Kocham Cię Tymeczku. Dziękuję za każdy dzień bycia razem.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

W moim przypadku pofałdowane paznokcie zawsze świadczyły o anemii.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie wiem czy mam celiakie, czekam na wyniki, ale mam chyba całe życie pofałdowane paznokcie w dwie strony, to znaczy wzdłuż paznokcia takie pionowe rysy bardziej po wierzchu, a w poprzek taki fale, jakie karbowane z wgłębieniami, takimi rowkami.Był jeszcze okres w białymi plamkami , ale teraz plamek nie ma, tylko te fale.
PUMA
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 247
Rejestracja: pt 12 lis, 2010 10:33
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: PUMA »

Ja całe życie miałam i mam bruzdy pionowe na paznokciach, a nie mam celiakii, tylko alergię pokarmową... :/
http://blog-alergia.bloog.pl
KUKURYDZA
NERKOWCE
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja mam tak jak alva-alva, to znaczy poziome wgłębienia na paznokciach, zwłaszcza kciukach (takie fale delikatne), i pionowe paseczki delikatne, ale nie wiem, czy tego pionowego to wszyscy nie mają?
Obrazek
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Pofalowane paznokcie? ja też tak mam :) no ale to może taka uroda i nie ma to nic z celiakią.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Pofalowane paznokcie to - o ile pamiętam - generalnie objaw kłopotów w obszarze układu trawiennego, niekoniecznie może celiakii.
Sporo osób ma takie paznokcie, a raczej wszystkie one nie mają celiakii. Ale bardzo prawdopodobne, że mają JAKIEŚ kłopoty z układem trawiennym i pokarmowym (chyba sama nie znam nikogo, kto nie ma żadnych...).
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
aniadyrek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 15:56
Lokalizacja: Chełmiec/ NS

Post autor: aniadyrek »

ja mam pofalowania na paznokciach kciuków i białe plamki kiedy nie przestrzegałam diety (podczas prowokacji)
Rodzina bezglutków ja brat i wujek :) zapraszamy do Chełmca :)
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A ja mam jeszcze pytanie o zęby, bo ja na jedynkach mam tak od dziąsła do połowy takie bruzdy, wgłębienia, w poprzek zęba. Jest to nieco podobne do tego co mam na paznokciach.
Wyczytałam o tzw. hipoplazji szkliwa. Czy w tej hipoplazji to sa także wgłębienia , takie rowki czy tylko odbarwienia?
ODPOWIEDZ