Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

małagosia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: pt 06 maja, 2011 21:09
Lokalizacja: małopolskie

Post autor: małagosia »

Nie mam stwierdzonej na papierze celiaki ,mam podejrzenie ,że ja mam.Moje zęby od małego szczególnie na jedynkach miały takie małe,ale widoczne dziurki-wgłębienia,,na szóstce teżmiałam ,taki dołek.Wszystko to skorygowałam u stomatologa.

Dla informacji: Hipoplazja, niedorozwój szkliwa (ang. hypoplasia) Jest defektem ilościowym szkliwa charakteryzującym się redukcją jego gru­bości. Brak szkliwa może występować w postaci: 1) dołków (pojedynczych lub mnogich, płytkich lub głębokich, dowolnie rozrzuconych lub tworzących szereg w poprzek korony zęba), 2) rowków (pojedynczych lub mnogich, wąskich lub szerokich), 3) częściowego lub całkowitego braku szkliwa nad znaczną częścią zębiny. Pozostałe szkliwo w obrębie zredukowanej grubości może być prawidłowe lub wykazywać zmętnienie
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja mam właśnie takie rowki, ale widzę to tylko na jedynkach, takie bruzdy. Mam to od dawien dawna. Myślałam, że to może od gryzienia twardych rzeczy przednimi zębami. Nie miałam pojęcia, że to może mieć związek z układem pokarmowym. Reszta zębów wygląda normalnie, poza zapaleniem podniebienia i dziąseł przy zębach górnej szczęki, które mam chyba całe życie.
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Ja mam na zębach takie pionowe szerokie paski. Zwróciła na to uwagę gastrolog jak z małą byłam. Glupio się czułam jak mi w zęby zaglądała :P
Faxu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pn 29 kwie, 2013 13:46
Lokalizacja: zza ściany

Post autor: Faxu »

Naprawdę pionowe bruzdy na paznokciach świadczą o problemach z trawieniem? Kiedyś już o tym czytałam i potem oglądałam paznokcie każdej napotkanej osoby i właściwie wszyscy mieli pionowe bruzdy na paznokciach (wyjątkiem była koleżanka z pałeczkowatymi palcami wynikającymi z innej choroby). Chyba, że te pionowe bruzdy to nie to o czym myślę.
dominikamichal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 09 gru, 2012 16:20
Lokalizacja: pobiedziska

Post autor: dominikamichal »

Moja Nastka też ma "pofałdzone" paznokcie u stóp
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

ja mam piękne, długie i mocne paznokcie, będące dziełem 3godzinnej pracy stylistki paznokci. nie jest źle! :D
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
noodle
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 418
Rejestracja: pn 11 cze, 2012 15:53
Lokalizacja: krakofsky

Post autor: noodle »

Miałam zawsze problemy z paznokciami. Rozdwajały się, bruzdy były itd. Teraz wracają do siebie :)
Zapraszam na mojego bloga! http://bezglutenowy.blog.pl
Od 1.11.2012 na diecie bezglutenowej
Obrazek
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: Anja »

Poradcie,co łylacie na rozdwajające dię paznokcie? Wyniki krwi mam poraz pierwszy super.
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: gnieka »

Szkoda,że nie umiem wklejać zdjęć,bo bym Wam pokazała swoje paznokcie:(
Nie dość,że ciągle w białych plamkach,które są w liniach poziomych,to na dodatek ostatnio robią się blade!mam na myśli,że "ciało" pod paznokciem jest różowe,a wraz z wzrostem płytki pojawia się blady kolor.Wygląda to tragicznie! jakbym miała sine paznokcie z czerwoną plamą,na której s poziome białe plamki:(masakra.Oczywiście na każdym,paznokciu wgłębienie.pojęcia nie mam skąd to się bierze...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: pleomorfa »

Gnieka, zakładam, że z niedoborów. Białe plamki to jeden z pierwszych objawów. U mnie białość płytki z plamami i rozdwajanie brało się z braku wapnia, więc u mnie suplementacja tego pierwiastka poprawiła stan. Ale wiadomo, żeby wyleczyć skutek trzeba znać przyczynę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: gnieka »

też tak myślę,ale na diecie jestem od 01.01.2014,więc już prawie rok.Robiłam poziom przeciwciał(ttg w iga i igg),wyszły świetnie,jakbym była zdrowa,więc zakładam,że dobrze stosuję dietę.Więc skąd ciągle niedobory?od kilku lat?wiem na pewno,że te białe plamy są z niedoboru cynku.Cynk jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowy poziom cukru we krwi(prawidłową pracę trzustki).Przyjmuję cynk organiczny,nie spada mi już cukier,zanikają plamy,ale jak tylko przestanę brać plamy powracają.Więc jak długo to jeszcze potrwa?biorę też magnes z potasem,też jak tylko odstawię skurcze mięśni wracają jak bumerang!do tego biorę rutynacea max.Więc brać jeszcze wapno?a może polecicie jakiś świetny preparat 3 w 1?przecież do końca życia nie mogę jeść tabletek...:(
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: pleomorfa »

Ale niedobory nie występują tylko z racji złego wchłaniania, może być to kwestia niedoboru składników w diecie. Spożywasz nabiał?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
gnieka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 84
Rejestracja: pn 27 sty, 2014 18:07

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: gnieka »

nie,jestem na diecie bg,bez laktozowej,nisko tłuszczowej,o niskim ig,unikam mięsa ale je jem,spożywam dużo produktów sojowych,
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: Leeloo »

gnieko,
a jak z wypróżnieniami?
o jakich dobrych wynikach mówisz?

badano Cię pod kątem tężyczki?

czy problemy z paznokciami zrobiły się w jakimś nagłym czasie, coś się zmieniło w diecie/trybie życia przed pogorszeniem ich stanu? oprócz paznokci, coś się dzieje?

z mojej wiedzy:
Białe plamy to niekoniecznie problem z wapniem. Mogą to być zaburzenia w keratynizacji, często spowodowane uszkodzeniem macierzy paznokcia np. podczas manikiuru.
Poprzeczne bruzdy spowodowane są zaburzeniami w obrębie macierzy paznokcia, występują po: zatruciach różnymi substancjami, ciężkich chorobach a także uszkodzeniach mechanicznych.
pisankova
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 05 gru, 2014 10:03

Re: Jak wyglądają Wasze paznokcie przy celiaki?

Post autor: pisankova »

O. w sumie jestem zaskoczona tym tematem, bo walczę z paznokciami od dawien dawna. Mam poprzeczne bruzdy na paznokciach, głównie na kciukach i palcach wskazujących, ale czasami również na innych. Denerwuje mnie to bardzo :(
ODPOWIEDZ