Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

Dziś byłyśmy na badaniu dna oka, wszystko w porządku, widoczne, wady wzroku też nie ma. Teraz czekamy na rezonans.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

Alvo czy ja miałam wszytskie badania z krwi, które by wykluczały wyspiaka?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

Ta próba głodowa jest moim zdaniem nieco wątpliwa, bo ten peptyd C był dosyć wysoko, a druga sprawa cukier nie spadł poniżej 40. Warunkiem próby jest spadek cukru poniżej 40.

A co się dzieje? Spada ci znowu ten cukier? Zle się czujesz? To nie musi być wyspiak żaden i pewnie nie jest, ale musi być inna przyczyna tych spadków, a innych przyczyn raczej nie szukali.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

No tak, cukier nadal spada, mam dni fajne, a mam i katastrofalne takie jak dziś.
Kiedy mam siły jeżdzę rowerem dużo, jem częściej i kiszka. W czwartek mam wizytę u diabetologa, więc zobaczymy co ona powie.

W sumie wyspiak raczej nie, bo insulina mi spadała, więc ok.

A dlaczego na próbie cukier musi spaśc poniżej 40 ?

Mam jeszcze coś takiego, że musze spać przynajmniej 10 godzin by normalnie funkcjonować.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

MagdalenaSzl pisze:No tak, cukier nadal spada, mam dni fajne, a mam i katastrofalne takie jak dziś.
Kiedy mam siły jeżdzę rowerem dużo, jem częściej i kiszka. W czwartek mam wizytę u diabetologa, więc zobaczymy co ona powie.

W sumie wyspiak raczej nie, bo insulina mi spadała, więc ok.

A dlaczego na próbie cukier musi spaśc poniżej 40 ?

Mam jeszcze coś takiego, że musze spać przynajmniej 10 godzin by normalnie funkcjonować.
Myślę, że to wyspiak racze nie jest, ale to,że akurat w danym momencie insulina spadała, nie wyklucza wyspiaka, bo działanie wyspiaka na tym polega, że on niekontrolowanie wyrzuca sobie insulinę kiedy mu się podoba, poza trzustką- dodatkowo. To oznacza, że jednego dnia może wyrzucać mało, a innego nagle wyrzucać znacznie więcej i objawy się nasilają.
Cukier musi spaść poniżej 40 przy próbie, inaczej próba jest nieważna.A spaść musi tak nisko, aby była pewność, że to nie wyspiak powoduje tak niski spadek. U ciebie nie było spełnione podstawowe kryterium testu, a dodatkowo peptyd C był wysoko dosyć, zbliżał się go granicy wyniku, który jest nieprawidłowy.Mnie powiedziono wyraźnie, sama pani o niczym nie decyduje. Jak się pani zle poczuje, to wzywa pani pielęgniarkę przyciskiem , przychodzi lekarz i podejmuje decyzje.Przerwanie próby z cukrem powyżej 40 oznacza , że próba nie jest ważna.

Powinni ci zbadać też wszystkie hormony przysadki, Ft3 i ft4 i TSH, kortyzol i ACTH rytmy dobowe.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

Kortyzol wieczorny miałam badany i jest ok, wieczorny nieco za duży.

Kortyzol godz 18-259 mmol/L (n. 64-327)
ACTH ( tutaj musiałam przyjechać w poniedziałek raz jeszcze na pobranie krwi, bo wrocław niby zagubił moją krew) 19,96 pg/ml (n.7,20-63,30)
Kortyzol godz.8.00- 579 (n. 171-536)


Najgorzej jest z tym samopoczuciem, wiecznie zmęczona, ospała. Cukier teraz w ciagu dnia po 2 godzinach od pokarmu mam około 80.
Dziś jeżdziłam rowerem bo spałam 11 godzin i miałam siły.

A co mogę ja sama zrobić, jakie badania?

W czwartek idę do diabetologa, który mnie kierował do szpitala i może ona coś poradzi...
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

MagdalenaSzl pisze:
Kortyzol godz 18-259 mmol/L (n. 64-327)
ACTH ( tutaj musiałam przyjechać w poniedziałek raz jeszcze na pobranie krwi, bo wrocław niby zagubił moją krew) 19,96 pg/ml (n.7,20-63,30)
Kortyzol godz.8.00- 579 (n. 171-536)
.
Kortyzol rano masz za wysoki. Pomiar ACTH po ruchu jest bez sensu. Nie bada się w ten sposób ani kortyzolu ani ACTH.

Powinnaś mieć zrobione rytmy dobowe jednego i drugiego hormonu z tych samych pobrań krwi, inaczej nic nie widać z wyrywkowych pomiarów. Inna sprawa, że badanie to powinno być robione w czasie pobytu pacjenta w szpitalu, krew pobierana przy łóżku rano najlepiej: godzina od 6 rano do 18, drugi pomiar godzina 17 i trzeci pomiar godzina 23- przy każdym pobraniu bada się ACTH i kortyzol razem, bo kortyzol zależy od ACTH. Te badania , które masz,wyrywkowo, bez pomiaru ACTH przy tym kortyzolu, nic konkretnego nie mówi, zwłaszcza, że w jednym z tych pomiarów masz wynik za wysoko. Choćby z tej przyczyny należałoby zrobić dokładniejszą diagnostykę i nie na odwal się, tylko tak jak należy. To co masz to jakieś wyrywkowe pomiary na ślepo, bez ładu i składu.
A co masz napisane w wypisie? Że na podstawie próby głodowej wykluczono wyspiaka?
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

O wyspiaku ani słowa, jedynie diagnoza: hipoglikemia reaktywna. Powiedzieli, że nie ma guzów produkujących insuline.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

Pewnie nie masz, choć test nie był do końca rzetelnie zrobiony, ale być może jest inna przyczyna spadku cukrów. Nie poszukali innych przyczyn.To jest mniej więcej tak jak z nerwicą. Zanim się stwierdzi nerwicę u kogoś, to trzeba zrobić gastroskopię i pobrać wycinki, bo może się okazać, że to celiakia, a nie nerwica. To samo jest i tutaj. Hipo reaktywna jest dopiero po wykluczeniu innych schorzeń powodujących spadki cukru.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

To tylko czekać na jakiś mocny objaw spadku, bo tak to jestem na pozycji spalonej. Po prostu ciężko mi funkcjonować teraz, dni mi uciekają.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

Wystarczy, że jest na czczo za nisko albo w nocy np.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

Tak, ale skoro już byłam w szpitalu to mnie już nie wezmą, o to mi chodzi. A ja chciała bym normalnie funkcjonować.
Mam sobie po roku od szpitala zrobić krzywą, dopiero wtedy coś może (jeśli mi nie minie) zrobią.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: alva_alva »

Pochodź rano na czczo z kilka razy na badanie glukozy do labolatorium , może wyłapiesz niski pomiar. Na glukometrze to zleją, ale na papierze z laba nie będą mogli zlać. Jeśli wyłapiesz ze dwa razy coś takiego, to będą musieli przyjąć cię kolejny raz na dokładniejsze badania.
MagdalenaSzl
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 12 gru, 2013 22:55

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSzl »

No witam, jestem już po wizycie u diabetologa- za rok mam sobie powtórzyc krzywą cukrową. Kazała mi jeść chleb biały i makarony głównie :galy: więc zaczęła się dyskusja, bo jak ja qwa za przeproszeniem mam schudnąć na takim gooownie. No to mam jeść to co w szpitalu, toż to mnie tam głodzili, powiadam. Więc powiedziała, że musi być inna przyczyna, ale nie wie jaka :053:
Mam jeść 6 razy dziennie, ale nie słodycze no tylko węglowodany złozone. Lekarz parodia
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: Leeloo »

opadło mi wszystko..
diabetolog? białe pieczywo i makarony? krzywa cukrowa za rok?

dobre, że masz glukometr i własny rozum. jedzenie 6 razy dziennie - no nie wiem..
ODPOWIEDZ