Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Post autor: MagdalenaSz »

Mam 8 letnią córkę i od 2 lat jest odczulana na mąki, od pewnego czasu rozppczeły się u niej bóle brzucha, dostałysmy skierowanie do Kliniki Gastro, zrobiono jej tam gastroskopie. Ma wykluczone helikobacter, pobrano wycinek z dwunastnicy. Z krwi wyszło jej : poziom IgE w surowicy: 17,91U/ml(N:0-90) oraz immunoglobuliny w surowicy: IgA 1,25g/1 (N:1,08-2). Czy to już jest objaw tej choroby? prosze pomóźcie... przeżywam koszmar, spać nie mogę, jeść...
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Nie, to nie jest objaw tej choroby, Ogólnie IgE ma w normie, wiec możliwe, że jej problemy nie wynikają ze zwykłej alergii IgE-zalezniej. Ogólne IgA ma w normie, co oznacza, że nie ma niedoboru ogólnego IgA i nic poza tym. Te wyniki wstępnie wskazują, że problemy Twojej córki nie są być może związane z przeciętna alergią. Możliwe, że to celiakia, ale nie panikuj. Miała robione przeciwciała celiacze? Pewnie jeszcze nie ma wyników.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Witaj, miała pobierany wycinek z dwunastnicy podczas gastroskopii- wyniki 13-go w piątek :/ . Badania krwi, tarczycy są super. Jedynie za szybko mi dojrzewa i niebawem czeka nas wizyta w poradni endokrynologicznej. Córka jest w centylach między 50 a 75, także brak nadwagi, niedowagi itp., jest wysoka jak na swój wiek. Lekarz twierdzi, że przy tak dobrych wynikach mało prawdopodobne by miała celiakie, ale co ma mi powiedzieć...
Mała ma też odczulanie, bierze leki an alergie- claritine. Wyniki prób watrobowych również prawidłowe.
Ostatnio zmieniony wt 03 lip, 2012 10:28 przez MagdalenaSz, łącznie zmieniany 3 razy.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Napisz te wyniki tarczycy, bo "super" nic nie mówi.

Niedoczynność tarczycy może być min. przyczyną przedwczesnego dojrzewania, ale także nadmiar androgenów, pochodzących z nadnerczy lub estrogenów pochodzących z jajników.Miała córka robione USG jamy brzusznej?W jaki sposób się przejawia to przedwczesne dojrzewanie dokładnie? Te bóle brzucha, to w którym miejscu i czy ma biegunki, wymioty, refluks?

Ma stwierdzoną alergię IgE- zależną? Piszesz, że jest odczulana, ale IgE całkowite ma w normie, a to nie wskazuje na alergie IgE- zależną. Chyba, że to IgE jej badali nie odstawiając Claritine. Wtedy nie ma sensu takie badanie.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Już podaje wyniki tsh: 1,76uIU/ml (n.0,35-5,7)

odczulam, brała claritine.

Opis z gastroskopii: Przełyk- linia Z nieregularna, wyraźna, na godz.1 fałd wpustu obrzękniety, na nim tuż nad linią Z linijna nadżerka <5mm. Okolica podwpustowa w inwersji bez zmian, wpust ściśle obejmuje endoskop. Błona śluzowa trzonu prawidłowa. Jeziorko śluzowe lekko metne, miernie obfite. Okolica przedodźwiernikowa prawidłowa. Odźwiernik krągły, kształtny. Opuszka dwunastnicy i część zstępująca bez zmian.

Mała ma refluks przełyku. Hipercholesterolemie. Zaparcia, teraz przy lekkostrawnej diecie zaparć brak. Córka w październiku kończy 8 lat a już ma w miejscu intymnym typowe włoski okresu dojrzewania i dostałysmy termin do poradni endokrynologicznej.
Ostatnio zmieniony wt 03 lip, 2012 22:11 przez MagdalenaSz, łącznie zmieniany 2 razy.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

A Ft3 i Ft4 gdzie jest? Najgorsze co lekarze robią, to oceniają tarczycę na podstawie hormonu przysadki, a nie tarczycy.

Czy córka ubiera się grubo, miewa zimne stopy, suchą skórę, jest ospała? Ile ma tego cholesterolu? To może wskazywać na niedoczynność tarczycy , mimo, że TSH jest w normie, bo skąd u 8-letniego dziecka taki wynik i to jeszcze jak jest szczupła?

TSH to hormon przysadki, a nie tarczycy.Jesli przysadka jest skopana, to TSH pokazuje głupoty, zamiast odzwierciedlać faktyczny stan tarczycy. Może być skopana, bo na wstępie widac, że dziecko ma zaburzenia endokrynologiczne. Ja także mam przysadkę skopana i leczono mnie na podstawie TSH tylko tak cudownie, że prawie wpadłam w śpiączkę. Nagle się okazało, że prawie tarczycy nie mam, a TSH miało się dobrze.

Myślę, że należy małej zrobić przede wszystkim hormony płciowe, nadnerczowe i zrobić raz jeszcze TSH, Ft3 i Ft4 z jednej próbki krwi, żeby zobaczyć cos konkretnego dot. tarczycy.Miała USG jamy brzusznej?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Badali jej ogólne IgE na Claritine? Dobrze rozumiem?
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Tego nie wiem, mam tylko taki wynik : poziom IgE w surowicy : 17,91IU/ml(n:0-90).

Z tych wyników można coś przypuszcać? pobrali jej wycinek z dwunastnicy i wynik około 13-go.07

Mając 8 miesięcy przeszła ostre zatrucie pokarmowe i trafiła do szpitala, po czym na diagnostyke do kliniki gastroeneterologii z podejrzeniem zespołu złego wchłaniania. Ale tam jedynie stwierdzili alergie. Kilka lat był spokój, jadła wszystko ale też chorowała dużo. Około 1,5 roku temu choroby się nasiliły. Zapalenia oskrzeli, anginy. Wtedy studiowałam i dawałam ją na weekendy do mamy, która ma kota i zawsze po tych wizytach chorowała. Zauwazyłam wteyd u niej bladość skóry i wyyspki wokołu ust, plus afty. Poszłam z nią na testy alergologiczne i wtedy okazało się, że ma uczulenie na mąki, rozpoczęlismy odczulanie i dziecko z dnia na dzień przestało chorować, zarumieniła się i był spokój. Teraz od lutego skarżyła się na bóle brzuszka, poszłam z nią na usg- i tak żadnych odchyleń, wszytsko w normie- nic. W czerwcu bóle się nasiliły, dostałam skierowanie do kliniki i wyszedł refluks przełyku z nadżerką. Teraz ma dietę lekkostrawną. W momencie początkowego odczulania stosowałam diete bezglutenową, potem pomału zwykłą. Nadmienię, że karmiłam ją piersią do 4 tygodnia zycia, gdyż miała ostre biegunki i przeszła na karmienie sztuczne- nutramigen. Ona ma bóle kolan, po mnie, ja mam od dziecka i do tej pory- niezdiagnolizowane, z tym że u mnie z wiekiem sa ostrzejsze i praktycznie całe nogi bola- ból okropny.
Sądze, że refluks miała zawsze, ale nikt tego nie diagnozował.
Ostatnio zmieniony wt 03 lip, 2012 23:35 przez MagdalenaSz, łącznie zmieniany 4 razy.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:Ma stwierdzoną alergię IgE- zależną? Piszesz, że jest odczulana, ale IgE całkowite ma w normie, a to nie wskazuje na alergie IgE- zależną. Chyba, że to IgE jej badali nie odstawiając Claritine. Wtedy nie ma sensu takie badanie.
Może i ma. Claritine działa na receptory histaminy, a nie na przeciwciała IgE. Fałszuje pośredniczoną histaminą reakcję skórną, ale na jakiej zasadzie miałoby wpływać na stężenie IgE we krwi?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Nie wiem co to jest alergia IgE zależna.

Ale sądzą Państwo, że może mieć celiakie ?
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

MagdalenaSz pisze:Ale sądzą Państwo, że może mieć celiakie ?
Może mieć celiakię, może mieć nietolerancję nieceliaczą. Ty też możesz mieć. Bez specyficznej diagnostyki i obserwacji (w przypadku nietolerancji nieceliaczej), nie da się nic z pewnością powiedzieć.

Alergia IgE zależna to alergia, w której za niepożądaną reakcję immunologiczną odpowiadają przeciwciała E. W celiakii z reakcją są związane przeciwciała A lub prz. G, ale nie byle jakie, tylko konkretne, o których możesz poczytać na http://celiakia.pl
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Może i ma. Claritine działa na receptory histaminy, a nie na przeciwciała IgE. Fałszuje pośredniczoną histaminą reakcję skórną, ale na jakiej zasadzie miałoby wpływać na stężenie IgE we krwi?[/quote]


Nie wiem dokładnie tego, może masz i rację. Rok temu jadłam różne antyalergiczne leki. Przed testami kazali odstawić absolutnie wszystko 10 dni przed, ale miałam testy i skórne i z krwi, więc może stąd to własnie wynikało. Jesli jest tak jak piszesz, to IgE ogólne małej jest w normie, nawet nie przy górnej granicy normy, więc wstępnie należałoby szukać dalej.

Trudno powiedzieć czy ma celiakię. tego nikt nie wie na oko.Czasem objawy alergiczne sa wynikiem np. pasożytów, które wydzielają toksyny, a glista np. dobija jeszcze płuca i przychodzą objawy pseudoastamatyczne. Myślę jednak, że córka ma w pierwszej kolejności zaburzenia endokrynologiczne i te zaburzenia także często dają objawy w przewodzie pokarmowym.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Dziękuję Wam za pomoc, na pewno poczytam. Dla mnie cała ta sytuacja z nią jest dość tajemnicza. Jak i również przebieg ciąży z nią, nagle okazało się że mam polipa i tak juz od kilku lat nawracają, a ponoć sa wynikiem alergii- tyle, że ja nigdy alergikiem nie byłam. A może byłam jedynie na salicylany nie wiedząc o tym. Zwykła aspiryna może mnie zabić.
Ostatnio zmieniony śr 04 lip, 2012 09:45 przez MagdalenaSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Madziu, sprawdź jeszcze to TSH, Ft4 i Ft3 razem, bo bóle kolan, zaparcia, wysoki cholesterol, to może być tarczyca i stąd to przedwczesne dojrzewanie. Przy niektórych chorobach autoimmunologicznych tarczycy występują także objawy psudoalergiczne, problemy z trawieniem.
Na USG przy wczesnym dojrzewaniu lekarz powinien obejrzeć bardzo szczegółowo nadnercza i jajniki czy nie ma jakiś torbieli, które wytwarzają nadmiar hormonów płciowych.

MagdalenaSz pisze:Tego nie wiem, mam tylko taki wynik : poziom IgE w surowicy : 17,91IU/ml(n:0-90).

Z tych wyników można coś przypuszcać? pobrali jej wycinek z dwunastnicy i wynik około 13-go.07

Mając 8 miesięcy przeszła ostre zatrucie pokarmowe i trafiła do szpitala, po czym na diagnostyke do kliniki gastroeneterologii z podejrzeniem zespołu złego wchłaniania. Ale tam jedynie stwierdzili alergie. Kilka lat był spokój, jadła wszystko ale też chorowała dużo. Około 1,5 roku temu choroby się nasiliły. Zapalenia oskrzeli, anginy. Wtedy studiowałam i dawałam ją na weekendy do mamy, która ma kota i zawsze po tych wizytach chorowała. Zauwazyłam wteyd u niej bladość skóry i wyyspki wokołu ust, plus afty. Poszłam z nią na testy alergologiczne i wtedy okazało się, że ma uczulenie na mąki, rozpoczęlismy odczulanie i dziecko z dnia na dzień przestało chorować, zarumieniła się i był spokój. Teraz od lutego skarżyła się na bóle brzuszka, poszłam z nią na usg- i tak żadnych odchyleń, wszytsko w normie- nic. W czerwcu bóle się nasiliły, dostałam skierowanie do kliniki i wyszedł refluks przełyku z nadżerką. Teraz ma dietę lekkostrawną. W momencie początkowego odczulania stosowałam diete bezglutenową, potem pomału zwykłą. Nadmienię, że karmiłam ją piersią do 4 tygodnia zycia, gdyż miała ostre biegunki i przeszła na karmienie sztuczne- nutramigen. Ona ma bóle kolan, po mnie, ja mam od dziecka i do tej pory- niezdiagnolizowane, z tym że u mnie z wiekiem sa ostrzejsze i praktycznie całe nogi bola- ból okropny.
Sądze, że refluks miała zawsze, ale nikt tego nie diagnozował.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Dokładnie jutro idę własnie po skierowanie w kierunku badań hormonów o których Pani pisze :) Przy okazji sobie również zrobię. Dziękuję.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
ODPOWIEDZ