Gastroskopia-ponawianie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Gastroskopia-ponawianie

Post autor: Adrian »

Witam, czy ktoś się może orientuję co jaki czas powinno się robić gastroskopię będąc chorym na celiakię :?: Raz na rok czy dwa razy w roku :?:
gosia.p
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt 28 wrz, 2010 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gosia.p »

Mi gastrolog kontrolną gastroskopię kazał robić raz na 2 lata, no chyba, że coś byłoby nie tak, ale wtedy to decyduje lekarz po prostu czy jest taka potrzeba. A tak samemu z siebie iść na kontrolę jak wyniki są ok i samopoczucie też to raz na 2 lata powinno wystarczyć.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

W żadnym razie!

Wiele lat temu do diagnozy celiakii potrzebne było kilka gastroskopii, ale teraz wystarczy jedna a i to nie we wszystkich przypadkach.
A jeśli nic się nie dzieje, to oczywiście tego badania się nie robi.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Magdalaena pisze:W żadnym razie!

Wiele lat temu do diagnozy celiakii potrzebne było kilka gastroskopii, ale teraz wystarczy jedna a i to nie we wszystkich przypadkach.
A jeśli nic się nie dzieje, to oczywiście tego badania się nie robi.
To w taki razie jak lekarz może stwierdzić czy kosmki jelitowe się zregenerowały :?:
Ostatnio zmieniony sob 13 paź, 2012 16:36 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Po rozpoznaniu, czeka się od pół roku do roku, będąc na diecie i sie sprawdza po tym czasie, ale potem, jak już odrosną, to nie ma potrzeby ciągle sprawdzać.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jeśli po rzuceniu glutenu ustępują objawy, to chyba nie ma specjalnej potrzeby przeprowadzać kontroli.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Dokładnie. Ja czuję się już bardzo dobrze więc po co robić gastroskopię ponownie - to nie pobranie krwi do badania. Co innego jak poprawy nie ma
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

Mój gastrolog powiedział,że nie robi się kontrolnej gastroskopii. Raz stwierdzona celiakia jest do końca zycia. Po badaniach krwi, poprawie samopoczucia i ewentualnie przyroście wagi widać poprawę. :)
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

Przeciwciała przeciw gladynie kiedy się powinno skontrolować :?:
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jeśli objawy ustąpiły, to nie ma potrzeby kontrolowania.

Jeśli nie, to najlepiej skontroluj po jakimś czasie, te same przeciwciała, które miałeś dodatnie, a najlepiej, które miałeś zmierzone ilościowo, żeby sprawdzić jaka jest tendencja.

Dokładnie czasu nie podam, bo nie znam. Musisz dać czas organizmowi na dojście do siebie, np. rok.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Adrian »

titrant pisze:Jeśli objawy ustąpiły, to nie ma potrzeby kontrolowania.

Jeśli nie, to najlepiej skontroluj po jakimś czasie, te same przeciwciała, które miałeś dodatnie, a najlepiej, które miałeś zmierzone ilościowo, żeby sprawdzić jaka jest tendencja.

Dokładnie czasu nie podam, bo nie znam. Musisz dać czas organizmowi na dojście do siebie, np. rok.
Jak to nie ma potrzeby kontrolowania :?: W takim razie w jaki sposób lekarz może stwierdzić czy mój stan się polepsza czy pogarsza... :?:
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

O_O

przez redukcję objawów? To, że się lepiej czujesz i lepiej funkcjonujesz?

Od kiedy lekarz w przypadku prostej grypy potwierdza jej wyleczenie badaniami? Też wnioskuje, że wyleczenie nastąpiło z ustąpienia objawów.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Adrian pisze:Jak to nie ma potrzeby kontrolowania :?: W takim razie w jaki sposób lekarz może stwierdzić czy mój stan się polepsza czy pogarsza... :?:
Po wywiadzie ;-)
Zakłada się, że przy celiakii przejście na dietę powoduje zmniejszenie i ustąpienie objawów. Jeśli objawy nie znikają, można podejrzewać inne choroby ew. błędy w diecie. I wtedy jest sens robić kolejne badania w tym gastroskopię.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ