Czestotliwosc badan

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alicja Dabros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: ndz 07 lis, 2004 03:31
Lokalizacja: USA

Czestotliwosc badan

Post autor: Alicja Dabros »

Moja coreczka jest na diecie od prawie pol roku. Odkad stwierdzono u niej celiakie nie miala zadnych robionych badan. Nie wiem, czy biopsja i badanie krwi to wystarczajace badania, i czy nie powinna miec jakichs kontrolnych badan co jakis czas. Po prostu lekarz nie wspomnial o zadnych kolejnych wizytach, prowokacjach, czy o czymkolwiek takim. Nie wiem, czy to jest w porzadku.
Napiszcie prosze cos na ten temat !
Pozdrawiamy Alicja i Viki ( 19 miesiecy)
jomate
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 129
Rejestracja: ndz 26 wrz, 2004 22:27
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: jomate »

Nie wiem co jest regułą napiszę ci jak jest u nas. Jeździmy na wizyty do gastrologa co 2 miesiące,pani dr córkę mierzy , waży, bada,nie miała do tej pory kontrolnych badan krwii. Lekarka powiedziała nam,że dietę należy stosować minimum 1 rok, a po tym okresie będzie badanie ( chyba gastro, ale nie jestem pewna) :D
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

A to juz wiem, ze celiakia...a ile ma lat? Wydaje mi sie, ze kontrolne badanie krwi raz na rok nie zaszkodzi(zelazo, czerwone krwinki, hemoglobina); przy pogorszeniach stanu zdrowia wskazane IgG;IgA EMA(szybko wychwytuje bledy dietetyczne i w zwiazku z nimi pojawienie sie markerow serologicznych celiakii we krwi) Biopsja w zasadzie to na prawde rzadkosc, jesli byla raz wykonana i stwierdzono celiakie(dodatnie markery +zanik kosmkow)to mozna zrobic po kilku latach na diecie, by zobaczyc czy kosmki sa w dobrym stanie, czy sie odbudowaly, ale nie musi byc tej biopsji, no i u nas jeszcze ciagle wykonuja biopsje po okresie dojrzewania(jakies 18-19lat) by na wszelki wypadek zobaczyc czy choroba jest dalej...(po prowokacji, ale oczywiscie jak celiakia byla dobrze rozpoznana to szanse ze jej nie bedzie sa marne...)
Mozna tez kontrolowac pozim kwasu foliowego i vit E; oraz uzupelniac blonnik pokarmowy, bo to sa braki najczesciej spotykane u chorych na celiakie bedacych na scislej diecie.
ewak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: sob 26 cze, 2004 20:10
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: ewak »

Witam. Mój synek (ur. 23.04.2002), celiakia rozpoznana 29.04.2004. Co miesiąc go ważę i mierzę, od początku diety przytył 2 kg i urósł 8cm. Po pół roku była kontrola, coś takiego jak bilans dwulatka, bez żadnych badań laboratoryjnych, itp. Po roku od wprowadzenia diety, czyli w kwietniu tego roku, jedziemy do kliniki zrobić test wchłaniania d-ksylozy, który pośrednio będzie świadczył o stopniu odbudowania kosmków jelitowych, tzn im większy będzie procent wchłonięcia tego cukru, tym większa powierzchnia wchłaniania, czyli odbudowane kosmki. Pozdrawiam
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Ja co trzy miesiące badam poziom przeciwciał przeciw tranzglutaminazie (w ramach kontroli stosowanej diety). U mojego lekarza to standard. O ile mi wiadomo co rok pacjenci mają robioną gastroskopię. Krew (morfologia, żelazo itd) powinno się robić chyba conajmniej co pół roku. Lepiej mieć stan organizmu pod kontrolą tym bardziej jeśli chodzi o dziecko.
ODPOWIEDZ