Pomóżcie zinterpretować moje wyniki badań.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Pomóżcie zinterpretować moje wyniki badań.

Post autor: gorzka6 »

Witam

Jako dziecko byłam przez 10 lat na diecie bezglutenowej, później siostra zaczęła mi podsuwać produkty pszenne. Jadłam a, że nie miałam żadnych reakcji to tak je jadłam. Przed maturą dostałam duszności, okazało się, że mam astmę. Na studiach zaczęłam mieć wzdęty brzuch i tak się męczyłam przez kilka lat. Jakieś 4 lata temu robiłam badania, ale nikt nie wpadł co mi jest. Diagnoza jelito drażliwe. Niestety nie dawały mi spokoju słowa rodziców, może to pszenne produkty, tym bardziej, że mam alergię na nie, ale nie jakąś ogromną. W końcu mój organizm, który buntował mi się od kliku lat dał mi popalić i usunięto mi ropniak pęcherzyka żółciowego. Przeszłam przed operacją na dietę, bo miałam stan zapalny i musiałam przygotować się do operacji, która okazała się bardziej skomplikowana niż chirurg się spodziewał, właśnie ze względu na ten ropniak. Przy okazji zastosowałam dietę bezglutenową i problemy ustały jak ręką odjął, ustąpił świąd odbytu, w przypadku którego dermatolog mówiła, że nie ma mozliwości, abym miała alergię tylko w jednym miejscu. A jednak, ustapił po odstawieniu ziemniaków, na które jest uczulona. Podsumowując 1, 5 miesiąca nie jadłam nic co miało gluten, póxniej po przeczytaniu wielu cennych inforamcji na tym forum zaczęłam jeść zrobiłam badania krwi i gastroskopię i wycinek.
Proszę i interpretację tych wyników.
P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgA 47,02 RU/ml wynik ujemy<20
dodatni > 20

P-ciała p/tkankowej transglutaminazie IgG 0,18 Ratio ujemny<1,0
słabo dodatni 1,0-2,0
dodatni 2,0-5,0

Gastroskopia Wniosek:
Niedomoga wpustu. Reflukowe zapalenie błony śluzowej żołądka (mam jakieś jeziorko żółciowe też). Zapalenie dwunastnicy- podejrzenie celiakii. K22, K29,44,14. Badanie patomorfologiczne. Fragmenty błony śluzowej, mikroskopowo, o obrazie duodenitis erosiva.

Mam też helicobacter pylorii, miałam ją również w 2009r. jak miałam robioną gastroskopie, ale wtedy nie miałam zapaleni i innych cudów, dostałam 2 razy serię leków i na jakiś czas miałam spokój, ale znów jest.
Już nie wspomnę o tym, że gastroeterolog kazał mi przejść na dietę, czego oczywiście nie zrobiłam, bo wydałabym tylko pieniądze na badania. Wogóle jeden i drugi lekarz wątpili w możliwość chociażby celiakii, bo nie jestm zbyt szczupła. Tzn. 175 i obecnie waże 75kg, kiedyś było 60 i jadłam co chciałam i biegałam kilka razy dziennie do wc, aleod kiedy mam astmę, brałam leki przecialergiczne, plastry ( tych 2 już nie biorę, bo strasznie po nich przytyłam), mam jeszcze Hashimoto, ale raz lub 2 w ciągu tylu lat miałam niedoczynność tak moje hormony utzrymują się w normie, więc nie chcę leków (nawet lekarz się dziwi, że tarczyca tak dobrze pracuje).

Wiem rozpisłam się, ale chciałabym, żebyście miały choć trochę lepszy opsi mojej osoby.

Pozdrawiam
gorzka6
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

IgA masz ponad normę, to o czymś świadczy. wszystkie objawy można podsunąć pod dach celiakii
nie zrobiono Ci biopsji kosmków podczas gastro?!

czy teraz jestes na diecie bg?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Celiakię raczej masz, na co wskazują przeciwciała. Wycinki także na to wskazują. Podobnie jak Hashimoto- często towarzyszy celiakii i innym chorobom autoimmunologicznym. Musisz pamiętać, że dieta bg powoduje, że przeciwciała spadają, a kosmki odrastają, więc za jakiś czas znikną " dowody" w sprawie.
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Właśnie w tym problem, wycinki były pobrane, a lekarz, który je badał napisał tylko Fragmenty błony śluzowej, mikroskopowo, o obrazie duodenitis erosiva i pomyśleć, że za to zapłaciłam.
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

przeczytaj sobie ten artykuł:
http://www.czytelniamedyczna.pl/616,cho ... iczna.html
może w nim, znajdziesz odpowiedz skąd podwyższona transgutaminaza
Obrazek
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja proponuję, żebyś lelkarzom dostarczyła nieco literatury medycznej na temat np. wagi w celiakii. Nie trzeba być chudym w tej chorobie, wręcz przeciwnie, na forum jest masa osób z nadwagą i dopiero na diecie bg waga spada.

Druga sprawa, masz przeciwciała charakterstyczne TYLKO dla choroby trzewnej. Te przeciwciała nie wystepują w innych chorobach. Masz do tego Hashimoto, więc tym bardziej celiakia pewna przy wynikach takich przeciwciał. Natomiast jeśli chodzi o wycinki, to nawet w klasycznej celiakii bywa tak, że tylko fragmentami jest zanik błony śłuzowej, a nie na całej ciagłości jelita, więc nie ma w tym nic nienormalnego,że są to fragmenty błony śłuzowej. Niestety, ale do lekarza trzeba chodzić czasem z literatura medyczną. Ja wypisuję czasem tytuł książki albo artykułu, autora itt.,proszę o przeczytanie. Wiadomo, że takie rozmowy nie są miłe, ale nie widzę innego wyjścia, bo nie da się normalnie fuknkcjonować z tymi chorobami skoro lekarze nie mają na ich temat podstawowej wiedzy.
justynapawlowska155
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: pn 04 lut, 2013 18:27
Lokalizacja: kielce

Post autor: justynapawlowska155 »

gorzka6 pisze:Wogóle jeden i drugi lekarz wątpili w możliwość chociażby celiakii, bo nie jestm zbyt szczupła. Tzn. 175 i obecnie waże 75kg, kiedyś było 60 i jadłam co chciałam i biegałam kilka razy dziennie
To jest wspaniałe ja też się spotkałam z lekarzem który nie chciał wypisać mi leków na cu gdyż nie jestem chuda to na pewno gastro się pomylił choć na wypisie było jak cyk napisane znów inny rodzinny wymyślił że zapalenie już dawno zostało wyleczone ewentualnie wartało by zrobić kolonke i sprawdzić .Tragedia ale wszystkie nerwy wynagrodziła mi jego mina jak poczytał na internecie co to jest . DIAGNOZA NA PODSTAWIE WAGI chcesz być zdrowy utyj
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Byłam u lekarza, teraz powiedział mi, że na 95 czy 98%, bo już nie pamiętam mam celiakię. Nie na 100%, bo patomorfolog nie wiadomo z jakiej przyczyny nie napisał nic o kosmkach. Lekarz ździwiony i powiedział, żebym się przeszła do tamtego i dowiedziała się czy dopiszę co zapomniał, czy mam robić ponowne badania. Znów czeka mnie spotkanie, tzn. spróbuję wejść do niego i się dowiedzieć, bo przecież nie będę zapisywała się do gościa i kasy mu płaciła za to, że nie potrafi dobrze opisać wyników. Jeśli będzie konieczna kolejna gastroskopia to pójdę do mojej lekarki rodzinnej, bo drugi raz tyle pieniędzy wydać nie mogę. Tym bardziej, że jeszcze pracy ie znalazłam i mój mąż już powoli ma dość;).
Napiszę co i jak, ale dopieropo 3 czerwca.
Pozdrawiam
Beatryc
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 02 cze, 2013 20:26
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Beatryc »

witam. Ja również mam pytanie.Bede ogromnie wdzięczna za pomoc w interpretacji wyników. Tak po krótce opisze swoja historie.

Mam 30 lat. Od 15 lat mam bóle głowy i migreny ale jakoś z tym żyłam.
Około 4 lata temu zaczeły się lawinowo moje problemy ze stawami i problemy neurologiczno-laryngologiczne, trafiłam po raz pierwszy na neurologię z powodu potwornych bólów prawej ręki, szyi. Rok później okazało się, ze zwyrodnienie jest tez w barku, znowu szpital i trzeba było operować (artroskopia barku). Zaraz po tym zwichnęłam kolano a dokładnie mam uszkodzoną boczną łąkotkę narazie nie poddaje sie operacji. Obecnie lecze uszkodzony błędnik, pewnego dnia nachyliłam się gwałtownie, zrobiło mi się ciemno i zabrano mnie znowu na neurologię, okazło się że to błędnik. do dziś walczę z zawrotami głowy. Dodam, ze od pół roku mam silne bóle glowy, i od zawsze mam niewielką łuszczyce na głowie (łuszczyce ma tez moja mama).

Z uwagi na to wszystko zdecydowalam sie udac do dietetyka klinicznego. Zlecono mi badanie na GLUTEN.
Bardzo prosze o ich interpretację ? Czy to wynik świadczący o celiaki, czy to nietolerancja glutenu robi takie spustoszenie w moim organiźmie ?
Wyniki
P/c.p.endomyzium EmA IgA:ujemny
P/c.p.endomyzium EmA IgG ujemny
P/c.p.gliandynie AGA-GAF-3X ujemny
IgA
P/c.p.gliandynie AGA-GAF-3X graniczny
IgG
Metodą immunfluorescencji pośredniej IIF stwierdzono obecność przeciwciał przeciw gliadynie w klasie IgG:+/-

oraz
P/c.anty-tTG IgA : 2,00
P/c.anty-tTG IgG: 0,04
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Słuchajcie dzisiaj złapałam lekarza i się dowiedziałam, że to co napisał w wyniku powinno byc jasne dla gastrologa. Poza tym zaczął sugerować, że ten co robił gastroskopie, musiał nie napisać jasno, dlatego on czegoś tam nie zrobił. Mówił, że kosmki były, ale w jakim stanie to nie wie, bo nie musiało zleceni ebyć nie jasno spracyzowane. No masakra.
Powiedział, że da zlecenie na barwienie tych wycinków, nie bardzo wiem o co chodzi jakieś CP 3, aby sprawdzić przeciwciała T. Jeśli miałyście styczność z takim badaniem, to proszę o jakieś informacje. Ja tym czasem idę dalej szukać informacji, co to jest.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

gorzka6,

super, że go dorwałaś!
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Nie jestem z Wawy, tylko z okolic. Co do lekarza napewno przyjmuje w Wawie, bo z niej przyjeżdża.
Ostatnio zmieniony pn 03 cze, 2013 22:27 przez gorzka6, łącznie zmieniany 1 raz.
Beatryc
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 02 cze, 2013 20:26
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Beatryc »

Może ktoś jednka orientuje się, czy wyniki które w powyższym poście podałam moga świadczyć o celiaki i nietolerowaniu glutenu ?
Mam dopiero wizytę u dietetyka w polowie czerwca i chcialabym wiedzieć czy zacząć diete bez glutenową.
Czy zapis stwierdzono obecność przeciwciał przeciw gliadynie w klasie IgG +/- wynik graniczny świadczy o tym, że jest coś na rzeczy ale nie dokońca jest to celiakia ? może mam jakieś inne nietolerancje pokarmowe ?

Byłabym wdzieczna za kazde uwagi
gorzka6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: ndz 28 kwie, 2013 18:11
Lokalizacja: Legionowo

Post autor: gorzka6 »

Ja Ci pomóc nie mogę, ale jesli napiszesz pytanie na głównej stronie, to zauważą je osoby, które posiadają większą wiedzę.
Beatryc
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 02 cze, 2013 20:26
Lokalizacja: Mazury

Post autor: Beatryc »

ok dziekuje, napisałam tutaj aby nie zakładać nowego/podobnego wątku:) b mam ten sam problem co osoba która założyła temat
ODPOWIEDZ