Czy gastroskopia z badaniem hist-pat wyklucza celiakię?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LynXetty
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 20 cze, 2013 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Czy gastroskopia z badaniem hist-pat wyklucza celiakię?

Post autor: LynXetty »

Witam serdecznie,
Mam dosłownie wszystkie objawy celiakii (przy czym nie wykryto u mnie innych chorób), EmA IgA wyszło mi dodatnie (w mianie 1:1000), ale gastroskopia z badaniem hist-pat nic nie wykazała. Wycinki były pobrane tylko z żołądka, ale lekarz powiedziała, że tak się właśnie diagnozuje celiakię. Czy powinnam jeszcze zbadać jakoś jelito cienkie?
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

ja miałam badanie na podstawie wycinka pobranego z jelita cienkiego. Poza tym nie wiedziałam, że kosmki jelitowe występują też w żołądku :zdziw:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

LynXetty,

powiem szczerze, że nie wierzę w to co przeczytałam :galy: . Wycinki z żołądka idą na całkowicie inne badania, do celiakii potrzeba wycinka kosmków JELITOWYCH z JELITA cienkiego.

tu masz wszystko:

http://www.celiakia.pl/diagnoza/


i zmień lekarza..
LynXetty
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 20 cze, 2013 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LynXetty »

Właśnie mi to nie pasowało... A te wycinki z jelita na pewno pobiera się przy gastroskopii? Wykonująca powiedziała mi, że gastroskop tam nie sięga i właśnie pobiera się tylko z żołądka, ale może po prostu tak się tłumaczyła, bo nie chciała się przyznać do błędu. Chyba że potrzebna jest do tego jakaś inna sonda czy coś.
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

O matko, co to za "lekarze"?
gastroskop sięga dużo głębiej niż dwunastnica. Spaprali ci diagnostyke.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

LynXetty, tak, wycinki są pobierane podczas gastroskopii, na sondach się nie znam.
podczas mojego badania (biopsja jelita i pobranie próbki z żołądka) była jedna rura.
LynXetty
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 20 cze, 2013 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LynXetty »

Najgorsze jest to, że robiłam to badanie prywatnie, więc skierowanie nie może mi posłużyć za dowód - mogą się wypierać, że nie powiedziałam, że chcę wycinki z jelita :( W ogóle to normalne, że nie dostałam żadnego wniosku czy czegoś takiego do wypełnienia?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

LynXetty, mówisz o zgodzie na badanie i wiążącym się z nim ryzykiem?
LynXetty
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 20 cze, 2013 16:01
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: LynXetty »

Nie, bardziej jakiś zamiennik skierowania i pokwitowanie do tego. Zgodę na gastroskopię podpisywałam, ale tylko na to.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

hmm..sprawy papierkowe to nie moja działka, ja również robiłam badanie prywatnie- skierowanie zabrał lekarz, ale wydrukowany wynik badania + płytka z testem ureazowym został mi wręczony w kopercie zaraz po badaniu. na odbiór wyników biopsji czekalam kilka tygodni.
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

Nieważne co Ci powiedział lekarz, musisz go po prostu zmienić. Prawdopodobnie na skierowaniu na gastro miałaś napisane że ma być pobrany wycinek z żołądka a nie z jelita. Gastroskopia jest badaniem, które generalnie służy do diagnostyki żołądka, ale jak było to już wspomniane, sięga dużo głębiej. Więc... zmień lekarza, wyjdzie Ci to na zdrowie.
ODPOWIEDZ