Proszę o pomoc!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Proszę o pomoc!

Post autor: Monika20 »

Witam! Bardzo proszę o pomoc. Gdy byłam dzieckiem trafiłam do szpitala i od tego czasu miałam dietę bezglutenową. Dieta trwała do 6 roku życia, a potem zaczęłam wszystko normalnie jeść. Teraz mam 20 lat i gdy ostatnio przeglądałam swoją książeczkę zdrowia w rozpoznaniu miałam zapisane: Dyspepsia acuta, Pharyngitis ac, Syndroma malabsorptionis in obs. Rodzice mówili, że miałam celiakię, ale w książeczce nie miałam napisane, że przebyłam celiakię. Mówili, że miałam celiakię, ponieważ miałam takie objawy. Być może syndrom złego wchłaniania był kiedyś traktowany jako celiakia. Czy ten syndrom to celiakia? Proszę o rozpoznanie tych łacińskich nazw, czy naprawdę rozpoznano u mnie celiakię? Czasami miewam biegunki, ale to być może dlatego, że jadłam bardzo duże ilości słodyczy. Po chlebie czuję się dobrze, do tej pory nie zauważyłam żadnych problemów po zjedzeniu pieczywa... A teraz się boję, że mam jednak celiakię i powinnam przejść na dietę. Proszę o pomoc
Monika20
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: dorkub »

Ostra niestrawność, zapalenie gardła i zespół złego wchłaniania
celiakia od lutego 1996 ;)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

dorkub pisze:Ostra niestrawność, zapalenie gardła i zespół złego wchłaniania
To Twoje objawy Dorkub? Masz jakieś pytania może w związku z nimi, jeśli to Twoje objawy? Może coś więcej napiszesz, bo nie za bardzo da się coś z tego wywnioskować. Jakie choroby masz stwierdzone, jakie leki bierzesz, na jakiej podstawie masz stwierdzony zespół złego wchłaniania, czy zapalenie gardła jest przewlekłe, jakie badania miałeś robione itd.


Moniko,żeby sprawdzić czy czegoś nie ma na rzeczy należy chociaż zrobić wstępnie przeciwciała, a najlepiej gastroskopię. Poczytaj na forum jakie przeciwciała, jest dużo na ten temat.
Ostatnio zmieniony sob 28 wrz, 2013 08:04 przez alva_alva, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dorkub
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 130
Rejestracja: sob 20 kwie, 2013 17:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Post autor: dorkub »

to nie są moje objawy, przetłumaczyłam tylko z łacińskiego podane zwroty
celiakia od lutego 1996 ;)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Acha, super.
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Dziękuję za pomoc. Na pewno poczytam na ten temat. A czy zespół złego wchłaniania jest uleczalny? Można go nazywać celiakią? Zastanawiam się czy robić badania w kierunku celiakii.
Monika20
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Zespół złego wchłaniania może być do wielu chorób., min. od celiakii, ale niekoniecznie.
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Ale mając zespół złego wchłaniania byłam na diecie bezglutenowej. Może gdyby wtedy zdiagnozowano u mnie celiakię to powinna być o tym jakaś wzmianka w książeczce zdrowia, a nie tylko zespół złego wchłaniania. Nie wiem. Chyba powinnam zrobić badania pod tym kątem.
Monika20
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Czytałam o badaniach na przeciwciała, aby wykryć celiakię, ale trochę się już w tym wszystkim pogubiłam. Czy mógłby ktoś napisać na jakie przeciwciała powinnam zrobić te badania i każde przeciwciało w jakiej klasie... Bo nie rozumiem o co chodzi z tymi klasami. Wyczytałam o przeciwciałach przeciwko endomysium mięśni gładkich EmA, przeciwko transglutaminazie tkankowej tTG. Ale w jakich klasach? Proszę o jasne wytłumaczenie, na forum jestem nowa i bardzo chcę zrobić sobie wyniki.
Monika20
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Odebrałam dziś wyniki badań. Czy mogę na ich podstawie jednoznacznie wykluczyć celiakię? Proszę o odpowiedź.
Moje wyniki:
P/c p. edomysium (EmA) IgA UJEMNY. W badanej surowicy nie wykryto przeciwciał
P/c p. endomysium (EmA) IgG UJEMNY. W badanej surowicy nie wykryto przeciwciał
P/c. p. gliadynie (AGA) IgA UJEMNY. W badanej surowicy nie wykryto przeciwciał
P/c. p. gliadynie (AGA) IgG nie wykryto przeciwciał.
P/c. p. endomysium i gliadynie w kl. IgA i IgG UJEMNY
P/c. p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) <2
P/c.. anty-tTG IgA
<20 RU/ml- wynik ujemny
>=20 RU/ml wynik dodatni
P/c. anty-tTG IgG 0.13
DO 1.0- WYNIK UJEMNY
1,01-2,0- WYNIK SŁABO DODATNI
2,01-5,0- WYNIK DODATNI.
Bardzo proszę o odpowiedź. Badania wykonywałam na czczo, nie będąc na diecie bezglutenowej. Proszę rozwiejcie moje wątpliwości. :)
Monika20
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Monika20, u dorosłych przeciwciala często nie wychodzą, potwierdzenie daje biopsja jelita robiona podczas gastroskopii.
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Ale żadne przeciwciała nie zostały wykryte. W żadnej klasie... Miałam nadzieję, że to wystarczy
Monika20
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

sporo osób z forum też tak miało. co Cię skłonilo do tych badań?
sprawdzalas z krwi/skórnie alergie pokarmowe?
Monika20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013 12:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Monika20 »

Nie sprawdzałam alergii pokarmowych. Jako dziecko miałam Zespół Złego Wchłaniania i byłam na diecie bezglutenowej. Czasami boli mnie brzuch i mam biegunki, mam suchą skórę, słabe włosy i ciężko mi przybrać na wadze... Za wszelką cenę chciałam uniknąć gastroskopii
Monika20
ODPOWIEDZ