Diagnozowanie - wątpliwości

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: alva_alva »

To co piszesz, że mało tych produktów, to oznacza tylko tyle, że jesteś mocno początkującą osobą w diecie bg i na pewno miałaś nie jedną wpadkę glutenową.Niestety zasad diety tak aby była dobrze szczelna trzeba się uczyć miesiącami, a nawet myślę latami, a i tak są wpadki czasem te z nieświadomych. Jak się połączy te nieświadome,czyli nie wynikające z braku wiedzy czy ostrożności z tymi , które wynikają na początku diety właśnie z barku doświadczenia, to okresy glutenowe są gwarantowane, każdy z nas przez to przechodził.Dieta bg, aby była wartościowa i urozmaicona, wymaga na początku dużo nauki, czytania myślenia, ale tylko na początku, potem się wiele rzeczy robi automatycznie. Wchodzi się do hipermarketów i się automatycznie podchodzi do produktów, które z góry wiemy, że są dla nas.

Oczywiście obserwujesz swój organizm, podejmujesz decyzję sama, tyle tylko, że chcę cię po postu uświadomić, że może jednak warto jeszcze jakiś czas poświęcić na naukę diety bg i spróbować trzymać ją szczelnie. Należy pamiętać, że aby dieta była dobrze trzymana, trzeba kupić nową patelnię, nowe garnki, najpewniej jest jak się ma swoje sztućce ( głównie widelce, bo na nich lubi się gluten przylepić z makaroniku czy naleśników glutenowych),że trzeba zakupić nową foremkę do ciasta, że trzeba mieć swoje przyprawy itd.Pytanie czy trzymałaś się rygorystycznie tych reguł. Jeśli usmażyłaś sobie coś na patelni, na której kiedykolwiek był smażony schabowy, to już diety bg szczelnie nie trzymałaś. To są szczególiki, ale one decydują często o powrocie do zdrowia.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: Leeloo »

mogłaś też pić herbatę z glutenem jako nośnikiem aromatu, ja na początku diety zjadłam kilkukrotnie owsiankę z normalnych płatków owsianych.. :zdziw:
gumy do żucia też mają gluten, deski do krojenia, wspólna maselniczka, toster, piekranik na termoobiegu..na początku zawsze jest pod górkę :) ale do opanowania.
running
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 18 gru, 2013 10:21

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: running »

Cześć, odzywam się po sporej przerwie. Już nawet zapomniałam, że byłam na diecie bezglutenowej ;) ale z powodu okropnej wysypki, która zaatakowała moje ciało, chciałabym się u Was upewnić - czy na podstawie następujących badań (są z 2014 roku) można wykluczyć celiakię?:
p/c p. transglutaminazie tkankowej antyTTG w kl. IgA ELISA 9,08 (0-20)
Immunoglobuliny kl. IgA 2,13 (0,7-4)
P/c p. endomysium (retikulinie) IgG i IgA EmA - UJEMNE
Gastroskopia bez zmian.
Będę wdzięczna za odpowiedzi. g:)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: pleomorfa »

Tak, wyniki tych badań wykluczają celiakię. :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
running
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 18 gru, 2013 10:21

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: running »

Dziękuję Pleomorfa :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: Leeloo »

a czy podczas tych badań byłaś na diecie bezglutenowej?
running
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 18 gru, 2013 10:21

Re: Diagnozowanie - wątpliwości

Post autor: running »

Leeloo pisze:a czy podczas tych badań byłaś na diecie bezglutenowej?
Nie, robiłam je przed przejściem na dietę :)
ODPOWIEDZ