Czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Zbulwersowałam się. Na fb przeglądałam sobie właśnie stronę jakiejś pani dietetyk (zainteresowały mnie przepisy), oto informacja: "Pamiętajmy, że jeśli chcemy schudnąć warto pomyśleć o wykluczeniu z diety produktów zawierających gluten. Na początku wprowadzania zmian w diecie spróbujmy zamienić pieczywo pszenne na żytnie na zakwasie (uwaga na podróbki!!!). Prawdziwy chleb na zakwasie nie zawiera glutenu i jest dobrą alternatywą dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez pieczywa. Wykluczenie produktów zawierających gluten jest jednym z wielu aspektów, które należy brać pod uwagę przy zmianie diety na właściwą. "
Pod tekstem ktoś się zapytał :"Jakim sposobem chleb zytni na zakwasie nie ma glutenu?"
· Odpowiedz · 30 styczeń o 11:27
Joanna Czarnecka - HelpDiet - Dietetyk Zakwas redukuje całkowicie gluten w pieczywie - dlatego tak istotne jest to by mieć pewność, że to prawdziwy chleb żytni na zakwasie. Zakwas redukuje całkowicie gluten w pieczywie - dlatego tak istotne jest to by mieć pewność, że to prawdziwy chleb żytni na zakwasie."
Celowo nie wymazałam nazwiska :kosci:
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Anula80 »

:zdziw:
Przerażające
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Ciśnienie mi się podniosło :diabelek:
Dietetyk od siedmiu boleści i chyba biochemię omijała, że takie farmazony pieprzy... i to nie tylko w tym poście.

Miałam ochotę odpisać, ale się chyba powstrzymam. Po co... szukałam adresu, żeby wysłać bezpośrednio wiadomość, a nie przez komentarz, ale niestety nie znalazłam.
A znalazłam tam takie perełki jak: "Przy niedoborze IgA robimy badania IgA-EMA", "owsa nie można, po czym jest napisane, że można", "celiakię się stwierdza na podstawie tylko i wyłącznie badań krwi", "zapalenie kosmków jelitowych", "laktozę trzeba odstawić przy pierwotnym niedoborze laktozy i w ostrej fazie ataków" (apropo celiakii), o tym, że od glutenu się tyje...

Narzekam na koleżanki ze studiów i je uświadamiam, a tu się okazuje, że źle z nimi nie jest :D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Anika78 »

Pajacynka pisze:Zamula= cały czas mi się odbija, czuję taką ciężkość w żołądku i lekki ucisk, rozpieranie. Jakieś trzy godziny po nawet mnie lekko mdliło. Po zażyciu przez godzinę czułam smak metalu. Mam go brać na czczo, pół godziny przed śniadaniem, popiłam dwie tabletki kubkiem wody.
Zastanawiam się, czy nie lepiej podzielić dawkę (1 tabletka rano, jedna wieczorem), albo w ogóle jakoś inaczej. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale to chyba należy brać nie podczas jedzenia.
Lekarka,która przepisała mi Tardyferon fol,powiedziała,żebym brała nie tak, jak w ulotce:pół godziny przed śniadaniem,tylko z pierwszymi gryzami,bo to nie wpływa na wchłanianie,a zmniejsza ewentualne skutki uboczne,więc może spróbuj tak jak ja robiłam.
Mnie nie zamulał,ale każdy reaguje inaczej ,no i ja brałam jedną tabletkę dziennie.
I jak popijasz wodą,to dodaj do niej trochę soku z cytryny,albo popij sokiem pomarańczowym,pomidorowym,herbatką z dzikiej róży,czymś z witaminą C.
I do kompletu jeszcze wit.B6,podobno lepiej się wtedy przyswaja :)
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Dziękuję Anika78, spróbuję jutro zrobić tak, jak piszesz. Muszę dwie tabletki, bo magazyn mi się już prawie wyczerpał (ferrytyna na poziomie 5). A o tej B6 nie słyszałam, mam nadzieję, że da się ją kupić bez recepty.
pleomorfa najgorsze jest to, że takie teksty czytają ludzie zaczynający dietę bezglutenową i potem się trują dalej glutenem. Rozpowszechnianie bzdur powinno być karalne :diabelek:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Wysłałam tej Pani maila. ;)

Czymś z witaminką C tak, byle nie było tam herbaty samej w sobie :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Ale herbatę czarna/zieloną można pić w czasie kuracji czy jest to całkowicie zabronione?
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

A, ciekawa jestem, czy ta Pani Ci odpisze. Bo na mój komentarz pod wpisem nie odpisała, tylko dostałam zaproszenie do polubienia jej strony. Po moim trupie :diabelek:
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Anika78 »

B6 spokojnie dostaniesz bez recepty,za grosze.
Endo,która przepisywała mi Tardyferon powiedziała,że przyjmowanie żelaza ma sens tylko z kwasem foliowym i B6.
Pleomorfa dla mnie herbata z dzikiej róży,to herbata czysto owocowa np.z Malwy,a nie czarna z owocowym aromatem ;)
Pajacynko nie wiem jak zielona ma się do żelaza,ale czarną na pewno żelaza nie popijaj,bo Ci utrudni wchłanianie,pić można ale nie dużo,bo i na przyswajalność i na żołądek szkodzi.
Ja pijam Earl Grey,bo uwielbiam,ale tylko 1 dziennie i to nie zawsze.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Pajacynko zielona herba też ogranicza wchłanianie żelaza. Nie musisz z nich rezygnować, ale pamiętaj o tych właściwościach.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: pleomorfa »

Najlepiej nie pić herbaty z 3-4 godziny przed i 3-4 godziny po zażyciu.

Anika wiadomo, choć czasami do naparów owocowych dodają herbatę i wtedy zmieniają się właściwości.

Pajacynko, odpisała mi:
"Witam,
informację które zamieszczam na swojej stronie są rzetelnie konsultowane z lekarzem specjalistą - nie są moim wymysłem. Skonsultuję się z nim w takim razie i dam znać co z tego wynikło.
Serdecznie dziękuję za poświęcenie czasu na napisanie maila - myślę, że po przeczytaniu tego maila lekarz ustosunkuje się do uwag. "
Lekarz... znamy te tematy g:D
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Lekarz specjalysta huehuehue :D ..a tak na serio- strach się bać.
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Anika78 »

Pleo, wiadomo,Ty to wiesz i ja to wiem i ciągle zapominam, że nie każdy wiedzieć musi,niby taki szczegół,ale diabeł tkwi w szczegółach,dobrze że czuwasz i precyzujesz :)
Ten ,,specjalista",to pewnie dr Google ;)
Swoją drogą,nie ma się co dziwić rodzinom i znajomym celiaków,skoro ,,dietetyczka"wypisuje takie bzdury,a jej strona ma ponad 1000 polubień :/
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Potrzebuję pomocy. Zaczęłam drugą miesięczną kurację żelazem Tardyferon fol. Po pierwszej wyniki dobre,ale nadal za mało ferrytyny. Od dwóch dni po wszystkim mam zgagę, męczę się okrutnie. Podejrzewam, że to przez to żelazo: ( Czym mogę sobie pomóc, prócz siemienia? Co jeść, a czego bezwzględnie unikać?
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Siemię lniane 2 x dziennie pomogło, na szczęście.
ODPOWIEDZ