Nieustające dolegliwości

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Leeloo »

oczywiście, zwłaszcza jeśli mieszkasz z osobami na diecie glutenowej i cały czas gluten jest w kuchni obecny. gluta jest ciężko zmyć, kiedy przyjechałam do rodziny na święta i miałam upiec kilka ciast + zrobic pierogi bg, to pół dnia zabrało mi doprowadzenie kuchni do stanu jakiejkolwiek używalności. Mieszadełka od miksera moczyłam we wrzątku itd..kosmos. chyba na wielkanoc się poddam i będe jeść owoce zamiast ciast :/
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: basiag »

Kuchnia jest wizytowka kazdego domu czy mieszkania nie moge uwierzyc ,ze ludzie tak moga dbac o porzadek , ja myjac naczynia w domu nie moglabym "po lepkach" jak to sie mowi nawet nie tyle co chodzi o gluten ale o higiene, no jak mozna podac sztucce oblepione, brudne itp :?: Rozumiem ,ze moze sie zdarzyc w zakladach zywienia zbiorowego, np. w barach gdzie szybko sie myje, nie zwracajac uwagi, wkladajac do maszyny myslac ze ta sama sprawe porzadnie zalatwi no ale we wlasnym domu? moj mozg tego nie ogarnia :okulary2:
U mnie tylko ja jestem na bezglucie, maz i corka nie ale nigdy mi sie nie zdarzylo zebym miala sztucce czy inne przedmioty zasyfione glutenem, chociaz gotuje tak jak dla mnie i jedza przewaznie to co ja, jedynie makarony czy chleb czy jeszcze cos tam innego jedza glutenowe.
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
WhoCash
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 14:52

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: WhoCash »

Odrzuciłem jakiś czas temu sery żółte ale jem białe, serki twarogowe ehhh
Ok odrzucę na jakiś czas przetwory mleczne :((

A co z kawą ? W pracy mamy ekspres i mogę pić dobrą kawę z mielonych ziarn ale bez mleka to nie wypije :)

Drugie pytanie zo z deserami typu MONTE powiem szczerze że wieczorem mam ochotę na słodkie i monte to moje jedyne wyjście, czasami jeszcze jem mandarynki i pomarańcze na noc.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Leeloo »

monte to nadal mleko, i to pełne.

najlepsze słodycze w Twoim wypadku to owoce, żelki, landrynki, lizaki chupa chups (bez colowego).
WhoCash
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 14:52

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: WhoCash »

Jak szybko pojawiaja sie dolegliwosci jak zjecie cos co zawiera gluten?

godzina dwie cztery ? Pytam bo mam wrazanie ze dolegliwosci pojawiaja mi sie dosc szybko okolo godziny przynajmniej mam takie wrazenie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: pleomorfa »

Pierwsze objawy 10-30minut od spożycia, ostatnie objawy czuję jeszcze po kilku dniach.
Zależy od osoby.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
WhoCash
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 14:52

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: WhoCash »

To dobrze odczuwałem, ale wydawało mi się że to nie możliwe żeby tak szybko dolegliwości się pojawiały.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Leeloo »

każdy reaguje inaczej, nie ma reguł. jest to kwestia indywidualna.
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: GUTEK »

WhoCash pisze:Odrzuciłem jakiś czas temu sery żółte ale jem białe, serki twarogowe ehhh
Ok odrzucę na jakiś czas przetwory mleczne :((

A co z kawą ? W pracy mamy ekspres i mogę pić dobrą kawę z mielonych ziarn ale bez mleka to nie wypije :)

Drugie pytanie zo z deserami typu MONTE powiem szczerze że wieczorem mam ochotę na słodkie i monte to moje jedyne wyjście, czasami jeszcze jem mandarynki i pomarańcze na noc.
Jeśli nie możesz kawy bez mleka to nie pij kawy. Odrzuć wszystkie mleczne produkty, Monte też. Na noc lepiej owoców nie jedz, po co pobudzać wieczorową porą perystaltykę jelit? Lepiej przerzuć się na owoce suszone, orzechy, nasiona (słonecznik, pestki dyni, migdały).
Na diecie od 15.03.2011
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Pajacynka »

Ja piję kawę z mlekiem ryżowym - a raczej z napojem ryżowym w proszku, jest bezpieczny, bezglutenowy.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Leeloo »

mleko samo w sobie można łatwo zastąpić- są mleka roślinne, napoje, mleczka można zrobić samemu w jedną noc.

http://vimed.pl/2014/03/zamien-krowie-na-roslinne/

http://vikisiezna.blogspot.com/2014/03/ ... zboza.html
WhoCash
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 14:52

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: WhoCash »

1) Czy mleko mam wstrzymać do czasu aż kosmki się nie odbudują czy mam je wymienić na roślinne na stałe ?
2) jak długo trwa odbudowa kosmków ?
3) Czy wy ( osoby z kilku letnim stażem na diecie BG ) po zjedzeniu śladowej ilości glutenu od razu dostajecie wzdęć i innych dolegliwości czy macie organizm tak zregenerowany że większa ilość glutenu dopiero wprowadza was w stan choroby ? Pytam bo zastanawiam się czy raz na miesiąc w okresie letnim będę mógł wypić sobie piwko na ogrodzie ?
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: Anula80 »

Bezglutenowe jak najbardziej :) Jedni mają objawy, inni nie. Świadomie nie radzę spożywać glutenu
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: pleomorfa »

Tak jak mówi Anula, bezglutenowe jak najbardziej. Chyba nie chcesz niszczyć sobie zdrowia dla chwili przyjemności, a bezglutenowe odpowiedniki coraz łatwiej znaleźć. Nie jestem na diecie lata, ale co do wyczuwania glutenu wydaje mi się, że im dłużej jestem na diecie tym reaguję na mniejsze ilości glutenu i objawy są bardziej dokuczliwe, nie wiem jak to u innych działa.

Natomiast, co do odbudowy kosmków to zależy od osoby...po bodajże około 1.5 roku od rozpoczęcia diety powinno się zrobić biopsję kontrolną.

Jeżeli nie masz innych przeciwwskazań do jedzenia mleka (alergia np.), to w momencie odbudowania kosmków możesz powoli mleka spowrotem wprowadzać. Laktaza, która trawi laktozę znajduje się na opuszkach kosmków jelitowych, nawet małe skrócenie kosmków sprawia, że organizm zaczyna mieć problem z trawieniem tego cukru, dlatego też na początku zaleca się dietę także bezmleczną.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
WhoCash
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pn 17 lut, 2014 14:52

Re: Nieustające dolegliwości

Post autor: WhoCash »

Witajcie ponownie,

Mam już wyniki transglutaminazy, ładnie zeszło do normy.
Obrazek

2 dni temu robiłem USG brzucha, wszystko w normie zauważone wzdęcia w jelicie cienkim.

Dolegliwości nie ustają Cały dzień całą noc mam wzdęty brzuch że bardziej się już nie da :(((
Piję rozpuszczalną kawę jacobs gold bo pomaga mi się wypróżnić zaraz po wipiciu wtedy mam spokój na jakąś godzinkę.
Plany - badania
Jutro idę do alergologa po skierowanie na badania mam nadzieję że wyjdzie że jestem uczulony na konkretny produkt i stan powróci do normalnego.
Po wynikach testów alergicznych idę do gastrologa po skierowanie na kolonoskopie.

Ps. Prowadzę siedzący tryb życia w pracy 8-9 godzin przed komputerem, staram się chodzić na siłownię ( wtorek czwartek - bardziej ćwiczenia na mięśnie a nie na ruch chociaż biegam na bieżni po 10 min przed treningiem ) Wracam do domu zabawa z córką 8 miesięczną oi potem dalej praca przed komputerem do 23. Może powinienem więcej się ruszać ?

Jakieś rady co dalej robić jakie badania zrobić ?
ODPOWIEDZ