Zapytanie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: Leeloo »

nie ma się co stresować!! jeśli wyjdzie celiakia, to wykluczenie glutenu przyniesie Ci SAMO DOBRO -> poprawę wyników jak i samopoczucia. i stawy też powinny przestać tak boleć.

no to powiem Ci na pocieszenie, że jestem jeszcze młodszą staruszką ;) i jeszcze kilka się tu uzbiera do kolekcji.
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Dzięki za słowa otuchy;)
Jeszcze jedna choroba do kolekcji i chyba kupię sobie klaser- ale nie na znaczki, a na wyniki badań:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: Leeloo »

dziwne, że jeszcze nie masz g:D

ja na swoje zbiory mówię "choroba grubej teki". inaczej nie da się już tego nazwać.

głowa do góry, poważnie. <całus>
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Hej,
Przetrawiłam to wszystko przez weekend.
I postanowiłam poszukać jakiegoś dobrego immunologa.
Spróbuję zrobić porządek w swoim organizmie, bo chorób autoimmunologicznych jest dużo, ile można ich mieć... Muszę jakoś temu zaradzić, chociaż spróbować zaradzić.
Dzięki za słowa otuchy:)

Pozdrawiam,
K.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: Leeloo »

dobry kierunek. bardzo rzadka specjalizacja, ale można dostać skierowanie do poradni immunologicznej - od lekarza NFZ.
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Dzisiaj może będę mieć wyniki biopji. Trochę się stresuję....

Na chwilę obecną zahaczyłam jeszcze endokrynologa (mam podniesiony poziom kortyzolu, muszę porobić badania). Powiedział, ze wedlug wynikow badań (przeciwciała anty-TPO wysokie, nacieki na tarczycy itd) i tak nie mam takiego 100% Hashimoto. Że w endokrynologii okreslają to jako autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, ale jeszcze nie niedoczynność Hashimoto. TSH w normie, FT3/FT4 w normie. Tarczyca mala. Pierwszy raz się spotkalam z takim stwierdzeniem. No bo przeciwciała są, na obrazie USG tarczyca zmieniona to jak dla mnie było jednoznaczne. Dodam, że u mnie problemy z tarczycą są rodzinne. No i inni lekarze nie wspominali o czymś takim. że to nie jednoznaczne Hashimoto.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: Leeloo »

1. Nie stresuj się, bo to nie zmieni wyniku, a Tobie zaszkodzi, chociażby na kortyzol.

2. ...zmień endokrynologa. To prywatny?
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Mam wynik....
"W przesłanym materiale kosmki w większości o zachowanej morfologii, z granicznie zwiększoną liczbą IEL (ok 20/100), równomiernie rozmieszczonych wzdłuż kosmka. W jednym wycinku kosmki miernie przypłaszczone. Obraz niecharakterystyczny.

Czyli co? "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam"? Czy to może być od leków NLPZ? Niestety poczekam chwilę na wolny termin wizyty u Gastro.

Co do Endokrynolog- wizyta prywatna....
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: Leeloo »

a jak długo bierzesz NLPZ? mimo wszystko wątpię, by to było od tego.
w takim razie nic nie tracisz, idź do innego, i tak płacisz.

a jak się czujesz?
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

NLPZ biorę od ok dwóch lat doraźnie jak mi stawy dokuczają. A chemia (Methotrexat jest lekiem stosowanym w chemioterapii) nie wpływa na kosmki?
A na dolegliwości ze strony brzucha-w sensie nadmierne gazy itp-męczę się od ok 6ciu.

Ponadto biorę jeszcze od dwoch lat Methotrexat. No i w tym roku brałam Sterydy+Cyklosporynę+Arechin.
Przełom lipca/sierpnia leczylam refluks Emanerą.

Co do diety- jeden z lekarzy prowadzących- mówił mi, żeby nie wykluczać glutenu dopóki nie mam potwierdzonej celiakii.

edit:
ostatnio jestem mega zmęczona i mam spory trądzik (nie mialam go nigdy jako nastolatka)-łączę to z tym kortyzolem lub Methotrexatem.
Co do jelit- po Colonie C (zalecenie od lekarza) czułam się fatalnie, odstawiłam to, zrobiłam sobie dzień dietki na kefirze i się poprawiło. Wypróżnienia raz-dwa razy dziennie, co prawda zaparciowe najczęściej-oddawane z trudem;( Najbardziej męczą mnie gazy- po "głodowce kefirowej" jakby na dwa-trzy dni było lepiej.
A o co chodzi z tymi limfocytami? Jakie są normy 40/100 czy mniejsze w końcu?
No i jeszcze jedno- w alergii pokarmowej wyszła mi alergia na jajka i jabłka. Ogólnie nie widziałam nigdy objawów zew., które mogę połączyć z tymi alergiami, ale czy np. może to wpływać na błonę śluzową jelit?
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Witam, wróciłam po przerwie.
Wczesniejsze badania konsultowalam z kilkoma lekarzami.
Każdy powiedział, że obraz jest niecharakterystyczny i nie można potwierdzić celiakii, tym bardziej, że p-ciała p. endomysium są ujemne.
A takie mierne spłaszczenie kosmków to też po część następstwo stosowania przeze mnie leków jak i rownież wpływ na to ma nawet nasz dzisiejszy tryb życia- to jak się odżywiamy, jak żyjemy nie jest obojętne dla jelit. A dodatkowo leki, które biorę NLPZ, chemia, sterydy itp. wpływają na moje jelita destrukcyjnie-pomagam sobie na stawy, pogarszam co innego :(
Aczkolwiek wolnymi krokami zaczynam ograniczać gluten, mam nadzieję, że w końcu go wyeliminuję.
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Witajcie Kochani,
Wracam po przerwie. Potrzebuje pomocy bo już nie wiem co robić.
Od 2 miesięcy męczy mnie przewlekła biegunka. Dramat. Schudłam 8 kg. Odstawiłam Methotrexat, który brałam na RZS.
Gastroskopia wykazała refluks i przepukline i lekkie zapalenie dwunastnicy . Histopatologia w normie-brak zmian. Kalprotektyna(pod kątem NZJ) dwa razy robiona w normie. Czekam na kolonoskopie jeszcze miesiac:(:(. 5 tyg bez glutenu i mleka/nabialu nic nie dały poza jeszcze większą utrata wagi. Czy macie jakieś sposoby na biegunkę??? Nie mogę funfunkcjonować, pracowac:( Czasami pomoże stoperan na 2-3 dni(w porozumieniu z gastrologiem), a potem znowu, to samo. Nie działa ryż, marchewka:(:( Nie wiem co zaradzić na to.. Może Wy macie sprawdzone sposoby? Będę wdzięczna!
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Zapytanie

Post autor: pleomorfa »

Żeby pomóc na biegunkę to trzeba znaleźć, co ją powoduje przede wszystkim.

Nie da się tej kolonoskopii przyspieszyć?

Natomiast generalnie zalecenia do biegunek są takie:
a) biegunka fermentacyjna (obfite, pieniste, zielonkawe wypróżnienia)
dieta łatwostrawna, uboga w tłuszcz, niskoresztkowa, bogata w białko, niezawierająca cukru i z ograniczeniem pieczywa i ziemniaków
b) biegunka gnilna (cuchnące, śluzowe z ropą, krwią wypróżnienia)
dieta łatwostrawna, z ograniczeniem produktów wysokobiałkowych (mięso, drób, sery), z ograniczeniem tłuszczu, błonnika i cukru, za to węglowodany zlożone są preferowane
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
malina1985
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 18 maja, 2014 22:42

Re: Zapytanie

Post autor: malina1985 »

Dziękuję za informacje. Lekarze skłaniają się ku zespole jelita wrażliwego i biegunce czynnosciowej, ale leki na to nie pomagają, które mi przepisywali i jakoś wątpię, żeby to aż tak przebiegalo, że nawet jak jem mało to bywa nieciekawie. Kolonoskopia została po części załatwiona .... pierwsze terminy są na koniec sierpnia, a w niektórych placówkach już na ten rok nie mają limitów na nfz. O zgrozo prywatnie też dopiero czerwiec tam gdzie szukałam... Gastrskopie robiłam prywatnie i jak szukałam, dzwoniłam to takie terminy były...

Jestem zmęczona i załamana. Spowalniam perystalryke tym loperamidem, tak mam robić do badania przez te tyg. Ale jak mnie puszczą, to jest jeszcze gorzej bo nabiera się tego wszystkiego dużo. A coś poza ryżem,bananami,marchewka? Co w ogóle pić, żeby aż tak nie pobudzać jelit? Po gorzkiej herbacie jest jeszcze gorzej.

I czy może szukać przyczyny gdzie indziej niż w jelitach? Lekarze zlecali Wam inne badania przy diagnozowaniu?
Awatar użytkownika
Zolek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 17:11

Re: Zapytanie

Post autor: Zolek »

Nie ma gotowej recepty na biegunkę- trzeba ustalić przyczynę.
Jak wygląda morfologia, crp, wchłanianie- żelazo, wapń, kwas foliowy, witamina B12, enzymy trzustkowe, wątrobowe? Czy robiłaś badanie kału na krew utajoną?
I jak z dietą bo nie bardzo rozumiem? Co eliminujesz z jedzenia?
Czy lekarz wykluczył nieswoiste zapalenie jelit? Guzy jelita?
Czy masz teraz zaostrzenie choroby reumatycznej?
ODPOWIEDZ