Nietolarancja glutenu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

Dzisiaj dowiedziałam się że mój synek(13mc) ma bezobjawową nietolerancje glutenu (przeciwciała klasa II 0,92), w styczniu przeciwciała były znacznie niższe. Jedynym objawem (nie wiadomo czy to z powodu nietolerancji) jest spowolniony wzrost. Czy możliwe jest że dziecko wyrośnie z nietolerancji? Lekarz mówi że na szczęście nie wygląda to na celiakie.

Wprowadzałam synowi gluten od 4 mc życia zgodnie z zaleceniami, synek nie miał biegunek-wręcz przeciwnie raczej tendencje do zaparć, miał minimalne zmiany skórne które zniknęły po zmianie preparatu do kąpieli. Pierwsze testy miał pod koniec stycznia, drugie zrobiłam (na wszelki wypadek) w połowie maja
Ostatnio zmieniony pt 13 cze, 2014 14:54 przez Kcal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Leeloo »

"na szczęście nie wygląda na celiakie"- na jakiej podstawie???

jakie badania miał jeszcze robione? pod opieką jakich lekarzy jest teraz?

z nietolerancji można wyrosnąć, ale nie zawsze. czy dziecko było na diecie bezglutenowej?
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Kcal »

Badania z 28.01.14:
imm-igA 0,26 g/L
igE total 22,94 IU/ML
igG EmA nie stwierdzono
IgG AGA stwierdzono przeciwciała- podobno tak znikome że w szpitalu nie brali tego pod uwagę


Najnowsze badania:
Immunoglobulina IgG 4,76 g/L
Fast f2 (-) a to drugie Fast ffg (nie mogę odczytać, ręcznie Pani doktor przepisała) 0,92 klasa 2

Zalecenia dieta bezglutenowa przez rok.

Aktualnie jest pod opieką gastrologa, usg brzuszka w normie (29.01.14)
Ostatnio zmieniony czw 12 cze, 2014 21:42 przez Kcal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Leeloo »

podając wyniki, zawsze pisz normy laboratorium.

skoro stwierdzono przeciwciała, to znaczy że już było coś na rzeczy. powinni to dalej poprowadzić i postawić diagnozę: celiakia czy nie celiakia.

badania genetycznego nie miał robionego prawda?

czy ktoś w rodzinie choruje na schorzenia autoimmunologiczne?
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Kcal »

W szpitalu (styczeń) dali mi tylko wynik: stwierdzono przeciwciała, jak dopytywałam się dokładniej powiedzieli mi że są tak znikome że nikt nie bierze tego pod uwagę. Fast na mleko również wyszedł ujemny. W rodzinie nikt nie chorował. Jedynie kuzyn mojego męża podobno w dzieciństwie miał nietolerancje ale wyrósł.
Badań genetycznych nie miał, podobno do biopsji jelita się nie kwalifikuje.

Zastanawiam się nad wizytą jeszcze u alergologa.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Leeloo »

Ksero wyników powinnaś dostać do ręki.

biopsja u tak małego dziecka nie jest przeprowadzana, przeciwciał z krwi też się nie robi bo zazwyczaj nie wychodzą. na tym etapie tylko: objawy+gen+obciążenie rodzinne

dziecko nie ma żadnych dolegliwości teraz? nic?

dlaczego zastanawiasz się nad alergologiem?
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Kcal »

poza wzrostem nic niepokojącego się nie dzieje oraz nie działo. Sprawdziłam dokładnie skład kaszek które dopiero zaczął jeść, okazuje się że prawie w każdej jest gluten a i tak przybrał prawie pół kg w miesiąc. Stosunek wagi do wzrostu jest dobry, tylko znowu spadł dużo poniżej 3 centyla.
Dostałam ksero ale bez podanych dokładnych wyników. Skoro alergia na gluten to doświadczony lekarz mógłby go zobaczyć.
Wszyscy lekarze uważają że on nie wygląda na chore dziecko, ale wiem że czasami choroba/nietolerancja luci być utajniona
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Anula80 »

Moje dziecko też nie wyglądało na chore. Rósł, przybierał na wadze, miał zaparcia (co zmyliło np. pediatrę). Tylko, że z dnia na dzień przestał jeść (miał 2,5 roku). I nikt nie wiedział problemu. Gdyby nie moja determinacja w szukaniu przyczyny, nie wiem kiedy byśmy się dowiedzieli, że jest chory. Po pół roku, licząc od początku problemów z jedzeniem, dowiedzieliśmy się, że to celiakia
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Szpunka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 05 lut, 2013 20:13

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Szpunka »

Witam!
Tak się podepnę z jednym pytaniem.
Interesuje mnie pewna zależność.Zdaję sobie sprawę,że Celiakia,a alergia na gluten to dwie różne sprawy.
Ale posiadając gen HLA-DQ2 i swoiste przeciwciała na gluten czy możliwe jest,że mimo reakcji na gluten(alergii),gen się nie uaktywnił (jak wiadomo nawet niektórzy zdrowi go mają i to jest predyspozycja).Wydaję się być w miarę logiczne,że skoro ciało na gluten reaguje to i predyspozyzycja się uaktywniła.Ale czy może tak być,że mimo predyspozycji genetycznych alergia na gluten jest nieżależna od tego?
Już nie wnikając w inne badania.Chodzi mi z ciekawości o tą jedną sprawę,choć spodziewam się,że nie ma jednocznacznej odpowiedzi.
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja na gluten

Post autor: Kcal »

Anula80 pisze:Moje dziecko też nie wyglądało na chore. Rósł, przybierał na wadze, miał zaparcia (co zmyliło np. pediatrę). Tylko, że z dnia na dzień przestał jeść (miał 2,5 roku). I nikt nie wiedział problemu. Gdyby nie moja determinacja w szukaniu przyczyny, nie wiem kiedy byśmy się dowiedzieli, że jest chory. Po pół roku, licząc od początku problemów z jedzeniem, dowiedzieliśmy się, że to celiakia

Mój syn również miał tendencje do zaparć, nikt w przychodni wcześniej nie zwracał uwagi że mało przybierał na wadzę. Teraz jak analizuje sytuacje to zaczęło się to po wprowadzeniu glutenu.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: pleomorfa »

Ale posiadając gen HLA-DQ2 i swoiste przeciwciała na gluten
Skoro ktoś posiada przeciwciała to znaczy, że reakcja autoimmunologiczna występuje, czyli choroba jest.

Natomiast z tego, co się orientuję choroba i alergia są od siebie niezależne i jedno nie wyklucza drugiego (że można mieć i to, i to).
Przy czym jeżeli są przeciwciała to można mówić już o celiakii.
Sprowadza się to i tak do jednego - do diety.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Szpunka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: wt 05 lut, 2013 20:13

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Szpunka »

Wiem,że sprowadza się to do diety.Ale przed przejściem na nią nie miałam wykonanych przeciwciał typowych dla Celiakii.
A teraz wspomniałam o przeciwciałach swoistych IgE czyli alergicznych,a nie np. przeciwko endomysium mięśni gładkich itp.
Nie zrobiłam ich przed przejściem na dietę i żałuję,bo chciałabym wiedzieć czy to genetyczna Celiakia czy tylko alergia..
I dlatego interesowała mnie ta zależność między genem,a alergią,którą mam.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

alergia to choroba z układu immunologicznego, a celiakia autoimmunologicznego, są to niezależne jednostki. gen celiakii dotyczy tylko celiakii- choroby z autoagresji, nie ma związku z reakcją alergiczną na gluten.
Kcal
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 45
Rejestracja: czw 12 cze, 2014 15:36

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Kcal »

dzisiaj znajoma zasugerowała mi powtórzenia badania na przeciwciała w innym laboratorium, myślicie że warto? Możliwa jest pomyłka?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Nietolarancja glutenu

Post autor: Leeloo »

w sensie których?
jak długo trwa dieta?
ODPOWIEDZ