Przed badaniami.. ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Witam,

Usłyszałam w czwartek od swojego lekarza, iż mogę chorować na celiakię lub mieć nietolerancję na gluten.

Bardzo złe samopoczucie zaczęło się ok. lutego. Okropne bóle wszystkich stawów i mięśni oraz depresja i przewlekłe zmęczenie, nie pozwalające na normalne funkcjonowanie. Wcześniej od jakiegoś roku, ciągłe wysypki, wypryski, głównie na czole, pośladkach. Dodatkowo sucha skóra. Wzdęcia, gazy, bóle brzucha, najgorsze po posiłku.

Zrobiłam mnóstwo badań i byłam u ogromnej ilości specjalistów. Aż w końcu zaczęłam czytać o wpływie glutenu na organizm i jego nietolerancji, zaczęłam eliminować gluten z diety i objawy zaczęły mijać, a mi od razu chce się od nowa żyć. Jak tylko sięgnę po produkt zawierający gluten, w przeciągu dwóch godzin zaczynają boleć mnie stawy kolanowe.

W piątek 4 lipca mam mieć kolonoskopię (wcześniej już dostałam skierowanie) ponieważ doktorka diagnozowała na początku (przed pojawieniem się objawów stawowych) nadwrażliwość jelita grubego. Po tym badaniu mam udać się do gastrologa i pewnie dostanę skierowanie na kolejne badania.

Przeczytałam, iż przed zdiagnozowaniem nie powinnam stosować diety bezglutenowej. I tu pojawia się moje pytanie. Nie chcę zapychać się żywnością stricte glutenową, ponieważ płakać mi się chce jak pomyślę o powrocie złego samopoczucia. Czy jest to konieczne? Czy ewentualnie mogę spożywać produkty, które zawierają gluten, ale w mniejszych ilościach? Mam nadzieję, że moje pytania nie są głupie. ;) ale od pół roku jestem diagnozowana bezskutecznie, żyć się nie chce i myśl o powrocie objawów, doprowadza mnie do płaczu... Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: Sheep »

A od kiedy nie jesz glutenu?
Niestety, do przeprowadzenia badan zdecydowanie nalezy byc na diecie glutenowej (normalnej), zeby wyniki nie byly falszywie ujemne. Czy oprocz gastroskopii zlecono ci tez przeciwciala? One dosc dlugo zanikaja, wiec jest szansa, ze wyjda we krwi, mimo diety bg.
Obrazek
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Glutenu nie jem jakiś miesiąc czasu.

Na razie mam mieć kolonoskopie...
I mam się zapisać do gastrologa, na wizytę pewnie będę czekać z miesiąc czasu.
Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że nie może mi dać skierowania na te badania, że musi mi je dać gastrolog.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: pleomorfa »

Warto wrócić do diety glutenowej, wyniki przeciwciał będą wtedy miarodajne. Tym bardziej, że zanim dojdzie do badań to dużo czasu minie i wtedy dieta bezglutenowa na pewno by mogła przekłamać wyniki.

Z tego, co wiem NFZ nie refunduje badań przeciwciał osobom dorosłym, więc to można zrobić na własną rękę. Najlepiej zacząć od IgA ogółem (nie wiem czy tego czasem nie może zlecić internista, ale trzeba byłoby się dowiedzieć, prywatnie koszt nie jest jakiś wielki), a potem dopiero konkretne przeciwciała.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: Anula80 »

MaggaRagga pisze:Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że nie może mi dać skierowania na te badania, że musi mi je dać gastrolog.
Nieprawda, ja dostałam skierowanie na gastroskopię z podejrzeniem celiakii od lekarza rodzinnego, czyli pierwszego kontaktu. Powiedz, że dzwoniłaś do poradni gastrologicznej i powiedzieli Ci, że lekarz rodzinny może wystawić takie skierowanie. Tylko musi skierować je do poradni endoskopowej na gastroskopię. Na gastroskopię też będziesz czekała i możesz ściemnić, że już masz skierowanie i się zapisać. Zawsze to trochę czasu zaoszczędzone. Jak się zapisujesz telefonicznie, to nikt nie sprawdza, czy to skierowanie na pewno masz. W razie jakiejś draki zawsze można zadzwonić i przesunąć termin
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Od wczoraj zajadam się glutenem... Czy we wtorek mogę spokojnie zrobić badania krwi? Czy organizm zacznie od razu wytwarzać przeciwciała po spożyciu?

Serdecznie proszę o informację jakie badania powinnam zrobić wstępnie?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: Sheep »

Pewnie lepiej byloby poczekac jeszcze jakis czas, zwlaszcza, ze z tego co piszesz, na gastro tez bedziesz musiala poczekac...
Zajrzyj tutaj, jest dokladny opis diagnozy i badan:
http://www.celiakia.pl/diagnoza/
Obrazek
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Czytałam właśnie. Zastanawiam się tylko czy należy zrobić wszystkie te przeciwciała czy np. jeden wynik może dać nam już potwierdzenie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: Leeloo »

jeśli masz szczęście i trafisz akurat w to przeciwciało, które masz ponad normę, to możesz zaprzestać dalszych badań. chociaż często lekarze chcą mieć kilka.
najpierw zbadaj IgA ogółem, a potem przeciwciała. na początek możesz zbadać na tranglutaminazę. Jeśli IgA będzie w normie- to zbadaj ją w obu klasach: IgA i IgG.
Kilka dni na glutenie to stanowczo za krótko na jakikolwiek wiarygodny wynik. wiadomo, że im dłużej na glutenie tym większa szansa na prawidłową diagnozę.
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

byłam u innego internisty, również nie dostałam skierowania na gastroskopię, termin do gastrologa za dwa miesiące, a potem pewnie na gastroskopię czekanie kolejnych trzech miesięcy. W końcu pewnie pójdę prywatnie, bo inaczej będę czekała rok na diagnozę. A tak długo nie mogę czekać, mam nadzieję, że w końcu uda się mnie zdiagnozować poprawnie, bo pomału żyć mi się odechciewa...

Co do przeciwciał to chciałam iść zrobić je jutro, bo już chyba nie jestem w stanie dłużej czekać...
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Mam dodatkowe pytanie? Czy przy celiakii jest się zawsze mega chudym? Pytam, bo ja do strasznie chudych nie należę. Raczej muszę się pilnować, żeby ograniczać jedzenie bo mam skłonności do tycia.

Pytam, bo jeśli to jest czynnik który zawsze występuje to obawiam się, że to nie celiakia. A jeśli nie celiakia to nie wiem co. Z bólu wpadłam w depresję i odwróciłam się od całego świata. Chcę poznać w końcu jakąś diagnozę.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: pleomorfa »

Czy przy celiakii jest się zawsze mega chudym? Pytam, bo ja do strasznie chudych nie należę
Nie. Zależne jest to od reakcji organizmu na gluten i stopnia wyniszczenia jelit (przy dużym zniszczeniu kosmków nie ma wchłaniania = chudnięcie). Natomiast są przypadki, kiedy człowiek zwyczajnie po glutenie puchnie (np. ja i nie mogłam schudnąć, a nawet tyłam, choć nie powinnam).

Chudość jest jedynie w klasycznym obrazie, a jak już pewnie wiesz klasyczny obraz wcale nie musi występować.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: Leeloo »

Nie ma reguły. Można mieć celiakie i być otylym. Zarówno dziecko jak dorosły. Masa ciała nie jest tu żadnym wyznacznikiem choroby.
Gluten moze powodować/potegowac tą depresję. Poczytaj sobie info ze strony naszego Stowarzyszenia: www.celiakia.pl
Są tam zakladki oobjawach i skutkach nieleczonej choroby. Wzmianka o zaburzeniach psychicznych i depresji jest fajnie przedstawiona
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

No ja właśnie czuję się taka spuchnięta. Nie mogę przykucnąć bo czuję, że mam tak spuchnięte łydki, że nie dam rady się na nich oprzeć. Ostatnio spożywam normalnie produkty glutenowe przed badaniami i mam wrażenie że przytyłam w miesiąc, ale właśnie to przytycie bardziej odbieram jako spuchnięcie jak balonik. Bo wcale nie widzę, żeby tkanki tłuszczowej jakoś wybitnie przybyło.

W końcu idę zrobić przeciwciała w poniedziałek, a potem do gastrologa i w końcu się wyjaśni.
MaggaRagga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob 28 cze, 2014 19:11

Re: Przed badaniami.. ?

Post autor: MaggaRagga »

Leeloo pisze:Poczytaj sobie info ze strony naszego Stowarzyszenia: http://www.celiakia.pl
Są tam zakladki oobjawach i skutkach nieleczonej choroby. Wzmianka o zaburzeniach psychicznych i depresji jest fajnie przedstawiona
Po troszę czytam, ale nie znając diagnozy nie chcę się nakręcać. Już mi od lutego lekarze milion chorób wkręcili, więc już nie chcę się na nic nastawiać.
ODPOWIEDZ