celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

spróbuj mleka bez laktozy. ser żółty ma bardzo mało tego cukru, więc jak się uprzesz, to możesz zobaczyć jak go tolerujesz. Zależy co mówi Twoje ciało, nietolerancje laktozy się czuje.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

A czym mogę zastąpić śmietanę do zupy lub ogólnie śmietanę?
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

śmietana sojowa, ryżowa. są w eko sklepach i większych supermarketach na dziale zdrowej żywności.

można sobie też samemu zrobić:

http://wegannerd.blogspot.co.uk/2013/10 ... yzowa.html

http://wegetarianka.blox.pl/tagi_b/3139 ... anska.html

a tu wyśmienicie i ogólnie jak sobie zrobić niezwierzęcy nabiał ;) :
http://www.zielonawsrodludzi.pl/2013/01 ... mleko.html
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

Witajcie
Bylam dzisiaj u gastroenterologa i tak jak pisaliscie powiedzial mi, ze krew daje 95% pewnosci, a biopsja 100%. Spytalam jaki mam stopien odpowiedzial, ze miedzy 3 a 4. Mam 100% diete trzymac i mam miec spotkanie z dietetykiem, oprocz tego badania na inne te witaminy, kosci beda sprawdzac itd. Na dodatek zrobia mi rezonans brzucha i na kartkach zauwazylam , ze wpisal podejrzenie EATL ;( czyli chloniak jelita cienkiego, zalamalo mnie to, szkoda, ze zauwazylam, jak juz kartki w rejestracji oddawalam, bo chociaz bym cos sie spytala....Bedzie dzwonil do hematologa dlaczego to tak trwa dlugo, okazalo sie, ze nawet wizyty mi nie zapisala, juz o badaniach nie wspomne Za 6 tygodni mam isc do niego z kompletem badan ten rezonans itd. Powiedzial, ze mam niedowagi juz 12 kilo. Nie mialam wizyty u hamatologa wiec nie wiem czy jest 'szansa' na inny chloniak, za to kolejny wezel mam powiekszony dzisiaj sprawdzalam i tak faktycznie pod pacha jest dalej :(


i jeszcze mam pytanko, moze troche glupie, ale wole sie upewnic
W pracy czasami jeszcze jem frytki, ale zauwazylam, ze tez maja tam samosa (ciapackie jedzenie z maka tak mi sie wydaje) i oni te samosa podejrzewam wrzucaja do tego samego oleju. Czy to znaczy, ze nie powinnam juz jesc tych frytek? Czy w oleju to ten gluten sie nie niszczy te kawaleczki ? Jak to jest z tymi frytkownicami?
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: pleomorfa »

Nie możesz spożywać frytek z tego samego oleju. Obróbka cieplna nie niszczy glutenu. Z frytkownicami jest tak, że najlepiej mieć jedną, w której smaży się tylko rzeczy bezglutenowe takie jak np. frytki właśnie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

na zapas się nie martw, rób badania i nie skupiaj się na najgorszym, co będzie to będzie.
teraz tylko spokój i pozytywne podejście do sprawy.

Tych frytek w pracy nie tykaj, chyba że zapewnią i nawet pokażą, że smażone są oddzielnie, same fryty. W UK nie będą robić z tym problemu. Tu nawet fast foody na swoich billboardach zaznaczają gwiazdkami, że np. kurczak smażony jest na tym samym oleju co ryby (gdyby ktos miał rybne alergie).
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

Lelloo dzieki za odpowiedz tak madrze mi naisalas i pocieszylas mnie, ze twoja odpowiedzi skopiowalam juz na innym portalu, zeby pocieszyc dziewczyne g:D

Narazie dostalam skierowania z data na dwa badania : densytometria kosci i mri jelita. Tylko sie tak zastanawiam mam miec jeszcze tomografie a juz mialam rtg, czy to nie za duza dawka tego promieniowania w tak krotkim czasie?
Czy ktos mial te badanie mri jelita, jak mam sie przygotowac, mam to opisane na 15 kartek podaniowych, ale z boku szkraba z 'adhd' ktory namietnie mi je wyrywa i oprocz tego, na noc (weekendy) ide do pracy, a w tygodniu pracuje w ciagu dnia, wiec potrzeba mi czasyu, zeby to ogarnac, a moze juz ktos mial takie badanie.

Co do diety trzymam sie i gotuje dzisiaj zrobilam pizze bg, ale raz chyba zjadlam czipsa ziemniaczanaego pieczonego (w mc donalds) z przyprawami i podejrzewam, ze tam mogl byc gluten, jezeli czegos nie wiem to zakladam, ze byl. Z tym wyjatkiem, dieta jest tak mysle 100% bg jem duzo warzyw owocow i wszystko bg (napisane na opakowaniu), ale znow 2 kg poszly w dol :029: i straaaaasznie mi wypadaja wlosy co z tym zrobic? Odzywki mam z polski, stad itd nic nie pomaga. Moze cos jesc, cos na wlosy, znacie cos takiego?


Dzisiaj rozmawialm z kuzynka, ktora ma Hashimoto i tez diete bg, ona mi powiedziala, ze jej lekarz powiedzial, ze nie ma czegos takiego jak dieta bg 100%, bo gluten jest prawie wszedzie i jej lekarz powiedzial, zeby nie przesadzala z ta dieta, bo i tak glutenu nie wyeliminuje. I stwierdzil (ow lekarz), ze maka bg to dopiero jest 'dziadostwo'.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

proszę i do usług :sylwester:

ja jednak radziłabym przeczytać raz te kartki, nie wiadomo jak w UK robią dokładnie to badanie, na jakim sprzęcie, co Ci chcą podać itd. potem będziesz się pod czymś takim podpisywać, więc lepiej świadomie postawić swoje nazwisko.

zazwyczaj do mri przygotowanie jest minimalne, ale jak mówię, nie wiem czy nie zrobią Ci wlewu, czy nie podadzą czegoś doustnie itd.

czips ziemniaczany? co to jest, ma jakieś nadzienie? frytki z maca są BG, w UK również, więc jeśli był smażony z nimi, to kwestia tego nadzienia. Ale mógł być też smażony obok nuggetsów i wtedy mamy gluten. Musisz pytać o takie rzeczy przy zamawianiu, albo przed wyjściem sprawdzać tabelę alergenów w necie lub pytać bezpośrednio przez mejla/fejsa.

ja żyję po 8 rtg w ciągu 10 minut, i teraz jak się zastanowię, rtg i tomografię miałam też bardzo blisko siebie. a na co ta tomografia teraz jest? piszesz o mri i densytometrii, a tomo w jakim celu?
uważam, że jak się raz na jakiś czas przejdzie taką intensywną diagnostykę, to nic się nie stanie, bez przesady, chyba lepiej wiedzieć co się dzieje, kiedy coś się ewidentnie dzieje, niż obawiać się skutków ubocznych promieniowania (przyjmowanego i tak od wielkiego dzwonu, przecież nie badają Cię tak od lat ;) ). Dzieci z nowotworami mają co chwilę jakieś kontrolne czy nagłe skany, a i tak są już mocno uszkodzone i osłabione. Powiem tak- ryzyko ryzyku nierówne.

na włosy- zbadać ferrytynę i witaminę D. po czym wdrożyć jeśli wyjdą braki + cynk, selen, wit. A, E i witaminy z grupy B + picie skrzypu polnego i pokrzywy + domowa odżywka drożdży kuchennych/żółtek. w 2 miesiące powinno być ok.
Domowa wcierka z wody i zmielonej kozieradki czyni cuda, ale nie wiem czy dostaniesz w UK coś takiego.
co do diety na włosy- orzechy, migdały, mango, czarna porzeczka, truskawki, wszelkie pestki, amarantus, kasza jaglana, marchewka, jagody- borówki, gryka, jaja, drób, zielone warzywka, ryby i krewetki.

z jednej strony lekarz ma trochę racji, bo produkty bezglutenowe mogą mieć gluten do poziomu 20ppm/100g produktu.
ale z drugiej mańki- jeśli ktoś żywi się mięsem, rybami, mlekiem, warzywami i owocami w postaci nieprzetworzonej, orzechy i pestki, płucze nieglutenowe ziarna, używa czystych nieglutenowych mąk to uważam,że jest na 100% diecie BG.
także tekst, że ma "nie przesadzać" uważam za mocno niepoprawny z jego strony. to co, celiacy mogą sobie strzelić pszenną bułkę raz na tydzień, bo i tak nie wyeliminują glutenu? to jakim cudem kosmki na diecie jednakowoż odrastają? podejście lekarzy do diety...bez komentarza. :|
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

na wlosy jestem raczej za metodami naturalnym, rozne wcierki itp. wiec sprobuje te drozdze i wlacze wiecej tych produktow co napisalas Lelloo :)

Co do badan ten rezonans ma byc na srawdzenie tego chloniaka, pobieznie sprawdzilam, ze mam wziac dzien wczesniej leki przeczyszczajace, w dzien badania lewatywa i mam sobie posmarowac wazelina, wiec same przyjemnosci mnie czekaja :galy:

Reszta badan to na sprawdzenie kosci, czy osteoporozy nie ma, no i na te wezly czemu sa powiekszone i ile dokladnie.

Czy po miesiacu diety juz powinnam widziec jakies efekty? Dodatkowe kilogramy, by mi sie przydaly :D
A czy moze byc tak, ze np. na diecie wychodza mi jakies dodatkowe dolegliwosci, pobolewaja mnie stawy w rekach, mam problemy z dziaslami (bylam u dentysty wszystko jest ok, przeswietlenie ok), jezyk geograficzny mnie neka (wczesniej w miare bylo ok), te garsciami wychodzace wlosy.... Tzn, czy np. teraz organizm sie 'odtruwa', a wczesniej to sie kumulowalo wszystko i teraz mecza mnie nowe dolegliwosci.

I czy jak zjem (jestem pewna, ze diete trzymam), ale jak zjem nieswiadomie cos co zawiera gluten, to wtedy te jelita sie nie odbudowuja juz w tym momencie, czy jak to jest, przez ten powiedzmy malutki kawalek niwecze cale trudy trzymania diety?
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

zbadaj sobie tą ferrytynę i wit D, wtedy będzie wiadomo czy to nie tutaj jest problem. a wcierki i maseczki nigdy nie zaszkodzą, wręcz przeciwnie g:)

nic się nie martw, to przygotowanie jest całkiem całkiem. Masz wziąć jakieś tabletki na przeczyszczenie?

Czy powinnaś- nie ma reguły. Każdy inaczej reaguje. Znam osoby, które po kilku latach przytyły, są też takie które w miesiąc zmieniły rozmiar ubrania. Nic a nic nie przytyłaś? A schudłaś? Pilnujesz kaloryczności i gęstości odżywczej diety?

Ja przechodziłam detoks na początku diety. U Ciebie dodatkowo dochodzi to co masz jeszcze niezdiagnozowane.

Język geograficzny? jak długo? Lekarz tego nie ogarnął?

Jednorazowa wpadka może dać objawy, ale nie musi. Przy wpadce, o której na pewno wiemy że miała miejsce, wpijemy dużo wody, żeby gluta wypłukać.
Nie zrujnuje to całej diety, nie usunie nagle wszystkich kosmków itd :)
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

Wiem po witamine musze isc d, mam jest duzy niedobor, mialam juz badana. Pojde i chyba kolejne wezly mi sie powiekszyly, tym razem nad obojczykiem z dwoch stron :( , spytam o to od razu. A czy u was sa one wyczuwalne, czuje takie skupisku z dwoch stron obojczyka, ale tego nie widac (tak np. jak tego na szyi) i moze je czuc bo juz taka chuda jestem? Czy u was tez sa wyczuwalne, chociaz troche?

Do rezonansu mam pic jakies saszetki dzien wczesniej na przeczyszczenie i oczywiscie lewatywa.

Z jezykiem walcze juz 2-3 lata, mialam badania na drozdzaki itd nic nie wykazalo, to na pewno nie jest rodzinne, bo nikt u mnie tego nie ma, bralam antybiotyki doslownie co tydzien, ale zadne nie pomogly, pozniej za inne dolegliwosci sie wzieli i temat odszedl na dalszy plan. Dentystycznie tez wszystko ok.
pozdrawiam :D
Magda79
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: pn 17 cze, 2013 15:12

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Magda79 »

Te saszetki to pewnie Fortrans - taki lek n a przeczyszczenie, jedna saszetka n a litr wody, nie wiem tylko po co później lewatywa, przecież po tym środku w jelitach nie zostaje kompletnie nic, próżnia chyba. Ja ten środek musiałam brać przez tomografią jamy brzusznej , najgorzej że jelita musiały być nim wypełnione podczas badania, więc piłam go na siłę łyczkami przed gabinetem, zaciskając zwieracze coby nie popuścić górą lub dołem :039: , a potem jeszcze badanie swoje też trwało,
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: Leeloo »

w takim razie to może być jedna z przyczyn wypadania włosów- musisz dostać witaminę D, najlepiej w kropelkach!

mi węzły wychodzą rzutami, ale nie ma znaczenia, u Ciebie trzeba skończyć diagnostykę. Wykluczyć m.in. wirusy np EBV, CMV, mononukleozę, chorobę kociego pazura, boleriozę, toksoplazmozę itd.

nie wiem czy w UK funkcjonuje Fortrans, ale zapewne coś w ten deseń. czasem robi się lewatywę tuż przed badaniem, to nic nadzwyczajnego. wiele osób mimo 4 litrów Fortransu w badaniu ma nieoczyszczone jelita, to zapewniam g:)

powtórzyłabym badanie na drożdżaki. a jak u Ciebie z hormonami? i wątrobą?
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: justek625 »

saszeta nazywa sie Picolax, badanie mam na 11, a mam ja wziac dzien wczesniej o 4, wiec u mnie w domu nikt do toalety po tym czasie nie ma prawa sie zblizac :D
Boje sie wlasnie, ze tam tez musze cos pic badanie trwa ok 40 min i na lezaco pewnie, a jak wypije wode to musze isc do toalety siku, bo inaczej nerka mnie boli :/, juz nie wspomne ze to tez ma zadanie przeczyszczajace, Magda to co ja tam moge miec rozwolnienie jeszcze, podczas badania? :zdziw: :galy:

Cos ostatnio mi swita, ze na kartce z moczu mialam napisane krysztalki, wiec chyba naprawde sa tam kamienie.

Mialam badanie na te wszystkie juz borelioza, mcv, mono, tokso, koci pazur, hiv, rozne wirusy EBV czy jakos tak, zoltaczka a nawet chlamydia, wszystkie negatywne i ani jednego nawet wczesniej nie mialam.

na drozdzaki przez pol roku mialam co chwile ( w zwiazku z tym jezykiem), dostalam nawet leki ktore mialy utzrymywac sie przez dluzszy czas w organizmie na wlasnie rozne grzyby itd i nie bylo poprawy nawet o 1%

Te na watroby mam ok, raz biribulina byla podwyzszona, ale w kolejnych badaniach byla juz norma. Tarczyca jest zawsze ok i to wszystkie te parametry

Z wszystkich badan mialam pozytywne tylko ANA i jest zawsze dodatnie (notabene jest pozytywne tez przy chloniakach).

Dziwny przypadek ze mnie sa jakies objawy, wezly powiekszone, ogromny spadek wagi, a wszystkie wyniki ok. Wezly moga wskazywac na jakas infekcje, ale jaka i ktora by trwala ponad rok? ldh itd wszystkie sa w normie raz mialam tylko podwyzszone ob i crp, ale ogolnie zawsze wyniki sa ok. Teraz dlatego postanowili zrobic tomografie i rezonans.
Dla mnie to wszystko dziwne, bo mam wielka teczke zalozona u lekarza z wszystkimi badaniami, a czy nie lepiej bylo zrobic biopsji wezla od razu? przeszlam tyle badan (usg wezlow, brzuche nerki, gastroskopie, rtg rak, rtg klatk, wszystkie te wirusy, ana, ena ds dna >4, immunoglobiny, czynnik reumtoidalny tarczyca, watroba, anty ttgi...), ktore na pewno kosztowaly krocie, a nic nie wyjasnily.... Jezdzialam i jezdze 2 razy w tygodniu do lekarza, krew pobierana ciagle i to czasami po 7-10 fiolek i wyniki sa ok. Jezdze juz do reumatologa, kardiologa, gastro, urologa, hematologa. Po roku nic sie nie zmienilo dalej boli nerka, dalej sa powiekszone wezly (chyba juz 2 kolejne), no ale wiem, ze mam celiakie :053: W sumie to wiedzialam, ale myslalam ,ze mialam :D

Plus jest taki, ze przebadana juz bede na pare lat :D O lekarzach w sumie nie moge powiedziec zlego slowa, moze to brak mojej wspolpracy, bo nastawiona bylam, ze na pewno nie mam chloniaka, ale ostatni lekarz powiedzial mi, ze osoby z celiakia musza miec zachowana czujnosc i, ze moj system immunologiczny przez wiele lat byl pobudzony.

Dodam, ze w Polsce tez przez wiele lat bylam badana na ciagle bole brzucha, utraty przytomnosci, nawracajace infekcje pecherza itp, ale nikt nigdy sie mnie nie spytal, czy ja kiedys bylam na cos chora, albo nawet nie skojarzyl jezeli taka inforacja o celiaki byla wpisana.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: celiakia dziecinstwo wyniki i wezly

Post autor: pleomorfa »

na drozdzaki przez pol roku mialam co chwile ( w zwiazku z tym jezykiem), dostalam nawet leki ktore mialy utzrymywac sie przez dluzszy czas w organizmie na wlasnie rozne grzyby itd i nie bylo poprawy nawet o 1%
W sensie co chwile były robione na badania na drożdżaki? Wymazy etc. ?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ