pytanie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
natasha
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 lut, 2004 20:37

pytanie

Post autor: natasha »

Witam mam pytanie:
Czy zjedzenie, np. jednego pączka przy diecie bezglutenowej będzie miało jakiś wpływ na mój organizm??
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Po pierwsze, można zrobić bezglutenowe, a po drugie po to jesteś na diecie, żeby móc jakoś funkcjonować. Ten smaczny pączek kupiony w cukierni zniszczy znowu "parę" kosmków w Twoich jelitach. A chyba nie o to chodzi.
Życzę wytrwałości w opieraniu się glutenowym przysmakom, czego uczę moje pociechy od kilku lat.
natasha
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 lut, 2004 20:37

Post autor: natasha »

Dziekuję za odpowiedź. Mam celiakie dopero od 3 miesięcy i nie łatwo mi jest się jeszcze przystosować, a w dodatku mam od pół roku cukrzyce insulinozależną i cięzko jest mi pogodzić te dwie diety naraz:( Na szczęście znalazłam tu dużo przepisów na różne smaczne rzeczy. Będę próbować :)
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Mówisz że masz celiakię od 3 m-cy i trudno Ci przyzwyczaic się do takiego życia.W to nie wątpię ale jak widzisz przy tej chorobie nie można sobie pozwolic nawet na takiego pysznego paczka z cukierni.
Ja kiedy dowiedziałam sie że muszę byc na diecie bezglutenowej to był dla mnie jakis koszmar tym bardziej że należę do łasuchów.
I na początku oczywiscie pilnowałam się żeby jeść tylko produkty bezglutenowe,lecz przyszedł dzień kiedy wydawało mi się że jak zjem 2 chrupki które zawierały mąkę przenną to nic strasznego się nie stanie.
Niestety następnego dnia rano już męczyłam się z biegunką i nudnościami ból brzucha był tak silny że słaniałam sie na nogach dopiero kiedy wzięłam loperamid wszystko się uspokoiło, od tamtej pory nawet nie myślę by się skusić na co kolwiek gdzie jest, nawet odrobina glutenu.
Pamiętaj że jeśli trzymasz dietę nawet pół roku i zjesz choćby odrobinę glutenu cała dieta i twój wysiłek idzie na marne bo znów niszczysz kosmki jelitowe które przez te pół roku się regenerowały.Pozdrawiam :wink:
natasha
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 22 lut, 2004 20:37

biegunka??

Post autor: natasha »

Ja nigdy nie miałam wyraźnych objawów celiakii, tylko przy badaniu cukrzycy wyszło mi, że coś jest nie tak. Dlaczego nie odczuwałam żadnych objawów, pomimo tego, że moje kosmki (czy coś tam) jest zniszczone :?:
Renata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 22:12

Post autor: Renata »

Celiakia to taka podstępna choroba, nie u wszystkich objawy są takie same,u niektórych objawy bardziej się nasilają a u innych są takie że chory nie zwraca na nie nawet uwagi.Czasem napewno bolał cię brzuch albo był wzdęty lub miałaś nudnośći ,tylko nie zwróciłaś na to uwagi bo być może pomyślałaś sobie że coś zjadłaś i ci zaszkodziło.Mogło być też tak że raz w m-cu miałaś jakieś zawirowanie w jelitkach i również nie było to dla ciebie takie istotne.
Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ