Celiakia a depresja i stany lękowe

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Kasiabezglutenu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 12 paź, 2014 19:37

Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Kasiabezglutenu »

Czy ktoś z Was ma/miał stany lekowe i depresje, która po wprowadzeniu diety( na skutek diagnozy celiaki) ustąpiła i wrócił do dobrej kondycji psychicznej?

Diagnozę celiaki mam od tygodnia, depresje od kilku miesięcy. Zastanawiam sie na ile może ona być wynikiem celiaki...
I czy wiecie coś na temat leku Asentra - w kontekście celiaki?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

Znam wiele takich osób, ale to trochę zajmuje. najważniejsze to 100% dieta bez glutenu, jeśli są braki witamin i minerałów to konieczna suplementacja, w tym tran z witaminą D.

Zobacz sobie tutaj:
1. objawy celiakii:
http://www.celiakia.pl/objawy/

zmiana usposobienia, często depresja

2. skutki nieleczonej celiakii:
http://www.celiakia.pl/nie-leczona-celiakia/

Układ nerwowy: autyzm, padaczka, depresje, nerwice, schizofrenia, otępienie, demencja, różnego rodzaju miopatie, zaburzenia równowagi, mowy, oczopląs.

Bardzo charakterystyczne jest także występowanie u chorych na celiakię zaburzeń psychicznych i psychiatrycznych. Aż 10% z nich cierpi na zespoły depresyjne, a w pełnoobjawowej postaci choroby zaburzenia zachowania widoczne są już w dzieciństwie.

jak widzisz, Twoje choroby są tu obecne i celiakia mogła je wywołać/nasilić.

Zobacz co jest w składzie tego leku, czy są pochodne pszenicy np skrobia itd. Lek ten celiakii nie wyleczy, nie ma leku na tą chorobę. Jedynym lekarstwem jest ścisła dieta bezglutenowa.
Kasiabezglutenu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 12 paź, 2014 19:37

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Kasiabezglutenu »

Dziękuje za informacje, zastanawiam sie czy nie odstawić leków antydepresyjnych, jeżeli ścisła dieta pozwoli wrócić mi do dobrej kondycji. Gastrolog która zdiagnozowała chorobę twierdzi ze po wprowadzeniu diety stany lekowe i depresja miną. Znalazłam informacje ze mogę przyjmować Asentra przy celiakii, choć przy każdym braniu dawki mam mdłości. suplementacje dostaje ponieważ mam anemię wiec i witaminę D, tardyferon(żelazo) b6 i b12
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

wzbogać dietę w kwasy NNKT - omega 3 (tran, ryby MORSKIE, owoce morza, pestki dyni, orzechy, olej lniany!, olej rzepakowy).

o odstawieniu i jego sposobie powinien zadecydować lekarz, który je przepisał, najlepiej po konsultacji z gastrologiem (który ma rację).
arti
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pn 14 kwie, 2014 19:20

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: arti »

Kasiabezglutenu nie przejmuj się stanem swojej psychiki , najważniejsze teraz jest tak jak Leeloo napisała , ścisła dieta bezglutenowa no i trzeba trochę poczekać a będzie dobrze ;) Czasami warto jeszcze popracować nad eliminacją czynników obniżających nastrój w życiu codziennym. Ja miałem taką depresję kiedyś że ...ech , szkoda gadać , teraz na szczelnej diecie bg wszystko idzie w dobrym kierunku :)
Kasiabezglutenu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 12 paź, 2014 19:37

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Kasiabezglutenu »

ciesze sie ze ścisła dieta umożliwi mi powrót do stanu sprzed depresji, odkad sie dowiedziałam o chorobie jestem na ścisłej diecie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

miejmy nadzieję, że dieta BG rozwiąże w całości Twoje problemy. na pewno będzie lepiej. cierpliwości i wytrwałości! bezglutenowo znaczy pysznie, zdrowo i wyjątkowo g:D
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Derwid »

Tak, depresja może być spowodowana celiakią, a po przejściu na dietę może ustąpić.

Musisz jednak pamiętać, że depresja (zwłaszcza tzw. duża, czyli taka przez duże D) to poważna choroba, która może mieć różne przyczyny (często współistniejące ze sobą), m.in. biologiczne, społeczne/rodzinne, psychiczne, związane z wydarzeniami życiowymi, związane ze stylem życia. Dlatego nie można jej lekceważyć, zwłaszcza gdy wiąże się np. z destruktywnymi myślami, tendencjami samobójczymi, urojeniami czy zagrożeniem życia.
Nie wiem, co masz na myśli mówiąc o depresji w twoim przypadku. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że miewałem "obniżony nastrój", a po wprowadzeniu diety czuję się dużo, dużo lepiej i mam więcej energii.

Co do lęku (lub zaburzeń lękowych), to jest to coś trochę innego. Trudno mi powiedzieć, na ile lęk może być spowodowany celiakią, ale znalazłem taki krótki artykuł (jest wzmianka o lęku):
http://bezglutenu.pl/celiakia-objawy-psychiczne/

Nie zmienia to faktu, że zawsze trzeba szukać rzeczywistych przyczyn swoich dolegliwości (czasem mogą być one nieuświadomione), dbać o zdrowy styl odżywiania i życia w ogóle oraz nigdy się nie poddawać (wiem, to ostatnie dla osób z depresją bywa najcięższe). Powodzenia!

[co do wspomnianego leku - nie mam żadnych informacji]
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

"Podstawową metodą terapii jest wyeliminowanie z diety glutenu oraz intensywna suplementacja brakujących składników odżywczych." czyli to co napisałam w pierwszym poście. niby nic, mało kto o tym mówi, brzmi nieprzyzwoicie banalnie, a jednak -> niedobór witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych, lecytyny, innych składników odżywczych oraz zaburzona mikroflora jelitowa znacznie obniżają funkcje poznawcze, powoduje/nasila zaburzenia psychiczne.
ale po co podejść do sprawy holistycznie, przebadać pacjenta, spróbować od fundamentu - zbilansowanej, optymalnej diety. Lepiej od razu wcisnąć chemię i człowieka uzależnić od wizyt, recept i leków (* pomijam skrajności, kiedy osobą trzeba się szybko zająć, bo zagraża sobie i otoczeniu).
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Derwid »

Nie pisałem o lekach. Tabletki nie są i nie powinny nigdy być podstawowym panaceum na problemy związane z depresją (swoją drogą, wyobrażam sobie reakcję mojego lekarza pierwszego kontaktu, gdybym np. przyszedł i powiedział "mam depresję" :) ).
Tabletki / chemia to nie jest również dobre rozwiązanie dla osób z podniszczonym układem pokarmowym (celiaków).

Chciałem swoim postem zwrócić uwagę na to, że depresja lub zaburzenia lękowe to poważne zaburzenia, często spowodowane wieloma czynnikami. Są inne sposoby leczenia niż tabletki (które powinny być i tak stosowane tylko doraźnie/krótkoterminowo, bo nigdy nie sięgają prawdziwych przyczyn depresji) np. przestawienie się na zdrowszy tryb życia (dieta, sen, aktywność fizyczna), psychoterapia itp.

Inna sprawa, ze dzisiaj ludzie używają słowa "depresja" w wielu różnych kontekstach, często nie do końca zgodnych z medycznym znaczeniem tego słowa.
Kasiabezglutenu nie sprecyzowała dokładnie swoich objawów (jak już pisałem, ogólnie rozumiane "zaburzenia depresyjne" lub "zaburzenia lękowe" to dwa różne tematy, często dużo poważniejsze niż nam się wydaje). Oczywiście pierwszym krokiem jest tutaj wprowadzenie diety (przez kilka miesięcy) i weryfikacja swojego stanu psychofizycznego po tym czasie. Artykuł opisywał właśnie zaburzenia typowo związane z celiakią, które można rozwiązać dietą.
Nie oznacza to jednak, że dieta jest ZAWSZE rozwiązaniem wszystkich przyczyn, podejście holistyczne też ma czasem swoje racjonalne przesłanki i jeśli po kilku miesiącach stan nie ulegnie poprawie, wówczas warto poszukać innych przyczyn i zwrócić się np. do psychoterapeuty.
Kasiabezglutenu
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 12 paź, 2014 19:37

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Kasiabezglutenu »

Dzięki za odpowiedzi :) Depresja i stany lękowe wystąpiły na skutek tragedii w rodzinie. Przez rok starałam się radzić sama ale tragedia + inne problemy mnie przerosły i od pół roku jestem na lekach. Chodzę na psychoterapię i jest lepiej. Ale od kiedy dowiedziałam się, że mam celiakie zaczęłam się zastanawiać czy ten stan nasilenia problemów z samopoczuciem psychicznym nie nasilił się wtedy kiedy celiakia dała objawy widoczne. Nie chcę być na lekach właśnie ze względu na zdrowie i zniszczony układ pokarmowy. Skonsultuje się z psychiatrą, tylko z chciałam zapytać doświadczonych celiatyków :) czy choroba znacząco może nasilić depresję?
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Derwid »

Celiakia może przez wiele lat być niezauważana, więc trudno określić, jak długo mogła ona u Ciebie występować.
czy choroba znacząco może nasilić depresję?
Myślę, że tak (ale nie traktuj moich słów jak wyroczni, bo nią nie jestem). Choroby typu celiakia są chyba jednak wciąż niedoceniane przy diagnozowaniu przyczyn tego typu zaburzeń (swoją drogą ciekawy jestem statystyk celiakia a depresja).

Koniecznie stosuj dietę.
BARDZO WAŻNE: nie odstawiaj sama tabletek, tylko poinformuj swojego terapeutę o celiakii (dobrze byłoby poprzeć to wynikami badań, które mówią o stanie układu pokarmowego). Odstawianie leków antydepresyjnych to często dłuższy proces i nie powinien być podejmowany na własną rękę.
Psychoterapeuta to Twój sprzymierzeniec w drodze do dobrego zdrowia, na pewno zrozumie Twoją sytuację i być może będzie dało się stopniowo odstawić tabletki (lub np. ograniczyć dawkę). Tabletki są często ważnym elementem na początku terapii, który umożliwia podjęcie dalszych kroków.

Tyle mogę doradzić od siebie. W leczeniu depresji ważnym czynnikiem w drodze do zdrowia jest uświadomienie sobie potencjalnych (realnych) jej przyczyn - i właśnie zrobiłaś ku temu kolejny krok. Masz więc teraz w ręku nowe narzędzie do walki z nią (dieta).
Kontynuuj również psychoterapię.
Pamiętaj, że depresja jest chorobą, którą można wyleczyć.

Życzę powodzenia, słońca i zdrowia!
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

całkowicie podpisuję się pod postami Derwida. Dzięki Kolego, że to napisałeś.
Awatar użytkownika
Derwid
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 17:12
Lokalizacja: Śląsk

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Derwid »

Nie ma za co.

Jeśli chodzi o dietę przy depresji, to Leeloo napisała praktycznie wszystko. Ważne jest rutaj włączenie produktów zawierających tryptofan oraz o prawidłowym stosunku tryptofanu do aminokwasów w celu wsparcia produkcji serotoniny. Oprócz tych, które wspominała Leeloo (nie będę powtarzał) możesz jeszcze pomyśleć o ziarnach sezamu, migdałach, tofu, ziarnach soi. Niestety, nie jestem w stanie Cię wesprzeć jeśli chodzi o znalezienie bezglutenowych produktów tego typu (ją np. źle się czuję po kupnie prażonych pestek dynii firmy tentor z marketu).
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia a depresja i stany lękowe

Post autor: Leeloo »

Derwid spróbuj firmę Kresto.

dodam jeszcze banany, indyka, wołowinę, spirulinę, sery żółte, zielone warzywa i kaszę gryczaną.
ODPOWIEDZ