CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i FE

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i FE

Post autor: AgaD »

Witam serdecznie
Przeszukałam prawie wszystkie posty , ale nie znalazłam odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Mam nadzieję , że mi pomożecie , ukierunkujecie ..... bo nie wiem co już mam robić. W olbrzymim skrócie o sobie.
Hashimoto zostało u mnie zdiagnozowane po 1 ciąży ( 12 lat temu) , w chwili obecnej przyjmuje Euthyrox N125. Nie przejmowałam sie tą chorobą , bo tak jak mnie przekonywano to jest tylko zapalenie tarczycy i bardzo łatwo sie je leczy - w tej nieświadomości żyłam bardzo długo.....
Problemy z zajściem w 2 ciążę, po 5 latach starań , udało sie :) Ciąża przebiegła wzorowo, wyniki miałam pierwsza klasa :)
Niedokrwistość Addisona Biermera została wykryta przez przypadek po 6 m-cach po porodzie 2 dziecka ( 7 lat temu). W chwili obecnej przyjmuję 1 x w m-cu domięśniowo Witaminę B12 w dawce 1000mcg. Wyniki morfologii strasznie mi sie popsuły , włącznie z samopoczuciem.
Celiakia zostala zdiagnozowana potwierdzona w tym roku 2014 w maju. Od tego czasu jestem na diecie bg. Sądziłam, że "wyrok" CELIAKIA rozwiąże mój problem i moje wyniki krwi wróca szybko do normy , niestety tak nie jest i dlatego szukam pomocy , nie wiem do kogo mam już uderzyć , kto może mi pomóc ....
Obrzęki limfatyczne z którymi już sobie nie radzę. Rano wstaje z opuchniętą twarzą i już niewidocznymi kostkami, na koniec dnia , opuchlizna z twarzy schodzi , pozostaje w nogach aż do wysokości ud 
Poniżej opisze moje wyniki ( te które są poniżej lub powyzej normy) , które już mam wykonane i jak wyglądają
Morfologia :
HGB 9.51g/dl przy normie 11.00-18.00 w IV'2014 mialam 8.1g/dl
HCT 30.82% przy normie 35.00-60.00
MCV 69.43fL przy normie 80.00-99.00
MCH 21.43pg przy normie 27.00-31.00
MCHC 30.86g/dl przy normie 33.00-37.00
RDW 17.73% przy normie 11.50-14.00

Białko całkowite 6.8g/dl przy normie 6-8
Frakcje Albumin , Alpha1, Alpha2, Beta, Gamma wszystko w normie.
żelazo 15ug/dl przy normie 50-170 . Łykanie żelaza w każdej postaci nic nie dało, nie odważyłam się na zastrzyki
TIBC 420ug/dl przy normie 250-400
UIBC 384ug/dl przy normie 213.00-255.00
ferrytyna 7ng/ml przy normie 13-150
transferryna 386mg/dl przy normie 200-360
witamina B12 16.4pmol/L przy normie 25.1-165 ( - gdzie przyjmuje co m-c domięśniowo tak dużą dawke wit.B12 1000mcg 2ml)

Celiakia została potwierdzona przez Gastrolog po przez Gastroskopie, w kolonoskopii nic nie wykryto uffff.( w roku 2013)
Badania genetyczne potwierdziły obecność genu HLA-DQ8.(2014)
Miałam zawroty głowy , omdlenia , zrobilam sobie badanie rezonans magnetyczny głowy (2014) . Neurolog zapewnila , ze na chwile obecna nie mam co sie martwić.
RTG klatki piersiowej idealne .(2014)
USG piersi (2014) - znalesiono 2 torbielki o śr. 3,6mm 4,8mm. Mam to kontrolować
USG jamy brzusznej miałam robione w 07.2013 było wszystko OK
USG TARCZYCY 09.2014 . Obraz może sugerować zanikową postać ch.Hashitomo.
Tsh 0.15 przy normie 0.25-5.00
ATG 103,40IU/ml przy normie 0.00-100.00
TPO 251.40 przy normie 0.00-40.00

Dobiły mnie świeże wyniki z października z podwyższonym poziomem CA-125 .Umówiłam się do ginekologa za 2 tyg. po okresie.

Nie mogę znaleźć nikogo , kto by mnie ukierunkował, sądziłam że po pół roku diety wyniki żelaza, ferrytyny , hemoglobiny powrócą do normy , nie wspominając o tak niskim poziomie b12.

Proszę poradźcie ………Może immunolog..?? Gdzie robię błąd , albo gdzie lekarze , jakiej specjalizacji robią błąd ?? chce mi się krzyczeć z niemocy
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: pleomorfa »

Kiedy miałaś ostatnio usg transwaginalne, cytologię?
Z węzłami chłonnymi wszystko ok?
Mogłabyś przytoczyć wynik biopsji?

Z tego co mówisz to wolno, bo wolno, ale wyniki krwi się jakoś podnoszą?

Nie martw się CA-125. Naprawdę nie warto na zapas :)

Jeżeli miałaś bardzo zryte jelita to ich naprawa może trochę potrwać i tym samym podwyższenie poziomu żelaza także -> i tym samym wyników morfologii.

Na pewno wizyta i immunologa nie zaszkodzi, trochę się tego tu nazbierało.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

Dziekuje pięknie Pleomorfa za tak szybka odpowiedź. Czekam na wyniki cytologi, bo 1wizyte u ginekologa mialam juz 2,5 tyg.temu, mam jakies zapalenie jajników.
Nic nie wiem czy z węzłami chłonnymi jest wszystko ok, nawet nie wiem kto mógłby mi to sprawdzić, Onkolog? Hematolog? Miałam pobierany szpik kostny 5 lat temu tuż przed podaniem wit.b12 i było wszystko OK
Pytasz sie o biopsje tarczycy? Bo jeśli tak, to mój endokrynolog twierdzi, ze nie ma takiej potrzeby robienia biopsji, ostatni raz miałam 5-6 lat temu.
Natomiast co do immunologa dla dorosłych, może kogoś polecisz z warszawy i jej okolic, bo niestety w moim mieście jedynie sa immunolodzy dziecięcy :(
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: pleomorfa »

Mam na myśli wynik biopsji dwunastnicy, na którego podstawie diagnozuje się celiakię.
Na jakiej podstawie stwierdzono zapalenie jajników? Usg przezbrzuszne było robione na tej ostatniej wizycie?

Oddawałaś szpik kostny? Rozumiem, że wtedy nie wiedziałaś o hashimoto? Czy to była kwestia badania szpiku?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

Biopsja dwunastnicy juz pisze: ( fakt to byl mój błąd sama z siebie przeszłam na diete bg, jeszcze przed gastroskopia, trwało to 4 m-ce)
Wycinek z dwunastnicy:
"Ogniskowo skrócenie kosmków jelitowych, prawdopodobnie zwìększony naciek limfocytów śródnabłonkowych, obraz mikroskopowy nie jest charakterystyczny dla choroby trzewnej ale jej nie wyklucza"
Wycinek Antrum:
"Zapalenie przewlekłe stopnia średniego o małej aktywności, h.pylori - ujemny"
Wycinek Trzon żołądka:
" zapalenie przewlekłe stop. Średniego o małej aktywności z cechami zaniku, ogniskowa metaplazja jelitowa. H.pylori - ujemny"

Prostuje, nie byłam dawcą szpiku, hematolog badała mi go ze wzgledu na niedokrwistość złośliwą w wieku ( wtedy) 27lat.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: alva_alva »

Stosujesz pigułki antykoncepcyjne? Wypisz wszystkie leki jakie przyjmujesz, ile razy dziennie oraz dawki.

Napisz jakie masz wyniki Ft3, Ft4 i TSH na tej dawce tyroksyny 125 mg. Podaj normy obok.

Takie badania jak OB, CRP, Aspat, Alat, badanie ogólne moczu, lipidogram, wit. D?

Meczysz się szybko przy ruchu? Nogi cię bolą? Poza tym obrzękiem nóg i twarzy, jakieś inne objawy? Coś cię boli, duszności, biegunki, zimno, ciepło, poty albo sucha skóra, jakieś wysypki,żylaki, czyli cokolwiek co cię niepokoi.

Jakie masz BMI?

Na jakiej podstawie stwierdzono zapalenie jajników? Ile wynosi ten Twój wynik CA 125? Norma średnia do ok 35 do 40.
Ostatnio zmieniony ndz 26 paź, 2014 21:36 przez alva_alva, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

Nie, nie stosuje , skąd takie pytanie?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: alva_alva »

Odpowiedz proszę na resztę pytań, które dopisałam.
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

juz odpisuje - miałam mały problem z netem ;D
ft3 i ft4 nie pamietam kiedy endo mi zlecał. tsh 0,15 (0,25-5.00) mam przy stosowaniu naprzemiennym 150 i 125 , od tygodnia przyjmuje jedynie 125 i czekam na kolejną wizyte w grudniu , ale przed wizyta mam zrobic jedynie tsh :(
wit. d - nigdy w zyciu nie robiłam , natomiast badanie moczu moze z 2 lata temu.
OB, CRP zawsze miałam w normie , ostatnio robione z 1,5roku temu
ast 25 przy normie 0-31
alt 17 przy normie 0-32
alp 168 przy normie 98-279
bilirubina 0.93 przy normie 0,2-1.00
kreatynina 0,69 przy normie 0,5 -0,90
lipidogram - nie wiem co to jest nawet , zaraz sie dokształce :)
Sądziłam , że sporo wiem , dużo badań zrobiłam a tu sie okazuje że nawet nie jestem w połowie drogi....
jesli chodzi o ca125 jest w wysokości 46,5 gdzie norma jest 0.00-35.00
zapalenie jajków ginekolog stwierdził przez badanie usg , powiedział, że moje jajniki wyglądają jak przy ostrej stymulacji hormonalnej przy in vitro , powiekszone jajniki o wielkosci ok.10cm.Dostałam diclac, distreptaza i tabletki orgametril, które juz dzisiaj skończyłam ( 10 dniowa kuracje). w przyszłym tyg wizyta.

Odnosnie mojego samopoczucia , obrzeki nóg mam straszne , mam uczucie jakby pompowania łydek , od m-ca dopiero doszla twarz i kilka razy zdazyło mi sie drzenie rak, takie ze nie mogłam utrzymac łyzki w reku , gdzie mój endo powiedział, ze to nie ma nic wspólnego z hashi to tylko nerwy. Zadyszki przy wysilku fizycznym, zwalam to na kondycje ale po zumbie czułam sie strasznie i musialam zrezygnować sucha skóra, afty w jamie ustnej ,czeste bóle brzucha,teraz jak przestrzegam scisle diety bg biegunek mam bardzo mało .

mój bmi 22,8 , czyli waga prawidłowa przy wzroscie 174cm.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: alva_alva »

NIe mam teraz czasu za bardzo pisać więcej, ale zmień endokrynologa, który ci dawkuje tyroksynę tylko na podstawie TSH. Zanim zaczniesz szukać innych przyczyn złego samopoczucia i tej opuchlizny, należy zrobić FT3, Ft4 i TSH razem z jednego pobrania, na jednej stałej dawce tyroksyny - minimum 3 tygodnie jedna dawka tyroksyny.

A lek na zahamowanie jajeczkowania przepisany przez ginekologa to nie wiem też za bardzo jaki ma związek z zapaleniem jajników. Chyba, że w opisie USG masz może dużą ilość pęcherzyków? Przytocz opis USG.Czy boli cię brzuch w okolicy jajników przy dotyku? W czasie badania ginekologicznego odczuwasz ból? Jeśli nie , to ja wątpię w to zapalenie jajników. Przy zapaleniu jajników jest bardzo duża tkliwość przy dotyku nawet przez powłoki brzuszne, nie mówiąc już o badaniu ginekologicznym. Często są stany podgorączkowe też.
CA 125 nie jest jakiś kosmicznie wysoki, w zasadzie w górnych granicach normy. Przy wielu innych schorzeniach jajników może iść w górę nieco albo nawet i bez nich.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: alva_alva »

A zwróć jeszcze uwagę, czy jak wstajesz rano to masz może opuchliznę też w okolicy krzyża? Głowa cię boli przy tej opuchliźnie? Nogi bolą cię? Opuchlizny tego typu mogą być min. od różnych zaburzeń hormonalnych. Np. przy niedoczynności przysadki zdarza się taki ciastowaty obrzęk z bladą skórą. Nie wspomnę o niedoczynności tarczycy, choć przy takich dawkach jakie łykasz tyroksyny to bym wstępnie nie podejrzewała niedoczynności, jednak jeśli masz zaburzenia wchłaniania, to różne z tego mogą kwiatki wyrosnąć.
Niestety na podstawie samego TSH nie da się nic z pewnością stwierdzić i nie da się w ogóle ocenić pracy tarczycy, dawkowania tyroksyny.

Miesiączki masz regularnie?

Ile masz lat w ogóle?

Te powiększone jajniki jeszcze. Napisz opis USG.

Z tą anemią, to może dawki wit. B12 trzeba jeszcze zwiększyć , bo z tych wyników , które podajesz wynika, że jest to raczej anemia z niedoboru żelaza, a bez wit B12 żelazo się nie przyswoi. Chyba, że masz tak duże zaburzenia wchłaniania, ze żelazo nie wchłania się. Nic innego mi do głowy nie przychodzi. Są jeszcze choroby autoimmunologiczne szpiku też lub anemia jako składowa innej choroby autoimmunologicznej, np. jakiejś choroby tkanki łącznej,ale nie wydaje mi się, bo nie podajesz żadnych objawów typowych dla tego typu chorób.

Badanie ogólne moczu z osadem , CRP i OB trzeba zrobić, To jednak badania bardzo podstawowe.

A ten doklofenak na co? Na żołądek i jelita to nie najlepszy pomysł.
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

Dzieki Alva za ukierunkowanie, nie było mnie kilka dni , bo robiłam badania a wczoraj przestałam 3 godz. w kolejce do lekarza rodzinnego aby zweryfikował bieżące wyniki i wypisał mi zastrzyki z wit. b12. Moja lekarz rodzinna powiedziała , że dla mnie "....jest potrzebny dr House ..." , hehheheeee a ja dla niej "..że Jestem chora na NFZ i lekarzy..." Wizyta skończyła sie na niczym , dostałam nowe skierowania do Hematologa, Gastrologa i Endokrynologa i tyle :(

Jutro albo w poniedziałek ( jesli bede miała czas dojechac do laboratorium ) bede miała swoje wyniki.

Lat mam 35 :)

miesiączki jak w zegarku , gin wczoraj napisał mi smsa że cytologia prawidłowa , natomiast nie jestem w stanie ci przepisac opisu usg jajników - bo takiegoż nie dostałam , mam samo zdjęcie bez opisu , duże jajniki z dużą ilośćią pęcherzyków .

Po odstawieniu diclac , orgamientil i distreptazy poranny obrzęk twarzy zszedł !!!!!! Matko jak na wszystko trzeba uważać .

Przedwczoraj byłam u chirurga w celu usuniecia zęba 8 , chirurg zobaczywszy moje choroby no i wyniki wystraszył sie na maxa , powiedział , że mam mu przyniesc jescze wyniki krzepniecia krwi , nastepnie chciał mi przepisac antybiotyk przed wyrwaniem aby nie doszło do jakiego zakazenia i wyobraźcie sobie powiedział, cyt." ... to Pani sie sama dowie jaki antybiotyk może przyjąć , taki żeby Pani nie zaszkodził i przyjdzie Pani do mnie to ja go wypisze ....'" hihihiihiii RATUNKUUU.......

TO AKURAT NIE jest mój najwiekszy problem , ciagle sie zamartwiam Witam . b12 i tym , że po takim okresie diety wyniki mi sie nie poprawiły. Lekarka rodzinna powiedziała mi wczoraj , że ma jeszcze 2 przypadki takie w przychodni u których stwierdzono celiakie ( ale nie miały hashi ani innych chorób auto) i wyniki morfologiczne poprawiły sie w przeciągu 5-7 m-cy po diecie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: Leeloo »

Po zastrzykach od razu poziom wit. wzrośnie.


dobrze, że mimo gatek o Housie dostałaś skierowania, to już postęp.
Awatar użytkownika
AgaD
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 26 paź, 2014 18:29

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: AgaD »

w sumie tak , tyle ze jak zaczełam wydzwaniac po specjalistach - to pierwsza wizyta na 05.03.2015 r gastrolog , endo i hematolog kwiecień , maj 2015 . Masakra!!!!!!!!!!!!!!!!!
Przyjdzie mi zaglądnąć do przysłowiowej " skarpety " i do tego czasu leczyć sie prywatnie ...

:(
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8137
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: CELIAKIA, HASHIMOTO, NIEDOKRWISTOŚĆ ADDISONA BIERMERA i

Post autor: Leeloo »

szara rzeczywistość ;)
ODPOWIEDZ