Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sovyen
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 55
Rejestracja: sob 11 paź, 2014 21:25

Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Sovyen »

Jakie badania kontrolne warto zrobić na początku diety? Największe problemy mamy z witaminą B12, D i żelazem, ale na jakie jeszcze niedobory są szczególnie narażone osoby z dopiero co zdiagnozowaną celiakią?
Drugą sprawą jest sama dieta bezglutenowa, przy której na przykład bywa problem z dostarczeniem wymaganej ilości błonnika pokarmowego - czego nie zbadamy bezpośrednio, ale możemy ocenić empirycznie. Natomiast czy występują jakieś typowe niedobory bezglutenowców już na diecie, na które warto uważać podczas bilansowania posiłków i na bieżąco kontrolować?
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Airam »

Na pewno jeszcze wapń, magnez
u mnie wszystkie wit z grupy B, PP, ale badań nie robiłam łykam profilaktycznie i jest lepiej a tak to miałam olbrzymie kłopoty z wiecznymi zajadami, aftami, paznokcie to nawet teraz szkoda gadać.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Nalewka »

Wapń można zbadać (wapń zwykły i zjonizowany), ale badanie magnezu z krwi jest mało wiarygodne, a z wycinków mięśni jeszcze nikt nie robi (chyba, że w szpitalu albo do badań naukowych)... Czyli szkoda kasy na badanie magnezu, którego zapewne i tak brakuje każdemu, kto pija kawę i stresuje się czymś.
Ale magnez zamiast badać, warto uzupełniać produktami bogatymi w tenże, czyli choćby pijąc kakao albo jedząc ciasto czekoladowe (z kakao w środku) :)

Problemy celiaczków to niskie nie tylko żelazo, ale i ferrytyna czyli magazyn żelaza. Można mieć żelazo wysoko (bo w diecie jemy go sporo), a w magazynach pusto (ferrytyna nisko). Wtedy trzeba sprawdzić całą gospodarkę żelazem, czyli np. TIBC, UIBC, Transferynę i obliczyć wysycenia (- http://www.labtestsonline.pl/tests/IronTests.html).
Na ogół okazuje się, że niska ferrytyna jest to przemijający problem, na szczęście, ale jeśli jest naprawdę nisko, to trzeba żelazo uzupełniać.
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Leeloo »

*wapń zjonizowany tylko w szpitalach, w zwykłym labie nie wykonają niestety.

niedobór wit D ma prawie każdy w naszym kraju, nie tylko celiak.

można zbadać kwas foliowy, potas, fosfor.. może sód

badanie innych witamin jest bardzo kosztowne, pierwiastków to samo, często nawet brak możliwości ich sprawdzenia.
abingdon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 02 wrz, 2014 00:23

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: abingdon »

Ratunku!

Majeczka miała IgA >128 (dwukrotnie) przy zdiagnozowaniu celiakii, a teraz po ponad 4 miesiącach bezglutenowej diety >400.
Nic z tego nie rozumiem, a wizyta u lekarza dopiero za tydzień.
Pozostałe wyniki w normie. Chyba zwariuję, bo zupełnie straciłam wiarę w to co dla niej robię. Szukałam na forum i chyba zacznę od ponownego zakupu nowych garów i innych sprzętów kuchennych:( Macie jeszcze jakieś inne sugestie?

Z góry dziękuję, anka
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Leeloo »

abingdon, proszę zamieść te informacje w nowym wątku, swoim własnym. inaczej tematyka tego wątku mocno się nam pomiesza.
abingdon
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: wt 02 wrz, 2014 00:23

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: abingdon »

zrobione...to takie moje nieudolne poczatki na forum....
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8127
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: Leeloo »

spoko luz :sylwester:
kasiak195
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 08:06

Re: Najczęstsze niedobory oraz badania kontrolne

Post autor: kasiak195 »

[quote="Nalewka"] ale badanie magnezu z krwi jest mało wiarygodne, a z wycinków mięśni jeszcze nikt nie robi (chyba, że w szpitalu albo do badań naukowych)... Czyli szkoda kasy na badanie magnezu, którego zapewne i tak brakuje każdemu, kto pija kawę i stresuje się czymś.
Ale magnez zamiast badać, warto uzupełniać produktami bogatymi w tenże, czyli choćby pijąc kakao albo jedząc ciasto czekoladowe (z kakao w środku) :)

Ja miałam ciekawą historię z magnezem. Kiedy byłam w trzeciej ciąży mniej więcej w połowie zaczęłam się źle czuć. Trafiłam do szpitala na tydzień, a po poru dniach znów na tydzień. Lekarze nie mogli dojść, czemu mój brzuch jest bardzo napięty. Robili różne badania i było ok. Poziom magnezu też sprawdzali i był w normie. W końcu jakiś lekarz stwierdził, że może zbadają mi poziom magnezu inną metodą. Nie wiem jaką. Okazało się, że miałam w organizmie śladowe ilości. Dostałam magnez w kroplówce bez przerwy przez 24 godziny. Pomogło. Urodziłam o czasie i bez problemów. Dziś Milena ma 14 lat
ODPOWIEDZ