Diet bezglutenowa w Hashimoto

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

PaulinaJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 13 sie, 2015 15:06

Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: PaulinaJ »

Witam Was:)

Moje pytanie brzmi: - czy powinnam przejść na dietę bez glutenu jeśli mam Hashimoto? Na razie nie muszę brać hormonów, tylko kontrolować wyniki.
- zrobiłam sobie test Biocard Celiac Test wykrywający p/ciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i wyszedł negatywny. Czy mogę mu ufać?
- czy jest sens diety bezglutenowej jeśli nie mam tych p/ciał??

Proszę pomóżcie, bo chcę jak najdłużej ustrzec się brania syntetycznych hormonów.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Dieta bezglutenowa przy hashimoto nie jest zalecana dlatego, że osoba może mieć również celiakię (choć oczywiście często te choroby współistnieją).
Gluten indukuje reakcję autoimmunologiczną przeciw tarczycy u osób z hashimoto. Dieta bezglutenowa pomaga w leczeniu i pomaga zahamować ten proces. U wielu osób mających hashimoto dieta bezglutenowa spowodowała zanik przeciwciał charakterystycznych dla tej choroby. Jest w tym temacie dużo badań, można ich poszukać na portalach medycznych (anglojęzycznych).
Z tego co się orientuję osoby z hashimoto nie powinny spożywać również nabiału

Co do testu są one podobno dosyć dokładne, na forum można znaleźć opinie od osób, które go stosowały, a dodatkowo miały również tradycyjne badanie przeciwciał.
Co do drugiego pytania patrz wyżej.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
PaulinaJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 13 sie, 2015 15:06

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: PaulinaJ »

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli warto zastosować tą dietę i za jakiś czas sprawdzić p/ciała "tarczycowe".....

Jak rozumiem dieta na pół gwizdka ( na zasadzie unikania w większości, ale nie całkowicie glutenu) nie ma sensu?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Warto :)
Zagłębiłabym się też w inne zalecenia leczenia żywieniowego hashimoto, bo potrafią one zdziałać cuda. Natomiast trzeba tylko czerpać z dobrych źródeł.

W przypadku hashimoto czasami uwzględnia się jak to określiłaś dietę na pół gwizdka, natomiast w badaniach były przypadki, kiedy ona nie działała. Dopiero po całkowitym wykluczeniu były efekty. Musisz sama podjąć decyzję.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
PaulinaJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 13 sie, 2015 15:06

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: PaulinaJ »

To w takim razie zagłębiam się w lekturę ;)

Endokrynolog w ogóle nic o diecie nie mówił...powiedział jedynie, że p/ciała na pewno się nie zmniejszą się ani tym bardziej nie znikną. Chciałabym go zaskoczyć ;)

Pozdrawiam cieplutko :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Wielu lekarzy nie zdaje sobie sprawy jak wiele możemy dietą zmienić (czy w pozytywny, czy negatywny sposób).
Od nakierowania są najczęściej dietetycy, ale albo są mało kompetentni, albo lekarze nawet nie wspominają, że można w ten sposób podziałać, a sam pacjent rzadko kiedy będzie szukał nazwijmy to alternatywnego sposobu leczenia.

Powodzenia :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: Leeloo »

Przeciwciała jak najbardziej mogą się zmniejszyć, a nawet wrócić do normy. Kwestia wielu, wielu czynników i głównie cech organizmu. A skoro można mu w tym pomóc dietą, to grzechem byłoby chociażby nie spróbować.
Kwestia kilku lat i dieta bezglutenowa będzie miała swoje oficjalne miejsce w zaleceniach przy chorobie Hashimoto.
PaulinaJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: czw 13 sie, 2015 15:06

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: PaulinaJ »

Jestem po ponad 3 miesiącach diety "prawie" bezglutenowej ( to znaczy: jem pasztety i inne produkty z domieszką glutenu, nie mam własnej deski do krojenia chleba itd. ale za to nie jem chleba glutenowego, makaronów, klusek itd.).

Poniżej podaje moje wyniki z sierpnia 2015:
TSH 3,85 ( 0,27 - 4,2)
anty-TPO: 62,63 ( do 35,0)
anty-TG 391,0 ( do 115,0)

A tu najnowsze z 30.11.2015:
TSH 4,24 ( 0,27 - 4,2)
anty-TPO: 48,89 ( do 35,0)
anty-TG 244,8 ( do 115,0)

Co sądzicie o tempie obniżenia p/ciał względem czasu stosowania diety? Czy nie trwa to za długo?
Czy są na forum jakieś osoby, którym p/ciała przy diecie bezglutenowej spadły do zakresu normy?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Spokojnie, to dopiero pół roku, a jeszcze nie jesteś na ścisłej diecie. A że spadają to bardzo dobry znak :)
Gorzej z tym TSH, które idzie w górę.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: Leeloo »

wspaniale, że przeciwciała idą w dół i to tak szybko, oby tak zostało.
badanie wyrywkowo samego TSH jest bez większego sensu, do tego trzeba minimum ft4, najlepiej z ft3. mniej więcej o tej samej porze dnia i tym samym labie, bez porannej tabletki.
Lida
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 sty, 2016 20:14

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: Lida »

Witam,proszę o więcej informacji nt diety w Hashi.Mam w normie TSH,FT3 i FT4,natomiast anty TPo-245,anty TG 180.Endo powiedział,że tego się nie leczy,dopiero jak będzie niedoczynność.Zastosowałam dietę bezglutenową i bezmleczną,bez soi,Wit D3,B12,2 orzechy brazylijskie/dzien (selen),orzechy włoskie-kilka,oleje:lniany,z orzechów wł.oliwek.Dietę stosuję 2 tydzień.Kilka dni temu byłam u prof,Endokr.-mimo,że mam hormony w normie zalecił mi Euthyrox 25 pół tabl przez 2 m-ce i sprawdzić TSH.Nt diety bezgl.dziwnie się uśmiechał i powiedział,że jak nie ma Celiaki to nie ma potrzeby.Mam dylemat czy brać Euthyrox przy takich wynikach.TSH-1,31 (N 0,4-4,00) FT4 1,05(N 0,890-1,76) FT3 3,38(N1,50-4,10) USG tarczycy-mały guzek i stan zapalny,mała pojemność.Dietę potrzymam 3 m-ce i zrobię p/ciala,ale czy brać hormon to nie wiem.DORADZCIE!!!
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Generalnie z tego, co słyszałam jak hormony są w normie to nie bierze się hormonów, z resztą wydaje się to bez sensu. Ale to Twoja decyzja, którego lekarza posłuchasz :)

Z dietą jest tak, że przy hashimoto jest zalecana, ponieważ gluten indukuje reakcję autoimmunologiczną przeciw tarczycy. Natomiast przed przejściem na nią zaleca się wykonanie badań w kierunku celiakii, aby na przyszłość było wiadomo na czym się stoi. To że pani prof. tak twierdzi to znaczy tyle, że nie lubi się za bardzo dokształcać. Fakt faktem wpływ diety na hashimoto wciąż jest w fazie badań, aczkolwiek już często jest to brane za fakt z racji pozytywnych skutków u wielu pacjentów.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Lida
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 01 sty, 2016 20:14

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: Lida »

Pleomorfa,dzięki za odpowiedź.dziś wzięłam pół tabl Euthyroxu 25,to malutka dawka,czuję się dobrze.Najgorsze jest to,że przeciwciała są prawdopodobnie przyczyną agresywnego wypadania włosów.Z tego powodu trafiłam do Trychologa,która zleciła mi zestaw badań,m/innymi p/ciala anty TPO i anty TG i tak doszłam do Hashimoto,mam też niski poziom D3 i B12,choć Fe i Ferrytyna w wysokiej normie.Profesor o Selenie ani słowem nie wspomniał.Zrobiłabym badanie w kierunku celiaki,ale to wycinek jelita i nie bardzo wiem,czy bym chciala poddać się kolonoskpii?? ;) ;) Może jest jakiś inny mniej drastyczny sposób.Muszę przyznać,że odkąd jestem na diecie to nie mam problemów z ciągłym bólem brzucha po nie wiadomo czym,częstymi biegunkami,kojarzonymi z drażliwym jelitem.MUSZĘ pozbyć się p/cial choćbym miała być na diecie do końca życia,bardzo chcę uratować włosy.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: pleomorfa »

Wycinek pobiera się w trakcie gastroskopii i to jest bezbolesne :). Natomiast patrząc na Twoje objawy typu bóle brzuch i ustąpienie na diecie, raczej wróciłabym do glutenu i faktycznie zrobiła badania z krwi na początek.
Spokojnie, poprawa stanu zdrowia na pewno będzie rzutować na stan włosów.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Diet bezglutenowa w Hashimoto

Post autor: Leeloo »

Niedobór witamin- to należy jak najszybciej uzupełnić i utrzymywać na wysokim poziomie jeśli chcesz ratować włosy. I oczywiście selen i inne antyoksydanty, niezbedne nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnowartościowe białko.
Wejdz na:
http://www.tarczycahashimoto.pl/blog
To kopalnia wiedzy i najświeższych informacji.

Dieta nie daje gwarancji, że te przeciwciała spadną. Mogą, ale nie muszą. Nie słyszalam za to o korelacji między ich wartością, a intensywnością wypadania włosów. Niektórzy mają bardzo wysokie przeciwciała, a nic nie wypada i odwrotnie.
ODPOWIEDZ