Czy drążyć temat celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
vespertine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 lut, 2016 18:53

Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: vespertine »

Dobry wieczór.
Muszę przyznać, że zaczynam się czuć jak dziecko błądzące po omacku we mgle, dlatego szukam pomocy u was - na lekarzy już od dawna nie liczę. :)
Mam 25 lat i od prawie 4 zmagam się z dolegliwościami głównie ze strony układu pokarmowego.
W najgorszym okresie były to przelewania, wzdęcia i bardzo nasilone gazy, wypróżnienia kilka razy dziennie, biegunki. Oprócz tego migrenowe bóle głowy, swędząca sucha skóra na przedramionach, trądzik, grzybica stóp. Energia życiowa minus milion, napady lęku, depresja.
Wykonane badania do tej pory, które nic nie wykazały to: gastroskopia, kolonoskopia, posiewy kału, usg brzucha, badanie na helicobacter, test na sibo najpierw z laktulozą, potem z glukozą.
Jedyne badanie, które cokolwiek wykazało, to test na nietolerancję laktozy.
Od czasu tego testu zaczęłam się inaczej odżywiać, nabiału właściwie w ogóle nie spożywam, ale jednocześnie jem też mniej glutenu i ogólnie śmieci.

Z wyżej wymienionych objawów pozostały: przelewania, wypróżnienia kilka razy dziennie, trądzik. Brak energii, podły nastrój.
Czyli jest znacznie lepiej, ale wciąż coś jest nie tak.
Czy myśl o celiakii to w ogóle dobry trop? Lekarz, który dzisiaj wykonywał mi test na sibo kilka razy ją sugerował. Jakie badania jeszcze zrobić?
Planuję w najbliższej przyszłości: przeciwciała na lamblie, kompleks badań tarczycowych, kompleks badań glutenowych.
Każda najdrobniejsza sugestia mile widziana.

I jeszcze na koniec mam pytanie z ciekawości. Czy ktokolwiek zna kogokolwiek, kto z codziennych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wrócił do normalnego życia, wyleczył się i zapomniał o swoim brzuchu? Trochę przeraża mnie, że historii o dolegliwościach słyszałam już milion, co chwilę okazuje się, że jakiś kolejny znajomy ma podobne problemy, ale historii z happy endem chyba nie słyszałam jeszcze ani jednej.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: pleomorfa »

gastroskopia, kolonoskopia,
Pobrano wycinki podczas któregoś z nich?

Robiono badanie ogólne kału?
A jak wyglądają wyniki krwi?
Czy myśl o celiakii to w ogóle dobry trop? Lekarz, który dzisiaj wykonywał mi test na sibo kilka razy ją sugerował. Jakie badania jeszcze zrobić?
Celiakia może mieć tyle objawów, że Twoje wydają się dosyć typowe, ale do rozpoznania konieczne są badania.
Najpierw należy zrobić z krwi przeciwciała. Najlepiej zacząć od IgA ogółem, bo będzie wiadomo czy warto robić w tej klasie w ogóle przeciwciała.
Następnie przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej i endomysium mięśni gładkich lub deamidowanej gliadynie DGP w klasie IgA (jeżeli IgA ogółem wyszło w normie lub powyżej) lub IgG (jeśli wyszedł niedobór IgA).
Do pełnej diagnostyki zaleca się wykonanie biopsji dwunastnicy podczas gastroskopii, chyba że wystąpiły przeciwciała przeciw transglutaminazie w IgA 10x powyżej górnej granicy normy, obecność przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich oraz dodatni wynik badania genetycznego.
Do diagnostyki musisz jeść gluten normalnie.

Ja bym jeszcze się zastanowiła nad grzybicą wewnętrzną, bo objawy też są podobne, tym bardziej gdy mówisz, że miałaś grzybicę stóp.

Przypuszczam, że na forum znajdziesz mnóstwo takich historii :). Większość da się wyprowadzić, tylko najpierw trzeba poznać wroga, aby go uciszyć lub wyeliminować.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
vespertine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 lut, 2016 18:53

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: vespertine »

Dziękuję za odpowiedź. :)
pleomorfa pisze:
gastroskopia, kolonoskopia,
Pobrano wycinki podczas któregoś z nich?

Robiono badanie ogólne kału?
A jak wyglądają wyniki krwi?
Nie pobrano żadnych wycinków, skierowania na te badania w ogóle były wybłagane i nie miałam wtedy świadomości nt. potrzeby pobierania wycinków.
Badanie ogólne kału nie wykazało niczego ciekawego.
Po ostatnich badaniach wyszły jakieś odchylenia (na pewno obniżone neutrofile), ale dokładnie nie pamiętam, a nie mam tych wyników przy sobie.
TSH~3. Jak zaczęłam dopytywać lekarza, to wrzasnął: "wyniki są w głębokich normach, jak pani będzie tak dopytywać, to się pani nigdy nie wyleczy". Na lekkie odchylenia w ogóle nie zwrócił uwagi.
Celiakia może mieć tyle objawów, że Twoje wydają się dosyć typowe, ale do rozpoznania konieczne są badania.
Najpierw należy zrobić z krwi przeciwciała. Najlepiej zacząć od IgA ogółem, bo będzie wiadomo czy warto robić w tej klasie w ogóle przeciwciała.
Następnie przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej i endomysium mięśni gładkich lub deamidowanej gliadynie DGP w klasie IgA (jeżeli IgA ogółem wyszło w normie lub powyżej) lub IgG (jeśli wyszedł niedobór IgA).
Do pełnej diagnostyki zaleca się wykonanie biopsji dwunastnicy podczas gastroskopii, chyba że wystąpiły przeciwciała przeciw transglutaminazie w IgA 10x powyżej górnej granicy normy, obecność przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich oraz dodatni wynik badania genetycznego.
Do diagnostyki musisz jeść gluten normalnie.
Dziękuję za dokładne wskazówki! Tylko pojawia się pytanie, co to znaczy jeść gluten normalnie? Bo normalni ludzie właściwie wszystkie posiłki jedzą glutenowe :)
Ja bym jeszcze się zastanowiła nad grzybicą wewnętrzną, bo objawy też są podobne, tym bardziej gdy mówisz, że miałaś grzybicę stóp.
Też o tym myślę i nie daje mi spokoju. kilka lat temu miałam też przewlekłą grzybicę pochwy, więc jestem ogólnie grzybicowa. ale jak to skutecznie zdiagnozować? W kale nic nie wyszło.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: pleomorfa »

W Twoim wieku TSH powinno oscylować wokół 1... takich lekarzy to jak najszybciej zmienić.
Norma nie zawsze jest w normie, co bardzo ładnie widać w przypadku TSH i badań potasu :p

Jeśli w badaniu ogólnym kału występowało sporo niestrawionych resztek to jest jakiś trop ;).
co to znaczy jeść gluten normalnie? Bo normalni ludzie właściwie wszystkie posiłki jedzą glutenowe :)
Nie unikać go specjalnie, czyli żeby codziennie się gdzieś tam przewijał, tu bułka, tu trochę mąki do omleta i sie zbiera :).

Zapomniałam dopisać, że przy warunkach o których tutaj napisałam: "chyba że wystąpiły przeciwciała przeciw transglutaminazie w IgA 10x powyżej górnej granicy normy, obecność przeciwciał przeciw endomysium mięśni gładkich oraz dodatni wynik badania genetycznego.", że wtedy można rozważyć odstąpienie.
ale jak to skutecznie zdiagnozować? W kale nic nie wyszło.
Droga zabawa i mało znana. Ja robiłam przeciwciała antymannanowe i do tego powinno się zrobić antygen krążący Candida, z krwi. Pierwsze z nich to koszt 195zł i jak zapytałam o nie w Diagnostyce to panie się na mnie popatrzyły jakbym z księżyca spadła mówiąc "ale że co?", jak przyszłam po wyniki to usłyszałam "ale kto to pani zlecił?", pani była na tyle mało dyskretna, że z ciekawości przeczytała cały wynik. To daje lepsze rozeznanie niż wymazy, jeśli chodzi o układówki, natomiast przy niewielkich infekcjach to też może zawodzić. Niestety diagnostyka grzybic to jest pięta achillesowa medycyny, nie mówiąc już o leczeniu tego cuda. A posiewy pod tym względem to najczęściej pomyłka.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
vespertine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 lut, 2016 18:53

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: vespertine »

Hej, czy mogę prosić o pomoc w interpretacji wyników badań tarczycowych?

TSH 3,190 µIU/ml (0,270-4,200)
FT3 4,08 pg/ml (2,04 -4,40 )
FT4 1,45 ng/dl (0,93 1,71)
anty-TPO 11,21 IU/ml (0,00 -34,00)
anty-TG <10,00 IU/ml (0,00-115,00)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: alva_alva »

Te wyniki konkretnie nie są złe, mam na myśli wole hormony, czyli Ft3 i Ft4. TSH może powinno być nieco niżej, ale TSH nie jest ważne dla samopoczucia. Ważne są wolne hormony. Powtórzyłabym ft3 i ft4 za jakieś dwa miesiące może.

Co do trądziku, to zbadałabym kortyzol, DHEAS, progesteron i prolaktynę. Masz nadwagę? Jakie jest Twoje BMI? Włosy się przetłuszczają, wypadają? Nadmierne owłosienie moze? Czy tylko ten trądzik na twarzy?

Powtórzyć gastroskopię z pobraniem wycinków.
vespertine
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: sob 20 lut, 2016 18:53

Re: Czy drążyć temat celiakii?

Post autor: vespertine »

alva_alva pisze: Co do trądziku, to zbadałabym kortyzol, DHEAS, progesteron i prolaktynę. Masz nadwagę? Jakie jest Twoje BMI? Włosy się przetłuszczają, wypadają? Nadmierne owłosienie moze? Czy tylko ten trądzik na twarzy?

Powtórzyć gastroskopię z pobraniem wycinków.
Będę robić takie badania. Nie mam nadwagi, wagę zawsze mam w normie. Przetłuszczają się, wypadają raczej umiarkowanie, nie mam nadmiernego owłosienia. Trądzik na twarzy i plecach, kiedys bardziej na ramionach i bardziej rozwinięty, teraz krostki zaczęły schodzić na coraz niższe partie pleców.
ODPOWIEDZ