Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Drodzy forumowicze :)

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badań - przeczytałam wiele wątków na forum, ale nie znalazłam zbliżonych do moich, może źle to czytam... Do wizyty u lekarza pozostało kilka tygodni. Dodam, że potwierdzenie celiakii zostałoby przyjęte prawie z ulgą, bo to byłby pierwszy konkret od 2 lat nieskutecznego leczenia i odsyłania od gastrologów do ginekologów i innych...

Zobaczcie sami:

Przeciwciała przeciwgliadynowe IgA wynik: 22,0 u/ml ; (zakres referencyjny ujemny poniżej 12 u/ml, dodatni powyżej 12 u/ml)
Przeciwciała przeciwgliadynowe IgG wynik: 17,5 u/ml ; (zakres referencyjny ujemny poniżej 12 u/ml, dodatni powyżej 12 u/ml)

Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgA wynik: >200,00 u/ml ; (zakres referencyjny ujemny poniżej 10 u/ml, dodatni powyżej 10 u/ml)
Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej IgG wynik: 16,40 u/ml ; (zakres referencyjny ujemny poniżej 10 u/ml, dodatni powyżej 10 u/ml)

Czy do potwierdzenia wystarczy ten wynik 200? Reszta niewiele wybiega poza zakres referencyjny... A może mogę uznać za potwierdzenie celiakii samą obecność tych przeciwciał?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie uwagi!
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: justek625 »

Powinnaś mieć jeszcze gastroskopie, pozytywny wynik przeciwciał to 95% pewności, a już tyle co tu masz to prawie pewność. Jednak u mnie do pełnej diagnozy potrzebowali jeszcze wyniku gastroskopii. A większości na tym zależy na pełnej diagnozie, niż "leczeniu na własną rękę" bez niej.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: pleomorfa »

Jeżeli wyjdzie Ci jeszcze pozytywne endomysium, pozytywny wynik badania genetycznego i masz charakterystyczne objawy to można rozważyć odejście do biopsji (to "dzięki" wysokiemu wynikowi transglutaminazy). Poza tym przypadkiem biopsję należy zrobić. To tak podręcznikowo.

To na pewno celiakia, kwestia w jakim stanie są jelita.

Witam na pokładzie :564:
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Dziękujemy za szybkie odpowiedzi :)

W między czasie lekarz prowadzący zobaczył wyniki(chwała internetowi!) i potwierdził celiakię, co nas nie dziwi, biorąc pod uwagę objawy i wcześniejszy "wywiad". Kazał przejść już na dietę bg, wizyta za jakiś czas.

Zrobiłyśmy już rewolucję w kuchni, gluten się wyniósł, pomieszczenie i narzędzia wstępnie odkażone. Czekamy na pierwsze rezultaty! :)


P.S. To forum i jego obfitość są bardzo pocieszające! :)
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: justek625 »

To są twoje wyniki?
Lekarz wg mnie powinien rozważyć gastroskopie, żeby wiedzieć co dzieje się teraz z jelitami. Sama pisałaś, że to były 2 lata męczarni i chodzenia od lekarza do lekarza.
Nawet ze stwierdzona celiakia, każdy z nas i tak ma za jakiś czas kolejna gastroskopie, żeby zobaczyć jak jelita się goja i co tam w ogóle się dzieje.
pozdrawiam :D
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Cześć wszystkim ponownie,

Znów mam wątpliwości i chciałam się poradzić. Kilka miesięcy robione były badania w kierunku przeciwciał (dane na górze posta). Po ich obejrzeniu lekarz stwierdził celiakię i kazał od razu przejść na dietę bezglutenową. Były to końcem kwietnia tego roku. W międzyczasie doszły jeszcze wyniki badań na endomysium (IgG ujemny, ale IgA dodatni i bardzo wysoki).
Ale jakiś miesiąc temu była robiona kontrolna gastroskopia. Lekarz został poinformowany o celiakii i pod tym kątem pobrał wycinki itp (na badaniu napisano, że powodem jest podejrzenie celiakii). Wczoraj odebrałam wyniki i oto, co lekarz patolog napisał w rozpoznaniu:
"Fragmenty błony śluzowej dwunastnicy bez zmian morfol. Cech skrócenia kosmków jelitowych oraz zwiększenia liczby limfocytów śródnabłonkowych powyżej 25/100 enterocytów (norma wg Marsha-Oberhubera) nie stwierdzono. Obraz mikroskopowy w badanych wycinkach nie spełnia morfologicznych kryteriów choroby trzewnej."

Co mamy o tym myśleć? Czy to możliwe, że po 3,5 miesiąca diety begzlutenowej kosmki zdołały się zregenerować? Faktycznie dieta jest ścisła, nawet przyprawy zmienione na bg, zero podejrzanych produktów, tym bardziej gotowanych przez innych ludzi itd.

Wizyta u gastro za kilka tygodni, dlatego proszę o komentarz...

Dodam, że lekarz gastro po samych wynikach badań stwierdził, że to choroba trzewna, a teraz patolog temu zaprzeczył. Jak żyć...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: pleomorfa »

Did to nie tak, że brak zmian morfologicznych w jelitach wyklucza celiakię.
Mając 2 pozytywne przeciwciała i to wysoko nie ma ku temu wątpliwości, że to celiakia, ale:
a) wycinki mogły być pobrane z miejsc nie zmienionych chorobowo (przy celiakii nie musi być zjechane całe jelito)
b) zmiany nie zdążyły się wykształcić

Jest też możliwość, że były malutkie zmiany, ale zdążyły się podgoić przez ten czas.

Bo rozumiem, że biopsji wcześniej w ogóle nie było, tak?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Dziękuję za odpowiedź. Nie, biopsji wcześniej nie było, więc nie wiadomo, jak jelita wyglądały. Miałam nadzieję, że to może być np "tylko" nadwrażliwość glutenu, a nie celiakia...
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: pleomorfa »

Przeciwciała wykluczają opcję nadwrażliwości.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Ahaaa... no to teraz wszystko jasne. Nie wiedziałam tego. Dziękuję raz jeszcze pleomorfa ! :)
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: pleomorfa »

Proszę bardzo :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: qrzysztof »

Did pisze: Znów mam wątpliwości i chciałam się poradzić. Kilka miesięcy robione były badania w kierunku przeciwciał (dane na górze posta). Po ich obejrzeniu lekarz stwierdził celiakię i kazał od razu przejść na dietę bezglutenową. Były to końcem kwietnia tego roku. W międzyczasie doszły jeszcze wyniki badań na endomysium (IgG ujemny, ale IgA dodatni i bardzo wysoki).
Ale jakiś miesiąc temu była robiona kontrolna gastroskopia. Lekarz został poinformowany o celiakii i pod tym kątem pobrał wycinki itp (na badaniu napisano, że powodem jest podejrzenie celiakii). Wczoraj odebrałam wyniki i oto, co lekarz patolog napisał w rozpoznaniu:
"Fragmenty błony śluzowej dwunastnicy bez zmian morfol. Cech skrócenia kosmków jelitowych oraz zwiększenia liczby limfocytów śródnabłonkowych powyżej 25/100 enterocytów (norma wg Marsha-Oberhubera) nie stwierdzono. Obraz mikroskopowy w badanych wycinkach nie spełnia morfologicznych kryteriów choroby trzewnej."
Mój lekarz pojechał jeszcze bardziej po bandzie i stwierdził celiakię, mając w ręku dokładnie takie samo rozpoznanie po gastroskopii, jak u Ciebie. A więc stwierdził ją de facto przy braku jakichkolwiek zmian w jelicie, na podstawie samych przeciwciał i badania genetycznego. I prawdopodobnie miał rację, bo po półtorarocznej diecie bezglutenowej czuję się dużo lepiej. Mimo wszystko szkoda, że nie miałaś tej gastroskopii od razu zrobionej.
Did
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 13 kwie, 2016 15:25
Lokalizacja: Kraków!

Re: Badanie na transglutaminazę i gliadynę

Post autor: Did »

Oczywiście masz rację :) Powinny być zrobione na samym początku nie tylko badania przeciwciał ale też gastro z pobraniem wycinków. Niestety jedynym porządnym źródłem wiedzy jest nadal forum ( w sensie- lekarze są bardzo niedoinformowani) i zanim się przez nie przekopałam, to minęły miesiące :)
ODPOWIEDZ