Badanie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

rafal2016
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 30 maja, 2016 13:29

Badanie

Post autor: rafal2016 »

witam, chciałbym się dowiedzieć czy to prawda ze nie można być na diecie bg przed badaniem krwi?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie

Post autor: pleomorfa »

Prawda
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
rafal2016
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 30 maja, 2016 13:29

Re: Badanie

Post autor: rafal2016 »

Jeżeli jestem 6 miesięcy na diecie bez glutenowej musze ją przerwać? ile będę musiał teraz bez diety żeby móc zrobić badanie krwi? Czy mogę tylko np 1 dzień przed badaniem sie najeść glutenu?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie

Post autor: pleomorfa »

Tak, trzeba wtedy przerwać dietę. Minimum 6 tygodni jedzenia glutenu przed badaniami.

ALE
Z jakiego powodu chcesz je zrobić? Masz zdiagnozowaną celiakię czy cokolwiek związanego z glutenem?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
rafal2016
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 30 maja, 2016 13:29

Re: Badanie

Post autor: rafal2016 »

od wielu lat po zjedzeniu pieczywa czuje się źle boli mnie brzuch i głowa czyści jestem ogólnie bardzo osłabiony
a po wyeliminiowaniu z diety pieczywa i produktów z glutenem.czuje się lepiej i uciążliwe objawy ustąpiły.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie

Post autor: pleomorfa »

Czyli, chcesz się zdiagnozować w kierunku celiakii, tak?
No to 6 tygodni minimum do normalnego jedzenia i po tym czasie badania.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Calineczka_33
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 22 mar, 2016 07:59

Re: Badanie

Post autor: Calineczka_33 »

Jeżeli jesteś na diecie bezglutenowej i przeprowadzisz badania krwi, to wynik może być zafałszowany i nic Ci nie powie. Przed badaniem krwi musisz być na normalnej diecie. Jeżeli obawiasz się na nią przejść, to zrób sobie badania genetyczne. Jeżeli one wskażą Ci predyspozycje do celiakii, to dopiero wtedy przejdź na dietę i zrób badania krwi. Mogą też całkowicie wykluczyć jej obecność i wtedy jesteś zwycięzcą :sylwester:
monisiak81
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 277
Rejestracja: wt 05 kwie, 2011 11:02
Lokalizacja: Warszawa

Re: Badanie

Post autor: monisiak81 »

pomijając fakt, że poza celiakią są jeszcze 2 rodzaje:
alergia na gluten (lub konkretnie żyto, pszenicę, jęczmień) - wtedy badania alergiczne -testy.
nietolerancja glutenu (teraz nazywana jakimś innym skrótem) która powoduje objawy "zatrucia glutenem" - a która nie wyjdzie w żadnych badaniach* co ostatnio powiedziała Nam Pani Prof. Gastroenterolog z CZD Warszawa - wtedy stosuje się dietę żeby jak to nazwała "nie katować się tym glutenem całkiem niepotrzebnie".
rafal2016
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 30 maja, 2016 13:29

Re: Badanie

Post autor: rafal2016 »

Calineczka_33 pisze:Jeżeli jesteś na diecie bezglutenowej i przeprowadzisz badania krwi, to wynik może być zafałszowany i nic Ci nie powie. Przed badaniem krwi musisz być na normalnej diecie. Jeżeli obawiasz się na nią przejść, to zrób sobie badania genetyczne. Jeżeli one wskażą Ci predyspozycje do celiakii, to dopiero wtedy przejdź na dietę i zrób badania krwi. Mogą też całkowicie wykluczyć jej obecność i wtedy jesteś zwycięzcą :sylwester:
czy na badania genetyczne potrzebuje skierowania od lekarza i skąd się bierze formularze do badań?
Awatar użytkownika
Calineczka_33
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 22 mar, 2016 07:59

Re: Badanie

Post autor: Calineczka_33 »

@rafal2016 z tego co wiem nie potrzebujesz żadnego skierowania, bo to badanie prywatne. Poszukaj w googlu czegoś typu "testy dna na celiakię" i wybierz laboratorium. Oni podeślą Ci formularze :568:
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie

Post autor: pleomorfa »

czy na badania genetyczne potrzebuje skierowania od lekarza i skąd się bierze formularze do badań?
Nie ma skierowania, bo NFZ ich nie refunduje. Koszt to około 350zł. Dostajesz kurierem zestaw do pobierania materiału i odsyłasz. Można też zrobić to badanie w laboratoriach stacjonarnych, ale to trzeba poszukać. Wynik pozytywny mówi o predyspozycji do choroby, a nie że na nią chorujesz. 30% ludzi ma geny, a część z nich nigdy nie zachoruje. I to jest niestety największy ból badań genetycznych. Natomiast wynik negatywny w dużej mierze (jakieś 95-98%; nie wiem jakie dane są teraz, bo z roku na rok się to zmienia) wyklucza celiakię. Mówię w dużej mierze, bo są osoby, które mimo braku genu chorują. Prawdopodobnie medycyna jeszcze wszystkiego nie odkryła ;).

Co do samych jednostek chorobowych to jest ich całkiem sporo.
Celiakia, alergia na gluten (+alergia na pszenicę, to co innego, ale niejako można nie rozróżniać objawów, bo surowiec ten sam), NCGS - nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (aktualnie podejrzewa się, że nie sam gluten największą rolę w tej jednostce odgrywa), pszenicozależna anafilaksja indukowana wysiłkiem itd.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Scofi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 cze, 2016 14:08

Re: Badanie

Post autor: Scofi »

Witam serdecznie!!!
Nie będę zakładał nowego tematu bo w sumie chciałem się zapytać o wynik badania.
Zaczęło się wszystko w grudniu zeszłego roku wtedy to z żoną stwierdziliśmy że chyba coś nie tak z naszą 6 letnia córką. Główne objawy to mały przyrost masy ciała, wzrost też kiepski i anemia czasami skarżenie na ból brzucha. Oczywiście wizyta u lekarza, podstawowe badania, wszystko ok. Ale lekarz dal skierowanie do specjalisty. Tam dostalismy skierowanie na badania.
Wynik straszny Transglutaminaza tkankowa (anty-tGT) w kl. >200 RU/ml przy normach <20 RU/ml -w.ujemny / >20 w dostani. Oczywiście skierowanie do szpitala na biopsje jelita. Po badaniu stwierdzono że nasza córeczka ma celiakie typ 3b wg Marsha).
W grudniu podczas badania miała wzrostu 109 cm i waga 16,8 kg. Oczywiście dieta bezglutenowa i bez laktozowa. Kontrolne badanie za pół roku.
Dzisiaj odebrałem wyniki badania i wynik 45,154 U/ml przy normach <7 w. ujemny >=7 dodatni na dzień dzisiejszy waży 17,8 kg wzrost 112 cm
Moje pytanie czy są to dobre rezultaty po upływie pół roku od wprowadzenia diety czy możemy być dobrej myśli z żoną. A może gdzieś popełniamy błędy i wyniki mogły by być lepsze. Bardzo prosze o opinie. Wiem że są tu osoby z dużo większym bagażem doświadczeń na ten temat.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Badanie

Post autor: pleomorfa »

Scofi warto zakładać swoje wątki, żeby nie robić zamieszczania akurat w tym dziale.
Ale odpowiem :)
Wygląda na to, że spadają, więc po pół roku to bardzo dobrze, tym bardziej przy takim stanie jelit. (A że wynik był >200 to nie wiadomo ile dokładnie ponad)
Jeżeli masz podejrzenia, że gdzieś popełniacie błędy to zapraszam do przeglądania forum, może się upewnisz :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Scofi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 01 cze, 2016 14:08

Re: Badanie

Post autor: Scofi »

Bardzo dziekuje za super szybką odpowiedz. Forum studiuje praktycznie od momentu jak dowiedzielismy się o chorobie córki ale jakoś teraz dopiero się zarejestrowałem. Przepraszam za zamieszanie odnośnie tego tematu.
rafal2016
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: pn 30 maja, 2016 13:29

Re: Badanie

Post autor: rafal2016 »

proszę pomóżcie czuje sie strasznie od wczoraj po przejsciu na zwykla diete.wróciły straszne biegunki,bóle brzucha,bóle głowy,mdłości,osłabienie
a dzisiaj do tego zaczołem puchnać co robić? chce koniecznie wykonać badania na celiakie a nie wiem czy wytrzymam te 6 tygodni.

nogi mi tak spuchły ze nie mogę ich wyprostować

mam już zdiagnozowane przez gastroskopie przewlekle nadżerki przewodu pokarmowego.
ODPOWIEDZ