Czy robić dodatkowe badania?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Witam serdecznie wszystkich.
Mam taki oto dylemat: robić jeszcze jakieś dodatkowe badania czy nie? Całkiem niespodziewanie lekarz po gastroskopii powiedział że będą jeszcze wyniki badań na nietolerancję pokarmową.Byłem zaskoczony ponieważ spodziewałem się raczej wrzodów żołądka.Po dwóch tygodniach zgłosiłem się po wyniki i ... pełne zaskoczenie.Lekarz wręczył mi poradnik osób z celiakią i na diecie bezglutenowej i kartkę z tabelą co można spożywać a co nie i powiedział żebym przeszedł na dietę i powtórzył badanie za rok.Nawet nie wiedziałem o co zapytać.
Teraz wątpliwości mam wiele.Mój wynik brzmi następująco: zmiany zapalne błony śluzowej dwunastnicy,bez zmian destrukcyjnych kosmków,mogące odpowiadać- chorobie trzewnej (typ 1 wg Marsha) .
Czy to celiakia? Czy przestrzegać rygorystycznie diety? Czy robić jeszcze jakieś dodatkowe badania?
Przewertowałem już ten poradnik,internet,forum i nie wiem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

A miałeś robione jakieś inne badania?
Przeciwciała? Jak wygląda morfologia itp ?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Dziękuję za zainteresowanie :)
Nie żadnych innych badań pod tym kątem nie robiłem.Sprawa wyszła przy gastroskopii. Nie ukrywam że ostatni rok był dla mnie bardzo stresujący i podejrzewałem wrzody żołądka.Podczas gastroskopii lekarz pobrał wycinek z jelita i wynik jest taki jak wyżej napisałem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

Ja bym zrobiła badanie przeciwciał charakterystycznych dla celiakii.
I podstawowe badania krwi typu morfologia, żelazo itp.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Czy będzie miało wpływ na wynik badań to że już przeszedłem na dietę?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

Tak, długo na niej jesteś?
Widzisz jakąś różnicę?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Dosłownie pięć dni. Na razie żadnej różnicy nie odczuwam.A może jeszcze nie wyeliminowałem dostatecznie glutenu.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

To krótki czas, możesz zacząć jeść spowrotem i zrobić sobie przeciwciała.
Najlepiej zacząć od IgA ogółem i w zależności od jego wyniku zrobić przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej i demiadowanej gliadynie w obu klasach lub tylko IgA (gdy IgA ogółem w normie lub ponad nią) albo w klasie IgG (gdy IgA ogółem przy dolnej granicy normy lub poniżej).

Osobiście w tym wyniku widzę jeden problem, wychodzi z niego zapalenie dwunastnicy, które może wynikać z wielu przyczyn. Ale nie można celiakii wykluczyć, ponieważ zmiany w jelicie od czegoś się zaczynają, dlatego warto rozszerzyć diagnostykę. Moim zdaniem oczywiście.
Wrzody wykluczyli w trakcie gastroskopii?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Wrzody wykluczone, natomiast bakteria helicobacter pylori jest i właśnie kończę kurację antybiotykową aby ją wyeliminować.Zastanawiam się czy przypadkiem to zapalenie błony śluzowej jelita może mieć coś wspólnego z przyjmowaniem silnych leków przeciwbólowych typu ketonal,medocalm itp. które byłem zmuszony przyjmować z powodu problemów z bólami kręgosłupa.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

Może być, bo jednak takie leki jadą po jelitach. Dlatego wydaje mi się, że przy samym zapaleniu warto tę diagnostykę poszerzyć.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: Leeloo »

Zastanawiam się czy przypadkiem to zapalenie błony śluzowej jelita może mieć coś wspólnego z przyjmowaniem silnych leków przeciwbólowych typu ketonal
o jak najbardziej. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ-ty) z Ketonalem na czele koszą żołądek i jelita jak tsunami.
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Można by powiedzieć że zacząłem od badań które robi się na końcu, ale nie tego się spodziewałem. Na razie nie przyjmuję do wiadomości że to nietolerancja glutenu, choć dzisiaj usłyszałem to u rodzinnego, przy rejestracji do gastroenterologa ( termin wizyty na NFZ to 02.02.2017. porażka) jak i w labolatorium. Trudno, wydam te 150 zł na badania ale przynajmniej będę miał pewność.We czwartek idę na pobranie ,najgorzej że na wyniki trzeba czekać miesiąc czasu i tu mam dylemat czy zacząć znowu stosować dietę czy poczekać na wyniki badań?
Tak naprawdę to problemy zaczęły się właśnie po kolejnej dawce leków przeciwbólowych, a nie ukrywam że zwalałem to na stres, bo ostatni rok to nie dość że co raz to jakieś nowe problemy zdrowotne to jeszcze i ciągła nerwówka i stres z powodów nie związanych ze zdrowiem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: pleomorfa »

Strasznie długo... u mnie się czeka 2 tygodnie. W sumie i tak pakiet badań Ci się wtedy kończy, bo nie ma więcej badań na celiakię, na które może wpłynąc dieta. Tylko nie zapomnij o dorobieniu IgA ogółem, żeby wykluczyć ewentualny niedobór.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
bgPio80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 14 lip, 2016 20:02
Lokalizacja: Suwałki

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: bgPio80 »

Witam po dłuższej przerwie. W końcu mam wyniki badań :568: .Nie chcę zakładać nowego wątku dotyczącego interpretacji wyników, bo o ile dobrze rozumiem to wydaje mi się że wszystko jest ok.A mianowicie: (anty-tGT) w kl. IgA <2 RU/ml ; (anty-tGT) w kl. IgG 0,03 Ratio.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Czy robić dodatkowe badania?

Post autor: qrzysztof »

O ile normy nie są przekroczone (a wydaje się, że nie są - obok wyniku powinieneś mieć jeszcze podaną normę), to prawie na pewno nie masz celiakii.
ODPOWIEDZ