kolejne pytanie o możliwość celiakii

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Witam Was serdecznie,
Od jakiegoś czasu borykam się z różnymi problemami zdrowotnymi. W szczególności natury neurologicznej m.in. padaczką, osłabieniem mięśni. Mój lekarz zaproponował abym spróbowała diety bezglutenowej. Idąc za radą lekarza przeszłam na dietę. Czuję zdecydowaną poprawę. W między czasie wykonałam badania na przeciwciała tTG. Wynik jest dodatni. Teraz już wiem, że badania winny zostać wykonane przed przejściem na dietę. Jednakże boję się powrotu do glutenu, gdyż jak wspomniałam czuję się świetnie. Liczę, że uda mi się przytyć. Moje BMI jest na granicy niedożywienia z niedowagą. Mam 29 lat. Padaczka pojawiła się nagle, mimo brania leków nie udaje się zatrzymać ataków. Mam również stwierdzony niedowład prawych kończyn. Problemy gastryczne towarzyszyły mi od lat, lecz szczerze mówiąc nie zwracałam na nie uwagi. Po prostu się przyzwyczaiłam. Obecnie czuję różnicę. Brzuch nie jest nabrzmiały, wzdęty.
Czy Waszym zdaniem istnieje prawdopodobieństwo że choruję na celiakię i to gluten jest czynnikiem wyzwalającym problemy neurologiczne??
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: pleomorfa »

Skoro masz przeciwciała przeciw transglutaminazie to jest to praktycznie, że pewne, że to celiakia.

Można zrobić biopsję, żeby określić stan jelit. Wtedy nie trzeba będzie już robić innych przeciwciał.
Celiakia może korelować z problemami neurologicznymi.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam już umówioną wizytę do gastrologa, jednakże przyznam szczerze, że się jej obawiam. Mam po prostu pecha do lekarzy - szczególnie do neurologów - a czytając forum odniosłam wrażenie, że z gastrologami i poziomem ich wiedzy również nie jest kolorowo. Bardzo chciałabym ograniczyć badania do minimum, w ciągu roku byłam 4 krotnie w szpitalu i przeszłam masę bolesnych badań.
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Słuchajcie moi kochani,
Wczoraj bardzo możliwe, iż nieświadomie zjadłam glutenowy obiad. Prawdopodobnie w daniu był sos sojowy...
Czuję się dziś tragicznie. Jestem ospała. Boli mnie brzuch. Załatwianie się sprawia mi ból i zauważyłam krew w stolcu. Czy nawet niewielka ilość glutenu może wywołać takie spustoszenie??
Jestem na siebie zła... Narzeczony mówił mi bym nie jadła tego dania, a ja głupia go nie posłuchałam...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: pleomorfa »

Niestety może. Przy celiakii nawet śladowe ilości szkodzą, a w sosie sojowym pszenicy jest całkiem sporo.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Co prawda jak wiesz nie mam potwierdzonej celiakii, na chwilę obecną posiadam dodatnie przeciwciała o których wspominałam w pierwszym poście. Jutro wżyta u gastrologa. Bardzo boję się tej wizyty.
Jednakże podświadomie czuję, że właściwie choruję na celiakię, co nijako potwierdza moje dzisiejsze parszywe samopoczucie po wpadce glutenowej.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: pleomorfa »

Przy dodatniej transglutaminazie potwierdzenie celiakii to kwestia czasu.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Hej,
Byłam u gastrologa. Za dwa tygodnie będę mieć biopsję jelita i żołądka. Żołądek będzie robiony przy okazji ze względu na wyniki morfologii. Tzn. mam podwyższone MCV i oczywiście anemie. Niedobory magnezu i witaminy D.
Czy zlecone badania są bolesne?? Domyślam się że mało przyjemne... Ile czasu może trwać takie badanie??
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: pleomorfa »

Gastroskopia z biopsją trwa do 10 minut. Nie są bolesne, nieprzyjemne, ale nie można powiedzieć, żeby były specjalnie bolesne :). Miałam całkowicie bez żadnego znieczulenia (nawet płynu do gardła) i poza lekkim bólem gardła od ucisku nic nie czułam. Pobieranie wycinków nie boli, czuje się takie lekki ciągnięcie.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Leeloo »

a jak witamina B12? podwyższone MCV i anemia mogą wskazywać na jej niedobór. oraz szereg innych nieprzyjemnych objawów..
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Dziękuję za odpowiedzi:)
witaminę B 12 miałam w normie. Badanie robiono z 3 miesiące temu w związku z zaburzeniami neurologicznymi a w szczególności odruchami patologicznymi z centralnego układu nerwowego. To jest największą zagwozdką lekarzy neurologów. W głowie i rdzeniu nie znaleźli żadnych zaburzeń, a mam dodatniego babińskiego, wygórowana kolanowe, zniesione brzuszne - z tego co pamiętam.
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Hej :)
Jestem już po biopsji, wyniki za dwa tygodnie. Badanie nie było straszne, niepotrzebnie panikowałam :) podczas badania lekarz z pielęgniarką mówili coś o zmianie w postaci tzw. skóry węża. Orientujecie się cóż to stwierdzenie może oznaczać?? Oczywiście po badaniu zapomniałam się spytać...
olareszke80
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pt 24 cze, 2016 16:00

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: olareszke80 »

Brzmi to tak, jakby jelita były już gładkie i płaskie - z całkowitym zanikiem kosmków - ale to tylko moje skojarzenie... Spodziewałabym się Marsha co najmniej III. Nic tylko przejść na dietę i spokojnie czekać na poprawę :)
Ola87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: pt 02 wrz, 2016 11:14

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: Ola87 »

Hej:)
Na diecie już jestem, gdyż o wytycznych diagnozowania dowiedziałam się po fakcie... :(
Słuchajcie a co jeśli okaże się że jelita są w porządku?? Cóż wówczas mogą oznaczać dodatnie przeciwciała?? Na diecie czuję się dużo lepiej, lecz słyszałam że dieta u zdrowiej osoby może być niebezpieczna. Szczerze naprawdę wolałabym aby była to celiakia niż neurologiczna choroba. Do kolekcji moich neurologicznych objawów zapomniałam dodać tężyczki - zdiagnozowanej w listopadzie ubiegłego roku i leczonej od stycznia. W lutym doszła padaczka. Wcześniej osłabienie i zanik mięśni oraz spastyka. Dotychczas niezdiagnozowane. Trafiłam na jakiś artykuł gdzie wśród objawów klinicznych celiakii podane przeze mnie dolegliwości występują.
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: kolejne pytanie o możliwość celiakii

Post autor: qrzysztof »

Ola87 pisze:(
Słuchajcie a co jeśli okaże się że jelita są w porządku??
Wtedy prawdopodobnie będziesz musiała jeszcze wykonać badania genetyczne.
Ola87 pisze:Na diecie czuję się dużo lepiej, lecz słyszałam że dieta u zdrowiej osoby może być niebezpieczna.
Dieta bezglutenowa jest tak samo niebezpieczna dla osób zdrowych i chorych. Zaleca się ją chorym tylko dlatego, że nieleczona celiakia jest dużo bardziej niebezpieczna.

I od razu disclaimer, żeby uprzedzić ataki g:D Niektórzy nie lubią określenia "niebezpieczna" w kontekście diety BG. Powiedzmy więc, że w naszym społeczeństwie (przy aktualnej dostępności produktów i ich cenach) dieta bezglutenowa może być równie wartościowa, co glutenowa, ale wymaga więcej wysiłku. Przez wysiłek rozumiem czas i pieniądze. A ponieważ ludzie mają tendencję do oszczędzania na jednym i na drugim, niektórzy z nich nie będą w stanie skompensować sobie wartości odżywczych zawartych w zbożach. Dieta bezglutenowa może być w pełni wartościowa, jeżeli poświęcisz więcej czasu na układanie menu, przygotowywanie posiłków i zdobywanie produktów (trzeba się też liczyć z tym, że niektóre z nich mogą być wyraźnie droższe). Najgorsza jest dla tych, którzy nie mają ani czasu, ani pieniędzy, a takich ludzi w naszym społeczeństwie niestety nie brakuje.
ODPOWIEDZ